12:54:44 - دوشنبه 29 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تولید گندم در استان یزد به ۴۰ هزار تن می رسد
تولید گندم در استان یزد به ۴۰ هزار تن می رسد
یزد – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد پیش بینی کرد که در سال زراعی ۹۸ -۹۷ از ۱۱ هزار هکتار اراضی زیرکشت گندم ۴۰ هزار تن محصول برداشت شود.

سید جمال سجادی پور روز دو شنبه در حاشیه بازدید از مزارع گندم شهرستان ابرکوه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: این میزان تولید بیشتر مربوط به شهرستان های خاتم، ابرکوه و بهاباد است.
وی اظهار داشت: تدابیری اندیشده شد با همکاری سازمان تعاون روستایی استان و مباشرانی که هنگام برداشت، خرید تضمینی را انجام می دهند، عوامل نظارتی هم معرفی شدند.
این مسئول ارشد بخش کشاورزی یزد پیش بینی کرد که امسال ۲۰ هزار تن گندم در استان به قیمت تضمینی خریداری شود که نیمی از آن مربوط به ابرکوه است.
وی بابیان اینکه پارسال هفت هزار و ۵۰۰ تن محصول گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به ارزش ۱۰۵ میلیارد ریال خریداری شد ، افزود: چهار هزار و ۱۶۰ تن آن مربوط به ابرکوه است و این شهرستان برای پنجمین سال متوالی رتبه نخست خرید گندم استان را کسب کرده بود.
سجادی پور ادامه داد: در سال زراعی جاری با اجرای آبیاری تیپ ( نواری ) در ۱۱ هزار هکتار کشاورزی استان گندم به شیوه مکانیزه کشت‌ شد.
وی بابیان اینکه سطح زیرکشت گندم در چند سال اخیر کاهش یافت، اضافه کرد: تغییر الگوی کشت و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی، کمبود آب و افت سطح منابع آب‌های زیر زمینی از جمله علت کاهش سطح زیرکشت است .
رئیس سازمان کشاورزی یزد خاطر نشان کرد: با وجود محدودیت منابع آبی و تداوم خشکسالی ادامه کاشت محصولات زراعی فقط با اجرای طرح های آبیاری نوین مسیر خواهد بود.
سجادی پور تاکید کرد: کشاورزان با اجرای طرح های آبیاری نوین در مزارع و افزایش کارایی و راندمان آبیاری، برداشت آب را مدیریت کنند .
این مسئول ارشد کشاورزی یزد به کشاورزان توصیه کرد با مراجعه به جهاد کشاورزی محل سکونت خود برای اجرای طرح های آبیاری نوین از کمک های بلاعوض دولت بهره مند شوند.
وی تصریح کرد : پارسال هزار و ۲۳۰ هکتار طرح آبیاری نوین به شیوه تیپ در بخش زراعی و به خصوص سبزی و صیفی اجرا شد.
اراضی قابل کشاورزی استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به علت کمبود آب و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی ۱۱۶ هزار هکتار آن به کشت محصولات کشاورزی اختصاص دارد.
تعداد بهره برداران بخش کشاورزی یزد حدود ۷۰ هزار نفر است.
۷۵۴۰/ ۲۰۴۷/

خبر جدید  307 کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
شعار سال