4:05:01 - جمعه 10 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصرف محدوده قبرستان قدیمی فیروز آباد میبد در حال پیگیری است
تصرف محدوده  قبرستان قدیمی فیروز آباد میبد در حال پیگیری است
یزد – ایرنا – تصرف محدوده ای به وسعت حدود ۲۰۰ متر از قبرستان قدیمی محله فیروزآباد میبد که مورد اعتراض مردم محل و بستگان متوفیان واقع شد، توسط شهرداری و شورای شهر در محاکم قضایی در حال پیگیری است.

به گزارش ایرنا ، محدوده قبرستان قدیمی فیروزآباد که در خیابان هفتم تیر میبد واقع است، در ۲ طرف خیابان به چشم می خورد و آن طور که به نظر می رسد با ایجاد خیابان و کوچه ها قسمت هایی از قبرستان به مسیر عبور و مرور مردم و وسایل نقلیه تبدیل شد.
با نگاه به محدوده ای از قبرستان در یک طرف خیابان مزار متروکه ای به چشم می خورد، مردم شب های جمعه برای فاتحه خوانی اموات به آنجا می روند، گویا غبار فراموشی آن را فراگرفته است،به نظر می رسد شاید امروزه کمتر به این مزار به دلیل قدیمی بودن آن سرکشی شود.
در طرف دیگر خیابان به گفته یکی از اهالی محل محدوده ای وجود دارد که احداث حصار باعث شد در چهار ماه گذشته مردم برای رفتن به مزار اموات خود در این محدوده که حدود ۲۰۰ متر است و ۲۰ قبر را شامل می شود با مشکل مواجه شدند و نتوانند به مزار اموات دسترسی داشته باشند.
همچنین در فضاهای مجازی این حصارکشی به قبرستان خواری تشبیه شد.
شهردار میبد عصر روز پنجشنبه در این ارتباط به ایرنا گفت: به یقین نمی توان این حصار کشی را قبرستان خواری نامید ، این حصار به دنبال اخطار به صاحب ملک پشت محدوده که به جهت آواربرداری برای مدرسه ای که در جنب ملک قرار دارد، به دستوری که جهت حصار کشی چهار میخ دیوار خود جهت رفع خطر داده شده بود ، ایجاد شد.
علیرضا نقوی افزود : شهرداری چندین بار به صاحب ملک که به گفته خود اشتباها حصار را فراتر از ملک خود قرار داده است اخطار کتبی جهت تخریب حصار داد و با توجه به اینکه نامبرده به اخطارها توجه نکرد شهرداری به دادسرا شکایت کرد و پرونده در شعبه ۲ دادسرای میبد در نوبت رسیدگی است.
وی تصریح کرد: همچنین با مراجعه به اداره ثبت اسناد، کل ملک توقیف شد، در دادگستری نیز با پرداخت مبلغ کارشناسی از سوی شهرداری پرونده به واحد کارشناسی ارجاع شد.
شهردار میبد ادامه داد: امروز نیز پرونده در کمیسون ماده ۱۰۰ متشکل از نماینده شورای شهر، نماینده وزارت کشور و نماینده دادگستری یا قاضی پرونده مطرح شد و با رای اعضای کمیسیون ماده ۱۰۰ یک فرصت ۱۰ روزه به صاحب ملک داده شد تا لایحه دفاعیه خود را در ارتباط با تصرف محدوده مزار ارائه کند.
وی یادآور شد : شهرداری مجری قانون است و با حساسیت تصرف بخشی از قبرستان را دنبال کرد اما نمی توان فراتر از قانون عمل کرد و باید پرونده مراحل قانونی خود را طی کند.
عضو شورای شهرمیبد نیز در این ارتباط گفت : با توجه به خطر ساز بودن گودبرداری حصار کشی صورت گرفت که به دنبال آن صاحب ملک محدوده ای از مزار را تصرف کرد.
علیرضا آزاد منش یادآور شد : تلاش می شود در اسرع وقت با پیگیری حصار تخریب شود و مردم بتوانند به قبور مردگان خود دسترسی داشته باشند.
به گفته یکی از اهالی محله فیروزآباد استشهادی در این ارتباط در اعتراض به حصارکشی تهیه و امضا و به مراجع قانونی مانند شهرداری ، شورای شهر و … ارجاع شد و در دست پیگیری است.
وی افزود: بر اساس وعده ها ظرف چند روز آینده حصار مورد نظر تخریب می شود.
مردم منطقه نسبت به قرائت فاتحه برای اموات خود در شب های جمعه پایبند هستند چه خوب است با رسیدگی به قبرستان ها به گونه ای عمل شود که قبرستان متروکه به چشم نیایند حتی اگر حدود ۵۰ سال باشد مرده ای در آن مکان به خاک سپرده نشده باشد.
به گفته مردم حدود ۵۰ سال است که در مزار قدیمی فیروزآباد مرده ای به خاک سپرده نشد.
شهرستان میبد بیش از ۱۷ محله و آبادی دارد که اکثر آنها دارای قبرستان های مختص به اهالی همان محله است .
میبد بالا ، میبد پایین ، بشنیغان ، مهرجرد ، فیروزآباد ، امیرآباد ، شاه جهان آباد ، کوچه باغ ، کُوچک ، شهیدیه ، بارجین ، محمودآباد ، رکن آباد ، بدرآباد ، مهرآباد ، بفروئیه ، خانقاه و… از محلات میبد به شمار می روند.
مرکز شهرستان ۱۰۴هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.
۹۹۳۴/ ۲۰۴۷/

خبر جدید  برند زیلو همیشه به نام میبد ماندگار بماند


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد