18:22:57 - چهارشنبه 3 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تازه‌ترین اخبار بارندگی ایران| آب ۳۵ روستادر کرمانشاه قطع است/ سیلاب اصلی هنوز به خوزستان نرسیده؛ مردم همچنان هشدارها را جدی بگیرند/آب از ۷۰ درصد گمیشان تخلیه شد+ تصاویر
تازه‌ترین اخبار بارندگی ایران| آب ۳۵ روستادر کرمانشاه قطع است/ سیلاب اصلی هنوز به خوزستان نرسیده؛ مردم همچنان هشدارها را جدی بگیرند/آب از ۷۰ درصد گمیشان تخلیه شد+ تصاویر
گروه استان‌ها- امروز بیشتر مناطق کشور با بارش پراکنده باران و رعد و برق همراه خواهد بود همچنین در برخی نقاط استان‌های قم، سمنان، گلستان، خراسان‌ شمالی و رضوی وزش باد شدید و در خراسان جنوبی، یزد و کرمان وزش شدید باد همراه با گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش گروه استانهای خبرگزاری تسنیم، براساس پیشبینی سازمان هواشناسی کشور، امروز بیشتر مناطق کشور با بارش پراکنده باران و رعد و برق همراه خواهد بود.

همچنین در برخی نقاط استانهای قم، سمنان، گلستان، خراسان شمالی و رضوی وزش باد شدید و در خراسان جنوبی، یزد و کرمان وزش شدید باد همراه با گرد و خاک پیشبینی میشود.

آب ۳۵ روستا قطع است/ بیشترین خسارت به پلها و راههای کرمانشاه وارد شده است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه با بیان اینکه آب ۳۵ روستا همچنان قطع است، گفت: بیشترین خسارت در حوزه زیرساخت به پلها و راههای استان کرمانشاه وارد شده است.

جلیل بالایی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با بیان اینکه سامانه بارشی شدیدی استان کرمانشاه را تحت تأثیر قرار داده بود، اظهار داشت: ۳۶ ساعت بعد از قطع بارش، با بالا آمدن سطح آب رودخانهها در استان کرمانشاه مواجه بودیم که طغیان رودخانهها در بعضی از نقاط ایجاد و منجر به مشکلاتی برای مردم آن مناطق شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه با بیان اینکه ۳۳ روستا در معرض سیلاب قرار گرفتند، عنوان کرد: آب رودخانهها در حالت کاهشی قرار گرفته و امیدواریم که به شرایط عادی برگردیم.

بالایی از قطع آب ۳۵ روستا در سطح استان کرمانشاه خبرداد و گفت: ۲۸ روستا اتصال آب آنها به شبکه آبرسانی بهدلیل سیلاب و کدورت آبمشکل داردکه آبرسانیسیار در این روستاها به صورت مداوم انجام میشود.

وی با اشاره به اینکه راه اصلی کرمانشاه به ایلام بازگشایی شد، بیان کرد: ۳۲ روستای استان به دلیل تخریب پلها و معابر با انسداد راه مواجه شدند که دستگاههای اجرایی در حال خدماترسانی و بازگشایی راههای ارتباطیهستند.

وی با بیان اینکه پنج روستای هرسین به علاوه بخشی از شهرک کرناچی تا چند ساعت گذشته دچار آبگرفتگی بود، بیان کرد: ۱۲۰ مکان در سطح استان، ۳۸۰۰ چادر و ۱۲۰۰۰ تخته پتو برای خدمت رسانی به مردم سیلزده اختصاص داده شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه تصریح کرد: بیش از ۱۹ هزار و ۲۰۰ خانوار اخطاریه تخلیه برای آنها صادر شده بودکه ۶ هزار و ۶۸۹ خانوار با مراجعه به هلال احمر از اردوگاهها، مدارس، سالنهای در نظر گرفته اسکان اضطراری بهرهمند شدند.

وی به عادی شدن شرایط اشاره کرد و گفت: راهداری نسبت به انسداد راهها، آب و فاضلاب به قطع آب روستایی و هلال احمر به قرار دادن اسکان اضطراری و خدمات اولیه مردم آسیب زده سیل باید اقدام کنند.

بالایی با بیان اینکه بنیاد مسکن ارزیابی و خسارت واحدهای مسکونی آسیب دیده را در دستور کار دارد، عنوان کرد: همه دستگاههای اجرایی، حداکثر تا روز یکشنبه باید میزان خسارت را کارشناسی و دقیق، براساس فرمهایی که به آنها داده شدهتنظیم و به ستاد بحران استان تحویل دهند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه تصریح کرد: بعضی سازمانها همچون بنیاد مستضعفان و وزارت کار تصمیماتیرا در حمایت از سیلزدگان گرفتند که طی مکاتبات رسمی از همه دستگاههای اجرایی خواسته شده که بستههای حمایتی وزارتخانهها و سازمانهای خود را برای مردم سیلزده کرمانشاه ارسال کنند.

وی به میزان خسارت از سیل در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: ارزیابی اولیه کارشناسان مربوطه نشان میدهدکه بیشترین خسارت در حوزه زیرساخت به پلها و راههای استان کرمانشاه بوده و دومین خسارت در حوزه خدمات شهری و زیرساختهای شهری بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه افزود: در بخش تولیدی به بخش کشاورزی و زیربخشهای آن همچون زراعت، باغبانی وشیلاتخسارتهای زیادی وارد شده است.

آخرین وضعیت شهر پلدختر به روایت فرمانده سپاه لرستان؛ ایجاد ۲ بیمارستان برای سیلزدگان

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان آخرین وضعیت شهر سیل زده پلدختر را تشریح کرد.

سردار مرتضی کشکولی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در خرمآباد، در مورد آخرین وضعیت شهر سیلزده پلدختر اظهار داشت: به لطف خدا و همکاریها برای لایروبی کوچه و خیابانها و منازل مردم برنامهریزی شده و گروههای مهندسی زیادی آمدهاند و تقسیم کار انجام شده است؛ شهر را گروهبندی کردهایم و برای هر گروه یک فرمانده گذاشتیم با دستگاههای مهندسی تا خیابانها و کوچهها را لایروبی کنند؛گروههای جهادی مشغول کمک به پاکسازی خانههای مردم هستند و سپاه نیز یک آشپزخانه دایر کرده و ۱۰ هزار غذا تهیه و با نفربر میان مردم توزیع کردند.

وی با اشاره به اینکه یک بیمارستان صحرایی سپاه در غرب شهر پلدختر دایر شده، افزود: یک بیمارستان فوق تخصصی نیز از تهران به سمت لرستان در حرکت است و بهزودی مستقر میشود.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان عنوان کرد: موادغذایی، آب، پتو و دارو به مردم سیل زده پلدختر رسیده و همچنان در حال ارسال به منطقه است. برادران ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، هلال احمر و مسئولان دولتی و همه مشغول خدمترسانی هستند.

وی بیان کرد: به مردم پلدختر توصیه میکنم با مسئولان همکاری کنند با ازدحام مانع خدمترسانی نشوند و مسیرها را باز کنند، چون ازدحام آنها مانع خدمترسانی میشود. مردم به مسئولان اعتماد کنند، ما تا آخر پای کار هستیم و شهر و خانهها را پاک خواهیم کرد؛ همچنین خانههای تخریبی نیز بازسازی خواهند شد و راهها را بازگشایی میکنیم.

کشکولی افزود: در روستاها اقدامات بیشتری در رابطه با بازسازی راهها و خانهها نیاز است که برای آنها فکرهایی شده و ما فقط از مردم همکاری و صبر میخواهیم.

وضعیت اضطراری در روبار کوهدشت؛ ۱۱روستا در بنبست ارتباطی است

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه ۱۱روستای بخش کوهنانی شهرستان کوهدشت در بنبست ارتباطی قرار دارد گفت: کمکرسانی به منطقه رودبار کوهدشت فوریت دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، الهیار ملکشاهی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سیلاب آسیبهای بیشماری به شهرستانهای کوهدشت و رومشکان وارد کرده و چون در دو روز گذشته خطوط ارتباطی در این شهرستان قطع شدهبود اطلاعرسانی دقیقی در این رابطه انجام نشد و میزان خسارت متأسفانه انعکاس دقیقی نداشت.

وی افزود: جاده اصلی کوهدشت به خرمآباد در پل کشکان بهطور کامل تخریب و پلهای بخش طرهان نیز تخریب شد؛ همچنین جاده دسترسی به این منطقه قطع شد.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلسعنوان کرد: منطقه رودبار در شهرستان کوهدشت در وضعیت بحرانی بوده، جاده روستاهای این منطقه از سمت استانهای لرستان و ایلام قطعشده و تاکنون خدماتی به این منطقه نرسیدهاست، بنابر این از استاندار استان ایلام درخواست داشتیم که از طریق شهرستان سیروان بخشی از کمکها را به منطقه رودبار ارسال کنند.

وی با بیان اینکه کمکرسانی به منطقه رودبار کوهدشت فوریت دارد، بیان کرد: هزار و۵۰۰ نفر جمعیت این منطقه در مضیقه هستند؛ همچنین جاده ارتباطی در کوهدشت شمالی از سه منطقه قطعبوده و هیچ ارتباطی با مرکز شهرستان وجود ندارد و در بنبست کاملی هستند.

ملکشاهی گفت: براثر سیلاب واحدهای مسکونی مجاور حاشیه رودخانه مرکزی کوهدشت دچار آبگرفتگی شده و خسارات فراوانی نیز به مزارع کشاورزی شهرستانهای کوهدشت و رومشکان وارد شدهاست.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلسبا بیان اینکه باغات زیرتنگ سیاب در اثر سیلاب دچار خسارت شد، خاطرنشان کرد: در سیلاب اخیر در شهرستان کوهدشت ۲ نفر کشته داشتیم و مشکلات این شهرستان باید انعکاس داده شود.

ملکشاهی اظهار داشت: حدود ۴۰تا۵۰ درصد آسیبی که به لرستان بر اثر سیلاب تحمیل شد بهدلیل عدم مدیریت و مدیریت بسیار ضعیف وزارت نیرو بوده، در این منطقه باید سدهایی از جمله سد معشوره احداث میشد؛ تمام مقدمات احداث این سد فراهم شدهبود اما با غرضورزی و خیانت کارشناسان وزارت نیرو این سد مهم که حدود یکمیلیارد مترمکعب از سیلاب ها را میتوانست مهار کند را تعطیل و متوقف کردند.

وی افزود: متهم اصلی خسارت سیل به استان لرستان وزارت نیرو بوده و باید ما نمایندگان در بازگشایی مجلس این موضوع را پیگیری کنیم.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلسعنوان کرد: استان لرستان بیش از ۱۲میلیون مترمکعب خروجی آب و روانآب دارد، اما متأسفانه حدود ۶۰۰میلیون مترمکعب آبهای استان را کنترل و استفاده میکنیم.

قطع راه ارتباطی ۲۵۰ روستای دلفان؛ مردم نیازمند وسایل گرمازا هستند

امام جمعه دلفان با بیان اینکه راه ارتباطی ۲۵۰ روستای دلفان قطع است گفت: دلفان منطقه سردسیر است و مردم نیازمند وسایل گرمازا هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرمآباد، حجتالاسلام علی اکبر جمیاری ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حادثه سیلی که اخیرا رخ داد یک آزمایش الهی بود که تمام کشور و همچنین استان ما را نیز درگیر کرد.

وی افزود: حادثه سیل یک بحث است و جمع کردن خسارتهای آن یک بحث دیگر،بعد از سیل تمام گروههای جهادی، بسیج، ارتش، ستاد بحران و غیره در نورآباد پای کار بودند و به مردم سیلزده امدادرسانی کردند.

امام جمعه دلفان عنوان کرد:در حال حاضر پشت منطقه شهرداری این شهرستان منازل مردم پر از آب است و خسارت زیادی به وسایل و خانه مردم وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه ۲۵۰ روستای دلفانگرفتار سیل است بیان کرد: اینجا منطقه سردسیر است و مردم نیازمند وسایل گرمازا هستند؛ در برخی مناطق نیز مردم نیازمند موادغذایی خشک،آب و دارو هستند که از مردم و خیران درخواست داریم به کمک این مردم بیایند.

قطع آب شرب ۱۸۰ روستای خرمآباد؛ راه ارتباطی ۲۰۰ روستا همچنان مسدود است

فرماندار خرمآباد عنوان کرد: آب شرب حدود ۱۸۰ روستا قطع شده و راه ارتباطی ۲۰۰ روستا همچنان مسدود است.

اسد عبدالهی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در خرمآباداظهار داشت: براثر سیلاب اخیر برای چهار بخش شهرستان خرمآباد مشکلاتی به وجود آمدکه تاکنون بخش عمدهای از مشکلات برطرف شده است.

وی افزود: بیشترین مشکل مربوط به راه ارتباطی است چون دسترسی به روستاها سخت است و تا راه درست نشود نمیتوان مشکل برق و سایر نیازهای مردم را حل کنیم.

فرماندار خرمآباد عنوان کرد: مشکل اصلی در بخش زاغه، داخل شهر خرمآباد و بخش پاپی است، نیروهای شهرداری مشغول پاکسازی و لایروبی داخل شهر هستند.

وی بیان کرد: تخلیه آب در منازل مسکونی سطح شهر خرمآباد در مراحل پایانی است، در مسیر تردد داخل شهری مشکلداریم.

عبدالهی تصریح کرد: روستاهای جنوب خرمآباد مشکلدارند و دچار آبگرفتگی هستند، آب شرب حدود ۱۸۰ روستا قطعشده و راه ارتباطی ۲۰۰ روستا مسدود است و پلها و ابنیههای فنی عشایری از بین رفته است.

وی خاطرنشان کرد: مشکل گاز روستاها تقریباً برطرف شده است و براثر سیلاب برق حدود ۴۰۰ روستا قطع بود که تاکنون مشکل برق نیمی از روستاها برطرف شده است.

خبر جدید  اجلاسیه بین‌المللی پیرغلامان ـ یزد| امام حسین (ع) جان خود و عزیزانش را داد تا ما را از تعصب و تروریسم دور کند

آبی وارد روستاهای حمیدیه نشده؛ ۱۰ روستای حاشیه رودخانه کرخه تخلیه شد

فرماندار حمیدیه گفت: به علت افزایش ذبی آب رودخانه کرخه در آینده ۱۰ روستای در مسیر آب تخلیه شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، شاهین هاشمی از تخلیه ۱۰ روستا در حاشیه رودخانه کرخه خبر داد و اظهار داشت: دستور تخلیه ۱۰ روستا به علت احتمال افزایش دبی رودخانه کرخه صادر شد.

فرماندار حمیدیه با بیان اینکه آب وارد روستاها نشده،گفت: متاسفانه برخی از روستائیان برای ترک منازل مقاومت میکنند.

سیلاب اصلی هنوز به خوزستان نرسیده است؛ مردم همچنان هشدارها را جدی بگیرند

مدیرکل ستاد بحران استان خوزستان گفت: سیلاب اصلی که ما در انتظار آن هستیم هنوز به استان خوزستان نرسیده است و توقع داریم مردم همچنان هشدارهای ستاد بحران را جدی بگیرند.

کیامرث حاجیزاده در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اهواز اظهار داشت: ستاد مدیریت بحران استان خوزستان در ۲۴ ساعت گذشته اقدامات خوبی در راستای پیشگیری از وقوع تلفات جانی در استان انجام داشته که خوشبختانه ما با همه حوادث درون استان هیچگونه تلفات جانی تاکنون نداشتهایم.

وی افزود: خسارتهایی که تاکنون به استان وارد شده در حد ورود آب به مزارع کشاورزی و برخی روستا بوده که ما در راستای پیشگیری از تلفات جانی ۹۶ روستا را به صورت کلی و یا جزئی تخلیه و در ۳۵ اردوگاه اضطراری سراسر استان جا دادهایم؛ تمامی نیازهای ارودگاههای اضطراری مشخص و تامین شده است.

مدیرکل ستاد بحران استان خوزستان بیان کرد: نیم میلیون بطری آب معدنی در ۲۴ ساعت گذشته در اردوگاهها توزیع شده است؛ بیش از ۵۰۰ تخته چادر به غیر از چادرهای هلال احمر در اردوگاههاتوزیع شده که در کنار آنها چادرهایی بزرگ برای عشایر آسیب دیده از طریق اداره کل امور عشار توزیع شده است.

وی گفت: کار بزرگی در موردکاهش آب عبوری از رودخانه کرخه در محدوده شهرستان سوسنگرد و شهر بستان صورت گرفته که این اقدام با همراهی مردم بوده است؛ سیلاب اصلی که ما در انتظار آن هستیم هنوز به خوزستان نرسیده است و توقع داریم مردم همچنان هشدارهای ستاد بحران را جدی بگیرند.

حاجی زاده عنوان کرد: با توجه به پیگیریهای صورت کرفته از طریق ستاد مدیریت بحران ۱۵ بالگرد، بیش از ۵۰۰۰ چشمه دستشویی و ۷ کانتینر نانوایی سیار برای مناطق سیلزده و اردوگاههای اضطراری ارسال شده است؛ تمام شرکتهای منطقهای ما پای کار بوده و با همکاری هلال احمر در حال تهیه غذای گرم و توزیع آن در مناطق سیلزده هستند.

وی ادامه داد: ترمیم سواحل رودخانه کارون در کلانشهر اهواز با همکاری ارتش در حال انجام بوده است؛ ما با توجه به مشکلاتی که برای دانشآموزان و مردم به وجود آمده تعدادی از مدارس استان را تعظیل کرده و دانشگاهها را یک هفته تاخیر آغاز میکنیم.

مدیرکل ستاد بحران استان خوزستان در پایان با اشاره به استفاده از ظرفیت پادگانهای سپاه و محل کاروانهای راهیان نور برای اسکان مردم سیلزده خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر در ۳۵ اردوگاه اضطراری و در حدود ۲۰۰۰ هزار چادر اسکان داده شدهاند؛ اوضاع توسط ستاد مدیریت بحران خوزستان مرتبا در حال رصد بوده و تمامدستگاهها در حالت آماده باش و پای کار بودهاند.

امدادرسانی هلال احمر به بیش از ۵۳۰۰ نفر سیلزده در ایلام

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ایلام از امدادرسانی به ۵ هزار و ۳۳۴ نفر سیلزده در شهرستانهای مختلف استان خبر داد.

حسین عارفی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: تاکنون به یک هزار و ۱۲۲ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۵ هزار و ۳۳۴ نفر در مناطق تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی امدادرسانی شده و امروز در منطقه ماژین اقلام غذایی و امدادی مورد نیاز توسط ۳ فروند بالگرد هلال احمر توزیع شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: مناطق روستایی و عشایری شهرستانهای ایلام، دهلران، سیروان، ملکشاهی، ایوان، چرداول، دره شهر، مهران و آبدانان تحت تاثیر باران شدید، سیل و آبگرفتگی قرار گرفتهاند.

عارفی افزود: تاکنون در مجموع ۴۵۰۰ بسته غذایی ۷۲ ساعته، ۵۰۰ بسته غذایی یک ماهه، ۶۳۶ تخته چادر امدادی، ۱۷۴۵ تخته پتو، ۴۳۹ تخته موکت، ۴۶ عدد کلمن، ۱۸ ثوب شلوار،۱۹ شعله فانوس،۲۵ شعله والور،۲۳۹ کیلوگرم نایلون پوششی و ۳۶۰۰ بسته نان در میان سیلزدگان توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ تیم عملیاتی هلال احمر ایلام با حضور در مناطق آب گرفته شهرستانهای درهشهر، ایوان و بدره در حال کمک و امدادرسانی به آسیبدیدگان هستند، افزود: تخلیه آب بیش از ۱۳۰ منزل مسکونی توسط نیروهای امدادی صورت گرفته است.

عارفی ادامه داد: بیش از ۳ هزار نفر از سیلزدگان در کمپهای اسکان اضطراری هلال احمر در سطح استان تا حالا اسکان اضطراری داده شدند.

بازگشایی مسیر ۳ روستا در اندیمشک؛ ۲ روستا در اندیمشک تخلیه شد

بخشدار الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک گفت: هم زمان با آغاز سیلاب در شهرستان اندیمشک نیز ۲ روستا تخلیه شدند.

عباس پاپی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اندیمشکاظهار داشت: بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک با توجه به پوشش کوهستانی خود و احتمال وقوع سیلاب، برای تأمین نیازهای شهروندان آمادهسازی شده است.

وی با بیان این که برای خدمترسانی به شهروندان در بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد، گفت: تمام توان و تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با سیلاب احتمالی تأمین و آمادهسازی شده است.

بخشدار بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک با اشاره به تمهیدات و پیشبینیهای صورت گرفته در صورت وقوع سیلاب در بخش الوار گرمسیری، عنوان کرد: مسیر ۳ روستای شهرستان اندیمشک بازگشایی شد.

وی خاطرنشان کرد: بیش از این و به دلیل ریزش کوه مسیر روستاهای سرخکان، منگره و امامزاده احمد(ع) در بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک مسدود شده بود که مشکل برطرف و تردد در این مسیرهاعادی است.

پاپی با بیان این که بیش از این نیز ۲ روستای بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک به جهت مقابله با سیلاب احتمالی و تأمین نیازهای شهروندان تخلیه شدهاند، افزود: روستاهای دو آب و تخت شه برایمقابله سیلاب احتمالی تخلیه شدهاند.

وی با اشاره به این که این روستاها به دلیل احتمال افزایش آب در محدوده بالا دست سد بالارود تخلیه شدهاند، ادامه داد: خدمات مورد نیاز برای اسکان شهروندان مناطق درگیر سیل در بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک پیشبینی و تأمین شده است.

بخشدار الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک با بیان این که شهروندان برای تردد در جادههای ارتباطی و مسیرهای مجاور بسترهای آبی و کوهستانی به رعایت نکات ایمنی توجه جدی داشته و از تردد غیرضروری در این مناطق اجتناب کنند، گفت: مسیر جادهای اندیمشک به پل دختر به دلیل سیلاب در استان لرستان مسدود است.

آب از ۷۰ درصد گمیشان تخلیه شده؛ ساکنان در حال بازگشت به خانههای خود هستند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گمیشان، امیر شیر توماج پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت سیلاب در این شهرستان از تخلیه آب از ۷۰ درصد شهر خبر داد و اظهارداشت: آب هنوز در ۳۰ درصد شهر باقی مانده و پیشبینی میشود کار تخلیه آن تا یک هفته دیگر ادامه داشته باشد.

فرماندار شهرستان گمیشان افزود: ساکنان مناطقی که تخلیه آب در آنها انجام شده است در حال بازگشت به منازل خود هستند.

وی با بیان اینکه تردد وسایل نقلیه شخصی در جاده گمیشان – خواجه نفس طبق برنامه در جریان است گفت: امکان تردد وسایل نقلیه غیرامدادی در ساعات فرد از گمیشان به سمت خواجه نفس و در ساعات زوج از خواجهنفس به گمیشان وجود دارد.

فرماندار شهرستان گمیشان افزود: با توجه به اقداماتی که در زمینه لایروبی و تعریض کانال ملت انجام گرفت هدایت آب از مسیر ناردانلی و تپه نقرهای در حال انجام است.

به گفته فرماندار گمیشان، بعد از مقابله با سیلاب نسبت به بازسازی و موارد بهداشتی مردم سیل زده شهرستان پیگیری لازم و اقدامات مناسب انجام می شود.

توماج گفت: جمعیت هلال احمر برای نقاط آب گرفته امدادرسانی را انجام میدهند برخی خیرین هم در این زمینه فعالیت دارند نیروهای مدیریت بحران، نیروهای مردمی، بسیج، نیروهای مسلح و ائمه جماعات نیز در منطقه حضور دارند و به امدادرسانی به مردم سیلزده میپردازند.

آب در مناطق سیلابی مازندران فروکش کرد

جانشین فرماندهی انتظامی مازندران با اشاره به مدیریت بحران در سیل اخیر مازندران، گفت: با تلاش نیروهای نظامی و امدادی، آب در مناطق سیلابی مازندران فروکش کرد.

سرهنگ حسن مفخمی شهرستانی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ساری، اظهار داشت: با فروکش کردن آب در مناطق حادثه دیده با توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی و احتمال طغیان دوباره رودخانهها، فرماندهی انتظامی مازندران با بسیج امکانات خود برای حفظ جان مردم و مسافران استان با مدیریت محورهای مواصلاتی و افزایش نیرو در مناطق درگیر سیل و ریزش کوه در محورهای مواصلاتی به صورت آماده باش کامل در آمد.

وی با اشاره به طغیان مجدد رودخانهها در شهرستانهای سوادکوه، سیمرغ، آمل، بابل، میاندورود و بخشهایی از شهرستان نور در منطقه بلده که دچار خسارت شده بودند، افزود: بلافاصله تیمهای عملیاتی این فرماندهی شامل ۸۰ نفر از کارکنان یگان ویژه، نیروهای کمکی ستادی و تیمهای گشت پلیس راه را برای مدیریت بحران و امدادرسانی به مردم در مناطق درگیر سیل اعزام کرد.

مفخمی با اشاره به آمادگی کامل فرماندهان انتظامی شهرستانهای تابعه، خاطر نشان کرد: ترمیم ساختارهای مخابراتی، مهندسی و فنی محلهای وقوع حادثه، مدیریت ترافیک محورهای مواصلاتی از جمله اقداماتی بوده که پس از وقوع سیلاب در برخی از شهرستانها شامل سوادکوه، بابل و آمل در دستور کار پلیسهای تخصصی این فرماندهی قرار گرفته است.

جانشین فرمانده انتظامی مازندران با اشاره به انسداد محورهای هراز و کندوان به دلیل ریزش کوه و طغیان رودخانه و ریزش جاده ریلی در شهرستان سوادکوه، گفت: تا ترمیم و اصلاح زیر ساختهای حادثه دیده و کاهش احتمال خطر در این مناطق ممنوعیت تردد در این مناطق و محورها اعمال شد.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در حوادث اخیر خسارت جانی نداشته ایم، گفت: با تلاش تمامی دستگاههای امدادی و خدماتی، بسیج مردمی اصلاح و ترمیم ساختار مهندسی و زیرساختهای موجود با کاهش خسارت همراه بود.

مفخمی با اشاره به انتشار برخی اخبار کذب و شایعه پراکنی در فضای مجازی در چند روز اخیر و تشویش اذهان عمومی از اشراف اطلاعاتی پلیس با رصد مستمر فضای مجازی و مقابله با این تهدیدات در فضای مجازی و برخورد قانونی با عوامل انتشار این خبرها در فضای مجازی خبر داد.

خبر جدید  آخرین جزئیات از حریق اتوبوس دانشجویان دختر شیرازی در یزد / ۸ دانشجو به بیمارستان منتقل شدند

جانشین فرماندهی انتظامی مازندران از حضور فعال و موثر یگانهای انتظامی، پلیس راه و راهور و یگان ویژه استان در مدیریت بحران و پیشگیری حوادث و بلایای طبیعی استان در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

وی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به استان و با توجه به هشدار سازمان هواشناسی و تشدید بارشها و طغیان برخی رودخانههای استان و بروز سیلاب در محدوده رودخانهها، افزود: با توجه با بروز سیل در برخی از مناطق استان این فرماندهی از ساعات اولیه بارشها با بسیج امکانات و تجهیزات و بکارگیری تمام توان عملیاتی به صورت میدانی وارد عمل شد.

جانشین فرمانده انتظامی مازندران، افزود: حضور در جلسات ستاد بحران و مدیریت بحران، تامین امنیت شهروندان به عنوان وظیفه ذاتی پلیس در اولویت اول پیشگیری حوادث احتمالی و در اولویت بعدی اعزام تیمهای پزشکی و ارائه خدمات پشتیبانی، فنی و مهندسی از جمله اقداماتی بود که در این راستا به مرحله اجرا درآمد.

وی از شهروندان و مردم استان خواست: به اخباری که بدون ذکر منبع موثق در فضای مجازی منتشر می شود توجه ای نکرده و اخبار صحیح را از خبرگزاریهای رسمی ، صدا وسیما و پلیس دریافت کنند.

تکذیب شایعه سرریزی هولناک سد کرخه

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه شهرستان اندیمشک گفت: سد کرخه تاکنون سیلابهای بزرگی را مهار کرده است و برای مقابله با سیلابهای آینده هم مشکلی ندارد.

محمد یزدانی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اندیمشکاظهار داشت: سد کرخه و سازه آن برای مقابله با سیلابهای احتمالی آماده است و هیچ مشکلی ندارد.

وی با اشاره به برخی از اخبار منتشر شده در فضای مجازیگفت: سد کرخه تاکنون سیلابهای بزرگی را مهار کرده است و برای مقابله با سیلابهای آینده هم مشکلی ندارد.

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه شهرستان اندیمشک گفت: پیشبینی میشود در روزها و ساعتهای آینده، میزان ورود آب به سد کرخه با کاهش روبهروو میزان ورود و خروج آب در این مجموعه به شرایط یکسان و عادینزدیک میشود.

وی با اشاره به شایعه سرریز شدن سد کرخه نیز گفت: سرریز سد به نحوی که در برخی رسانهها مطرح شده امکانپذیر نیست و شرایط در سد کرخه این گونه نبوده و امکان وقوع این مطالب و اخبار نادرست در سد کرخه وجود ندارد.

یزدانی خاطرنشان کرد: آمادگی کامل در سد کرخه شهرستان اندیمشک برای تأمین نیازهای شهروندان وجود دارد و جای نگرانی نیست.

پیکر ششمین مفقودی واژگونی قایق در گمیشان پیدا شد

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان گلستان گفت: پیکر ششمین مفقودی حادثه واژگونی قایق در گمیشان دقایقی پیش کشف و تحویل نیروهای اورژانس ۱۱۵ شد.

علیرضا کمال غریبی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در گرگان با اشاره به پیدا شدن جسد همه مفقودان حادثه واژگونی قایق اظهارداشت: پس از ۸ روز جستجو، صبح امروز پیکر ششمین مفقودی حادثه واژگونی قایق نیروهای امدادرسان مردمی در گمیشان با نام "سلیم صوفیانی" کشف شد.

وی افزود: پیکر مرحوم سلیم صوفیانی نفر ششم غرق شده دقایقی قبل تحویل نیروهای اورژانس ۱۱۵ شد.

کمال غریبی افزود: سلیم صوفیانی امدادگر جوانی بود که به صورت داوطلب برای امداد رسانی به هم شهریان خود تلاش میکرد و متاسفانه در این راه جان خود را از دست داد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان گلستان اظهار کرد: ششم فروردین ماه قایق حامل نیروهای مردمی که برای جلوگیری از نفوذ آب به شهر گمیشان تلاش داشتند، واژگون شد که ۱۷ نفر سالم از آب خارج شدند و ۶ نفر جان خودشان را از دست دادند.

۶۷روستا در استان خوزستان تخلیه شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: تاکنون ۶۷ روستای در معرض خطر در خوزستان در حاشیه سه حوضه آبریز دز، کرخه و کارون تخلیه شد.

کیامرث حاجیزاده در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اهوازاظهار داشت: تا این لحظه شوش ۱۱ روستا، دزفول ۹ روستا، شوشتر ۲۷ روستا، شادگان یک روستا، دشت آزادگان یک روستا، اهواز ۱۳ روستا و منطقه سید خلف و شهرستان کارون ۴ روستا تخلیه شده است.

مدیرکل مدیریت استانداری خوزستان افزود: این آمار کماکان در حال افزایش است و هر لحظه در حال هشدار به روستاها و شهرهای در معرض خطر هستیم تا آنها نیز تخلیه کنند.

حاجیزاده با اشاره به وضعیت تفکیکی حوضههای آبریز بیان کرد: در حوضه کرخه ۴ شهر شامل شهرهای کوت سید نعیم، سوسنگرد، بستان، رفیع و ۷۴ روستا در شهرهای اهواز، شوش، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه در معرض خطر قرار دارند و هشدارهای لازم به آنها داده شده است.

وی در پایان گفت: در حوضه آبریز دز نیز روستای زاویههای دزفول، آهودشت شوش، شعیبیه شوشتر و بخش مرکزی اهواز(بامدژ) در معرض خطر قرار دارند.

آخرین وضعیت سدهای دز، کرخه و بالارود در اندیمشک

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اندیمشک، هم زمان با آغاز بارندگی و حرکت سیلاب به سمت استان خوزستان نگرانیهای مختلفی در ارتباط با وضعیت رودخانهها و سدهای این استان ایجاد شده است.

شهرستان اندیمشک که از آن به عنوان دروازه طلایی استان خوزستان یاد میشود با برخورداری از سه رودخانه و سد دز، کرخه و بالارود و هم چنین مسیرهای جادهای مختلف، نقش و سهمی مهم در مدیریت سیلاب وارد شده به استان خوزستان دارد.

سد دز در برابر سیلاب مستحکم است

سد دز یک سد بتُنی برق آبی است که در بر روی رودخانه دز توسط یک کنسرسیوم ایتالیایی در ۲۳ کیلومتری شمال شرق شهرستان اندیمشک احداث شده است.

این سد ۱۲۵۰۰۰ هکتار از اراضی پایین دست خود در استان خوزستان را آبیاری میکند و نقش مهمی در کنترل سیلابهای بالا دستش دارد.

علاوه بر آن نیروگاه سد دز شهرستان اندیمشک دارای قدرت نصب ۵۲۰ مگاوات بوده و سهم مهمی در تأمین برق کشور دارد.

احداث سد دز شهرستان اندیمشک در سال ۱۳۳۸ و توسط ایتالیاییها در کوههای زاگرس آغاز و در سال ۱۳۴۱ خورشیدی پایان یافت.

دریاچهٔ این سد ۶۵ کیلومتر طول و ۲۲۵۰۰۰ کیلومترمربع مساحت داشته و گنجایش نهایی آن ۳٫۳ میلیارد مترمکعب است.

این سد با ارتفاع ۲۰۳ متر در زمان ساخت خود به عنوان یکی از مرتفعترین سدهای جهان (ششمین سد جهان در آن زمان) شناخته میشد و در حال حاضر نیز پنجاهمین سد بلند دنیا در بین سدهای ساخته شده و در دست ساخت میباشد.

سعید رئوفی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اندیمشکاظهار داشت: هم زمان با آغاز بارندگی و ورود گسترده آب به دریاچه دز، اخباری در ارتباط با سرریز شدن و خسارت بر سازه سد دز منتشر شده که این خبر صحت ندارد.

مدیرعامل سد و نیروگاه دز شهرستان اندیمشک افزود: میزان ورود آب به سد دز پس از سیلابهای اخیر با رشدی قابل توجه مواجه شده ولی با تمهیدات پیشبینی شده در این زمینه مشکلی نیست.

پایداری بزرگترین سد خاکی ساخته شده در برابر سیلاب مطلوب است

سد کرخه شهرستان اندیمشک نیز یکی از بزرگترین سدهای خاکی دنیا و بزرگترین سد خاکی ساخته شده در ایران و خاورمیانه است.

سد کرخه بر روی رودخانه کرخه و در ۲۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان اندیمشک ساخته و به بهره برداری رسیده است.

سد کرخه با تاجی به طول ۳۰۳۰ متر و ارتفاع ۱۲۷ متر از لحاظ حجم بدنه بزرگترین سد تاریخ ایران است و با حجم مخزنی به میزان ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیونمترمکعب، بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران را به وجود آورده است.

عملیات اجرایی سد کرخه در سال ۱۳۷۰ آغاز و در سال ۱۳۸۰ به پایان رسیده است و متوسط تولید انرژی سالیانه این نیروگاه روزمینی ۹۳۴ میلیون کیلووات ساعت میرسد.

نیروگاه این سد با ظرفیت ۴۰۰ مگاوات از زمان بهرهبرداری در سال ۱۳۸۱ تا پایان سال ۱۳۸۷ توانسته بیش از ۴۹۴۱ میلیون کیلووات ساعت برق تولید کند.

محمد یزدانی نیز در در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اندیمشک، اظهار داشت: سیلاب اخیر، میزان ورود آب به سد کرخه را به بالاترین میزان خود در طول سالهای اخیر رسانده و ظرفیت و توان کامل این مجموعه برای تولید برق بهکار گرفته شده است.

سد بالارود در کنترل سیلاب استان خوزستان موثر بوده است

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه شهرستان اندیمشک گفت: علیرغم شایعاتی که در فضای مجازی منتشر میشود، سد کرخه برای مقابله با سیلاب هیچ مشکلی ندارد و روند پایداری آن نیز مطلوب است.

سد مخزنی بالارود توسط سازمان آب و برق خوزستان روی رودخانه بالارود در ۲۷کیلومتری شمال شهرستان اندیمشک (بخش الوار گرمسیری) در حال احداث است.

این سددارای یک هزار و ۵۰ متر طول تاج،۱۰ متر عرض تاج و ۸۴ متر ارتفاع بوده و ظرفیت مخزن این سد ۱۳۱ میلیون متر مکعب است که نیاز آبی بیش از ۱۲ هزارهکتار از اراضی پائین دست خود را تأمین میکند.

بهبود معیشت و وضعیت اقتصادی کشاورزی، کنترل سیلابهای مخرب منطقه و ایجاد فرصتهای شغلی مستقیم و غیر مستقیم را از جمله مهمترین اهداف این پروژه ملی و منطقهای است.

عباس پاپی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اندیمشکاظهار داشت: با توجه به عبور رودخانه بالارود از شهرستان اندیمشک و بخش الوار گرمسیری این شهرستان امکان وقوع سیلاب و خسارت برای شهروندان وجود دارد.

بخشدار الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک خاطر نشان کرد: به همین جهت، تمهیدات لازم برای بازگشایی مسیرهای روستایی و تخلیه ۲ روستا پیش بینی و برای تأمین نیازهای شهروندان تلاش و برنامه ریزی شده است.

سیلاب به ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی در سیلاخور دورود خسارت وارد کرد

بخشدار سیلاخور دورود با اشاره به خسارت سیلاب به ۳۵۰ واحد مسکونی در این بخش گفت: سیلابهای اخیر به بیش از ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی بخش سیلاخور خسارت وارد کرده است.

حسین ساکی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در دورود با اشاره به آخرین وضعیت بخش سیلاخور شهرستان دورود اظهار داشت: برخی روستاهای این بخش دچار آبگرفتگی شده است، راه ارتباطی ۱۳ روستای بخش سیلاخور از جمله زرگران سفلی، کاغه، پوش کشان، عالمآباد، دائیچی، دوخواهران، یزدگرد، مروک، گوشه، دواریجان، همیانه، قاضیآباد، کولآباد به شهر دورود، بروجرد و مرکز بخش سیلاخور قطع شده؛ آبگرفتگی روستای زرگران باعث قطع شدن راه ارتباطی این روستاها شده بود.

وی افزود: پل اضطراری در روستای زرگران سفلی شهرستان دورود با همکاری قرارگاه سازندگی خاتمالانبیاء، سازمان راهداری، نیروهای امدادی احداث شده و راه ارتباطی بازگشایی میشود.

خبر جدید  یزد| اولویت برنامه‌ها در مناطق حاشیه‌نشین باید افزایش نشاط اجتماعی باشد

بخشدار سیلاخور دورود عنوان کرد: سرریز و دبی خروجی سد مروک اکنون و در مجموع ۱۴۰ متر مکعب در ثانیه است، مردم از اماکن اسکان در بخش سیلاخور شهرستان دورود متاسفانه استقبال نکردند به همین دلیل چادرهای هلالاحمر را در محلهای اسکان اضطراری جمع میکنیم وخسارتهای مالی زیادی به بخش سیلاخور شهرستان دورود وارد شدهاست.

وی با اشاره به اینکه روستای کارخانه سفیدکن و لبان سفلی همچنان در محاصره سیلاب قرار دارد، افزود: با قایق به روستاهای بخش سیلاخور امدادرسانی میکنیم وبرای خدماترسانی به گرفتارشدگان سیل بخش سیلاخور دورود پک یک ماه به تعداد خانوار دو روستا لبان سفلی و سفیدکن ۱۷۵ پک تحویل گرفتهایم که شامل ۱۰ کیلو برنج، روغن، لوبیا،عدس، نمک و غیرهاست کهاز طریق دهیار و شورا به اهالی این دو روستا داده میشود همچنین راه ارتباطی به این دو روستا قطع شده بود کهشب گذشته غذای گرم تهیه کردهایم و با قایق به دو روستا که در محاصره سیلاب قرار دارندارسال شد.

ساکی با بیان این که پس از باران و سیلاب ۴۰ رأس دام سبک در بخش سیلاخور دورود تلف شده، گفت: فعلاً آمار دقیق خسارت را در بخش سیلاخور جمعبندی نهایی نکردهایمبر اثر وقوع سیل ۳۵۰ واحد مسکونی، ۶۰ هکتار باغ در بخش سیلاخور آسیبدیده و سیلابهای اخیر به بیش از ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی بخش سیلاخور خسارت وارد کرده است.

سیلاب در استان لرستان تا کنون ۱۵ کشته داشته است

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان گفت: تاکنون ۱۵ جسد به دلیل خفگی ناشی از سیل و یا در ارتباط با آن به پزشکی قانونی استان ارجاع شده است.

حمیدرضا نظیفی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در خرمآباد، اظهار داشت: از آغاز بارشهای سیلآسا در استان تاکنون ۱۵ جسد به دلیل خفگی ناشی از سیل و یا در ارتباط با آن به پزشکی قانونی استان ارجاع شده است.

وی افزود: ۳ نفر مربوط شهرستان الیگودرز، یک نفر شهرستان دورود، ۳ نفر خرمآباد، ۲ نفر کوهدشت، ۲ نفر ه معمولان، ۳نفر دوره چگنی و یک نفر مربوط به دلفان بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان عنوان کرد: پزشکی قانونی استان در طول مدت حادثه در کنار مردم حضور داشت و با معاینه اجساد و صدور سریع جواز دفن، مانع از افزایش درد و آلام مردم گردید؛ تا پایان مشکلات ناشی از این بحران، پزشکی قانونی در هرلحظه از شبانهروز آماده معاینه اجساد و صدور جواز دفن است.

سد تنگارم دشتستان سرریز شد

مدیرعامل شرکت آب منطقهای بوشهر گفت: بارندگیهای ۱۳ روز گذشته در بوشهر و استانهای همجوار ضمن اینکه سبب سرریز شدن سد تنگارم دشتستان شد بلکه بیش از ۴۱ درصد مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان را پر کرد.

شاهپور رجایی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به بارشهای مطلوب در نقاط مختلف استان بوشهر اظهار داشت: بیشترین بارش باران در ایستگاه باران سنجی رودفاریاب دشتستان به میزان ۵۳۲٫۵ میلیمتر و کمترین بارش در ایستگاه دیر با ۲۱۲ میلیمتر ثبت شده است.

وی با بیان اینکه میانگین بارش باران در فصل آبی جاری تاکنون ۳۴۰ میلیمتر است خاطر نشان کرد: میانگین بارش باران در فصل آبی گذشته در این مدت ۱۰۱ میلیمتر ثبت شده که بارش باران امسال نسبت به سال قبل ۲۳۶ درصد افزایش نشان میدهد.

مدیرعامل آب منطقهای بوشهر به میانگین بارندگی بلند مدت استان پرداخت و افزود: میانگین بارندگی بلند مدت مشابه استان در دوره آماری ۲۳۳٫۵ میلیمتر است که تحقق بارندگی سال آبی جاری نسبت به میانگین بلند مدت سالانه استان ۱۴۱ درصد است.

رجایی بیشینه بارندگی ۲۴ ساعت گذشته را در ایستگاه باران سنجی جم دانست و خاطر نشان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین بارش باران در شهرستان جم با ۱۱ میلیمتر و کمترین در ایستگاه کناربندک در شهرستان دشتی به میزن ۳۹ صدم درصد ثبت شده است.

وی با بیان اینکه در ۱۳ روز امسال ۴۶ میلیون متر مکعب روان آب وارد مخزن سد رئیسعلی دلواری شده است افزود: اکنون ذخیره آب در مخزن سد رئیسعلی دلواری در دشتستان ۲۸۵ میلیون مترمکعب است که ۴۶ میلیون متر مکعب آن در ۱۳ روز ابتدای سال ۱۳۹۸ وارد مخزن سد شده است.

مدیرعامل آب منطقهای بوشهر با اشاره به اینکه ۴۱ درصد مخزن سد رئیسعلی دلواری پر است تصریح کرد: با بارشهای مطلوب بارندگی مخزن سد تنگ ارم دشتستان سرریز شده و این نوید مطلوبی برای حل بحران آب در تابستان پیشرو است.

رجایی حجم مخزن سد تنگارم دشتستان را ۴٫۲ میلیون متر مکعب دانست و گفت: به سبب بارشهای مناسب در استان بوشهر و استانهای بالادستی مخزن سد تنگارم دشتستان سرریز شد.

آب شرب ۴۴۰ روستای لرستان قطع است؛ وصل آب روستاها ظرف مدت یک هفته

مدیرعامل شرکت آبفار لرستان با بیان اینکه آب شرب ۶۲۰ روستا قطع بود که هماکنون آب ۱۰۸ روستا وصل شده است گفت: در صورت دسترسی به راههای روستایی ظرف مدت یک هفته آب شرب روستاهای لرستان وصل میشود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرمآباد، علیرضا کاکاوند صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آب شرب ۱۲۰ روستا در شهرستان خرمآباد مشکلدار بود که تاکنون مشکل ۴۵ روستا برطرف شده است.

وی افزود: ۱۵۰ هزار نفر در قالب ۶۲۰ روستا مشکل قطعی آب دارند که هماکنون آب ۱۰۸ روستا وصل شده است؛ ۳۵ تانکر آبرسان همچنین ۲۰کیلومتر لوله از استانهای یزد، فارس، سیستان و بلوچستان، البرز، تهران و آذربایجان شرقی به لرستان ارسال شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان لرستان عنوان کرد: آب بستهبندی، لوله و اتصالات، موتور دیزل، ژنراتور برق و تانکر سیار نیاز داریم، همچنین اکیپهای اجرایی بهویژه جوشکار و لولهکش باید به لرستان اعزام شوند.

وی بیان کرد: در صورت دسترسی به راههای روستایی ظرف مدت یک هفته آب شرب روستاهای لرستان وصل میشود.

آغاز روز دوم امدادرسانی به مناطق سیلزده لرستان؛ شایعه مرگ تعدادی از مردم در سیل پلدختر صحت ندارد

روز دوم امدادرسانی به شهرهای سیلزده لرستان با حضور مسئولان کشوری و گروههای امدادی آغاز شد.

احمد مرادپور در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در خرمآباد با اشاره به آخرین وضعیت امدادرسانی به شهرستان پلدختر اظهار داشت: روز دوم عملیات امدادرسانی توسط ارتش ، هلال احمر و سپاه به صورت هوایی آغاز شده و نسبت به روز گذشته با قدرت بیشتری انجام میشود.

وی با اشاره به روستاهای شهرستان پلدختر که امدادرسانی شده است افزود: تا عصر روز گذشته به ۴۰ روستای شهرستان پلدختر با ۲ هزار و ۳۰۰ خانوار و ۷ هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت امدادرسانی شده و ۳ هزار و ۸۴۵ نفر در مناطق امن روستاها اسکان داده شدهاند.

معاون عمرانی استانداری لرستان عنوان کرد: ۲۷ تیم امدادی و ۱۴۱ داوطلب هلال احمر و۲ بالگرد در روستاهای شهرستان پلدختر جهت امدادرسانی به مردم سیلزده مستقرشدهاند و تاکنون ۷۶۹ تخته چادر، ۲ هزار و ۱۱۱ تخته پتو، ۷۴۲ موکت، کلمن آب، چراغ والورو همچنین ۷۲۴ پک غذای ۷۲ ساعته و ۸۹۰ پک غذای یک ماه بین مردم سیلزده پلدختر توزیع شده است.

ویبا اشاره به وضعیت آب، برق، گاز و خطوط تلفن شهرستان پلدختر بیان کرد: با توجه به حجم خسارت وارد به زیرساخت شبکههای آب، برق، تلفن و گاز و با توجه به تلاش نیروهای دستگاههای خدماترساندر این شهرستان آب و برق بعضی مناطق ممکن است وصل شود.

مرادپور در مورد آمار افراد فوت شده استان در سیلاب اخیر گفت: فوتی سیل به طور قطعی هنوز گزارشی داده نشد و تعداد فوتیها شایعه است که به گوش ما رسیده ولی تاکنون هیچ صاحب عزایی اعلام فوت بستگان خود را نکرده است وبا توجه به اینکه اگرکسی فوت کرده باشد باید از پزشکی قانونی گواهی فوت صادر شود ولی تاکنون هیچ موردی گزارش نشده استو شایعه کشته شدن تعدادی در پلدختر صحت ندارد.

وی با اشاره به وضعیت شهرستان الیگودرز گفت: در شهرستان الیگودرز سیلاب نداشتهایم و بسته شدن راههای روستایی بر اثر برف قبل از سیل بوده که امدادرسانی میشدند و در حال حاضر نیز مشکل خاصی جهت امدادرسانی به این روستاها نداریم و تا زمانی که شرایط جوی مناسب باشد امدادرسانی انجام میشوداین در حالی است که بسیاری از این روستاها به این مشکلات عادت دارند و میدانند هر سال بارش سنگین برف سبب مسدود شدن راه ارتباطی آنها میشود.

معاون استاندار لرستان با اشاره به نحوه امدادرسانی به شهر معمولان و با بیان اینکه قبل از سیلاب چادر مورد نیاز مردم توسط هلال احمر به بخشدار معمولان تحویل داده شده تصریح کرد: اینکه گفته میشود به بخش معمولان تاکنون هیچ گونه امدادرسانی انجام نشده صحت ندارد چرا که امدادرسانی زمانیراه ارتباطی باشد ولی امدادرسانی انجام نشود باید گلایه کرد و چنانچه جاده بسته شود با بالگرد باید امدادرسانی کرد ولی چنانچه با توجه به بارندگی بالگرد شرایط پرواز ندارد و راه ارتباطی نیز قطع است باید تا مهیاشدن شرایط جوی باید صبر کرد.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستانهای کوهدشت، دورود و دلفان آبگرفتگی داشتهایم که با کمک تیمهایی که به شهرستانها فرستادهایم برطرف شده است.

فرمانده سپاه پاسداران وارد لرستان شد

سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران به منظور بازدید از مناطق سیل زده لرستان وارد استان شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم آباد، سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران دقایقی قبل برایبازدید از مناطق سیل زده استان لرستان وارد فرودگاه خرم آباد شد تا از نزدیک در جریان روند امدادرسانی به سیل زدگان استان به ویژه شهرستان پلدختر قرار گیرد.

سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه نیز از روز گذشته در استان حضور پیدا کرده و امدادرسانی به سیل زدگان را مدیریت می کند. تجهیزات و یگان های سپاه نیز به مناطق سیل زده اعزم شده است.

اعزام تانکر آبرسانی به روستاهای کوهدشت

بخشدار کوهدشت با بیان اینکه برق روستاهای منطقه اولادقباد وصل شد گفت: ۲ تانکر آب آشامیدنی به روستاهای نامجو و جعفرآباد اعزام شد.

آرمان منصوری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در کوهدشت اظهار داشت: با تلاش نیروهای شرکت توزیع برق این شهرستان، برق روستاهای منطقه اولادقباد وصل شد ونیروهای اداره برق با حضور در منطقه عشایری سرکوه ضرون برای برطرف کردنخاموشی روستاهای این مناطق در تلاش هستند.

وی افزود: با توجه به تخریب ۱۰۰ درصدی ۳ پل مسیر کوهدشت شمالی امکان آبرسانی با تانکر برای برخ
منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد