13:15:35 - پنج‌شنبه 27 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
افزون بر هزار بهابادی کارت هوشمند ملی دریافت کردند
افزون بر هزار بهابادی کارت هوشمند ملی دریافت کردند
یزد – ایرنا – رئیس اداره ثبت‌احوال بهاباد گفت: در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷، یک هزار و ۶۶۶ نفر در این شهرستان کارت هوشمند ملی دریافت کردند و یک هزار و ۶۷ نفر هم در نوبت صدور کارت قرار دارند .

به گزارش ایرنا ، امیرحسین کارگر روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: در این مدت ۲۰۷ جلد شناسنامه نوزاد صادر شد و ۶۷ فقره ازدواج و ۲۹ مورد فوت هم ثبت ‌شده است.
وی یادآور شد: در این مدت ۳۹۸ جلد شناسنامه قدیم تعویض و متقاضیان شناسنامه مکانیزه جدید دریافت کردند.
کارگر در خصوص نام انتخابی خانواده‌ها برای فرزندان از حسین، محمد، ابوالفضل، امیرمحمد و محمدمهدی برای پسران و فاطمه، زینب، فاطمه زهرا، حلما و یسنا برای دختران یاد کرد .
رئیس ثبت‌احوال بهاباد به تغییر نام خانوادگی هم اشاره کرد و گفت: در این مدت به ۱۷پرونده تغییر نام خانوادگی رسیدگی شد، و ۳۳ پرونده حل اختلاف مورد بررسی قرار گرفت،آمارها نشان می‌دهد گرایش به تغییر نام خانوادگی در مقایسه با سال‌های قبل رو به افزایش است.
وی از استقرا نمایندگی ثبت‌احوال در بخش آسفیچ بهاباد خبر داد و اظهار داشت: تلاش بر این است، نمایندگی آسفیچ پنجشنبه هر هفته فعال باشد.
وی از مردم خواست در صورت دریافت نکردن کارت هوشمند ملی به دفاتر پیشخوان دولت یا ثبت‌احوال نسبت به درخواست تقاضا برای صدور کارت اقدام کنند .
رئیس ثبت‌احوال بهاباد پاسخگویی به استعلام مشمولان نظام‌ وظیفه ۱۰مورد، شورای حل اختلاف ۶۷ مورد و صدور گواهی وفات ۱۰۳ مورد را از دیگر فعالیت‌ها برشمرد .
کارگر اظهار داشت: یک‌صد سال از تأسیس ثبت‌احوال می‌گذرد و در این مدت اطلاعات هویتی افراد جمع‌آوری شد، امروز این نهاد در مسیر بالندگی پیوسته سازمانی خود قرار دارد و شاهد گذار از نظام سنتی به سیستم نوین اطلاعاتی هستیم.
رئیس ثبت‌احوال بهاباد تصریح کرد: کار این نهاد حساس است، هرچه گزارش‌ها و آمارهای سازمان دقیق‌تر و جامع‌تر باشد دولت بهتر می‌توانند در مسائل مختلف برنامه‌ریزی کند.
ثبت‌احوال به علت مسئولیت تهیه اسناد هویت، تابعیت و آمارهای حیاتی یکی از ارکان مهم حکومتی است.
ارائه خدمات عمومی به مردم و اطلاعات جمعیتی به حکومت، از ویژگی‌های این سازمان است.
با تصویب شورای فرهنگ عمومی سوم دی، روز ثبت‌احوال در ایران نام‌گذاری شد و در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی اولین شناسنامه ایرانی صادر شد.
این نهاد مسئولیت تهیه اطلاعات از زادو ولد، مرگ‌ و میر، طلاق و ازدواج و صدور مدارک هویتی را بر عهده دارد.
تاریخچه ثبت‌احوال به ‌صورت منسجم در جهان مربوط به قرن ۱۹ میلادی است.
در ایران همزمان با نوسازی، نیاز به شناسایی افراد برای ایجاد ارتش منظم، اخذ مالیات و … تأسیس ثبت‌احوال در دستور کار قرار گرفت.
ثبت‌احوال با صدور اولین شناسنامه برای دختری به نام فاطمه ایرانی در سوم دی‌ماه ۱۲۹۷ در تهران فعالیت خود را آغاز کرد.
تا قبل از سال ۱۲۹۵ بر اساس اعتقاد مردم نام و تاریخ ولادت نوزاد در پشت جلد قرآن مجید نوشته می‌شد و از افراد متوفی جزو نام و تاریخ وفات بر روی سنگ‌قبر اثری مشاهده نمی‌شد.
از سال ۱۳۰۴ شمسی، بر اساس قانون، دریافت شناسنامه برای شهروندان ایرانی در مناطقی که در آن‌ها ثبت‌احوال دایر بود ، الزامی شد.
مرکز شهرستان ۲۰ هزارنفری بهاباد در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی استان یزد قرار دارد .
۹۸۷۷/ ۲۰۴۷

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  گره مشکلات را با تعامل باز کنیم
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد