18:52:03 - یکشنبه 10 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حفاظت از منابع طبیعی نیازمند همکاری دسته‌جمعی است
حفاظت از منابع طبیعی نیازمند همکاری دسته‌جمعی است
یزد – ایرنا – رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اردکان گفت: موضوع حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست مقوله‌ای همگانی است، وظیفه همگان است و دستگاه خاصی هم نمی‌تواند به‌تنهایی از عهده این کار برآید.

به گزارش ایرنا مرتضی افخمی روز یکشنبه در آیین تجلیل از محافظان افتخاری منابع طبیعی شهرستان افزود: منابع طبیعی به‌عنوان بستر حیات و عامل توسعه هر جامعه‌ای در مباحث حفاظتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و عرصه های منابع طبیعی که امروز در اختیار ما قرار دارد تنها متعلق به نسل کنونی نیست بلکه سرمایه‌ای است، باید برای نسل‌های بعد هم باقی بماند.
وی اضافه کرد: گسترش روزافزون شهرنشینی، توسعه بخش صنعت، گستردگی امکانات راه‌سازی و ایجاد جاده‌ها باعث شد، هرروز با تخریب بیشتر عرصه‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست روبرو شویم.
این مسئول اظهار داشت: به علت گستردگی جغرافیایی شهرستان و کمبود نیروی حفاظتی، از محافظین افتخاری منابع طبیعی و کسانی که در این زمینه دلسوزتر هستند استفاده می‌کنیم، همکاری مردم و محافظان افتخاری در برخورد با متخلفان بسیار مؤثر است.
افخمی ضمن قدردانی از همکاری محافظان افتخاری منابع طبیعی شهرستان یادآور شد: همه ما باید در برابر حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌زیست احساس مسئولیت داشته باشیم و باید این فرهنگ را در میان همه اقشار جامعه گسترش دهیم و اهمیت و جایگاه منابع طبیعی را گوشزد کنیم.
وی تأکید کرد: تخریب‌هایی که در حوزه منابع طبیعی و محیط‌زیست صورت گرفته است باوجود کاهش بارندگی ها، به خاطر تضعیف پوشش گیاهی و خشک شدن سفره‌های زیرزمینی شاهد سیلاب‌های مخربی هستیم که با کوچک‌ترین بارندگی به وجود می‌آید.
افخمی اظهار داشت: این تخریب‌ها، نتیجه دخالت بی‌جای انسان در طبیعت است که موجب از دست دادن حالت بکر در طبیعت شده است، باید به این موضوع توجه داشته باشیم که استفاده از منابع طبیعی در بلندمدت و مادام‌العمر است و باید به فکر استفاده پایدار از منابع طبیعی و محیط‌زیست باشیم.
وی از محافظان افتخاری منابع طبیعی خواست که با افزایش همکاری خود با این اداره حساسیت حفاظت از منابع طبیعی را در جوامع محلی و اطرافیان خود منتقل کنند تا منابع طبیعی و محیط‌زیست مناسبی برای نسل‌های آینده داشته باشیم.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اردکان با تشکر از همکاری دادستان شهرستان و مجموعه نیروهای انتظامی در حفاظت از منابع طبیعی، خواستار تداوم و گسترش همکاری‌ها شد.
دادستان اردکان نیز در این آیین با اشاره به ارزش منابع طبیعی و حفظ و احیای آن گفت: منابع طبیعی میراثی گران‌بها و سرمایه ملی است.
محمدعلی ابوالحسنی از تلاش‌ها و زحمات محافظان منابع طبیعی در حراست از این میراث گران‌بها و سرمایه‌های ملی تشکر و قدردانی کرد.
وی گفت: منابع طبیعی چیزی نیست که با تخریب کردن و یا بهره‌برداری از آن قابل احیا و بازسازی باشد، آثار تخریب منابع طبیعی سالیان سال باقی می‌ماند.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان افزود: حفظ منابع طبیعی از وظایف اخلاقی، انسانی و دینی ماست و باید جلو تخریب بیت‌المال را گرفت زیرا این نعمت مختص به نسل ما نیست بلکه منابع طبیعی متعلق به تمام نسل‌های بشر است.
وی اظهار داشت: ما به‌عنوان مستأجر در این دنیا هستیم و همان‌گونه که مستأجر حق ندارد منزل استیجاری خود را تخریب کند ما هم نمی‌توانیم منابع طبیعی را که در اختیار داریم تخریب کنیم و از بین ببریم.
ابوالحسنی خاطرنشان کرد: متولی حفاظت از عرصه‌های طبیعی، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری است ولی به لحاظ گستردگی پهنه جغرافیایی و کمبود نیرو و امکانات این کار عملاً امکان‌پذیر نیست، در این راستا باید از کمک‌های دلسوزان در حوزه منابع طبیعی استفاده کرد.
وی افزود: وظیفه ذاتی، انسانی، اخلاقی و قانونی دستگاه قضایی است که برای حفظ این میراث گران‌بها با اداره‌های منابع طبیعی همکاری کند و در این راه از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کند و با تصرف و تخریب منابع طبیعی نیز برخورد قانونی می‌کند.
دادستان عمومی و انقلاب اردکان اضافه کرد: در برخی موارد، زمین‌خواران و متخلفین از ضعف قانون و برخی از عملکردها سوءاستفاده می‌کنند و در عرصه‌های منابع طبیعی تصرف می‌کنند که می‌طلبد هوشیارتر و بیدارتر باشیم.
وی اظهار داشت: پیشگیری از جرم از جمله مباحثی است که دستگاه قضایی متولی آن است که در این زمینه باید به مردم آموزش و آگاهی داد، آموزش‌های اولیه در راستای پیشگیری از جرائم بسیار مهم است.
در این مراسم از محافظان افتخاری منابع طبیعی اردکان با اهدا لوح و هدایایی تجلیل شد.
همچنین مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد امروز گفته بود: در دوره‌های گذشته بهره‌برداران و فعالان بخش معدن خسارت‌های زیادی به عرصه‌های طبیعی استان وارد کرده‌اند، که برای جبران خسارت‌ها ، باید حداقل ۹۷۲ میلیارد تومان بودجه صرف شود.
محمدرضا آخوندی به مناسبت هفته منابع طبیعی ( ۱۵ الی ۲۱ اسفند) در آیین بهره‌برداری از ساختمان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بخش عقدا از توابع شهرستان اردکان افزود: از ابتدای سال تا پایان بهمن ۱۳۹۷، یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار استعلام فعالیت معدنی از منابع طبیعی درخواست شد که با ۱۳۴ هزار هکتار آن موافقت شد.
وی بابیان اینکه بهره‌برداری غیراصولی از معادن نقش مؤثری در تخریب عرصه‌های طبیعی دارد، یادآور شد: سال‌های گذشته، ۷۵ هزار هکتار از اراضی استان توسط معادن خسارت‌ دید.
وی تصریح کرد: مبلغ برآورد شده مربوط به معادنی است که از منابع طبیعی استعلام و مجوز بهره‌برداری داشته‌اند و اگر معادنی که بدون استعلام از منابع طبیعی فعالیت دارند به این ارقام اضافه شود، خسارت وارده به عرصه‌های طبیعی حاصل از فعالیت‌های معدنی، بیش از این است.
مساحت کل شهرستان اردکان ۲میلیون و ۳۰۹ هزار هکتار، مراتع آن‌یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار، جنگل دست کاشت ۶هزار و ۱۳۰ هکتار ، جنگل طبیعی با احتساب بیشه‌زار و درختچه زار ۸۷هزار و ۳۵۲ هکتار و کل منابع طبیعی شهرستان ۲ میلیون و ۲۹۴ هزار و ۸۴۸ هکتار است.
مرکز شهرستان ۹۸ هزارنفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.
۷۵۴۴/ ۲۰۴۷/

خبر جدید  فعالیت ٥٣ مرکز جامع خدمات سلامت طی ایام نوروز در یزد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد