به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، " علی ربیعی" رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید در مراسم راه اندازی مرکز یادگیری و توسعه اجتماعی، اقتصادی شهرستان بهاباد، به تغییرات جمعیتی گسترده ای در کشور اشاره نمود و گفت: به طور انفجاری دانشگاه ها گسترش پیدا کرد و نسلی با نوعی توقع زندگی به ناگهان به سنی رسید که باید پاسخگوی کار برای آن ها باشیم و به تعبیر رهبر انقلاب، ۲۰ سال دیر به مسائل اجتماعی توجه کردیم که تبعات آن به وضوح در جامعه دیده می شود.

"علی ربیعی" با بیان اینکه "انتظار برای به دست آوردن شغل طولانی شده و برای گذران زندگی به شغلی نیاز است که بتواند پاسخگوی وضعیت فعلی باشد" گفت: نوع نگاه نسل ها به مسائل اجتماعی و سیاسی تغییر کرده و این تغییرات نسلی به وضوح در لایه های جامعه قابل لمس است.

وی با بیان اینکه تغییر نسلی حتی در چیدمان خانه ها نیز دیده می شود، عنوان کرد: ورود تکنولوژی نیز تاثیر بسزایی در تغییر دیدگاه و تفکر نسل ها ایجاد کرد و گفتگوهای اجتماعی و مسائل اجتماعی را دچار تغییر کرد.

عضو شورای مرکزی خانه کارگر با اشاره به مشکلات اقتصادی اخیر و تحولات جمعیتی اظهار داشت: با تغییر اقتصاد مبتنی بر نفت، اتفاقاتی رخ می دهد و با رویدادهایی مواجه می شویم که پدیده های خارجی هم بر اقتصاد ایران اثر می گذارند و هم در تحول جمعیتی نقش دارند.

وی افزود: اگر اقتصاد درونزای سالم بتواند سالی ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کند کاری شگرف است اما به واسطه مسائل بین المللی با پیچیدگی هایی مواجه هستیم که باید برای گذر از این پیچیدگی ها با انرژی زیاد برای غلبه بر آن اقدام کنیم.

خبر جدید  آغاز اجرای طرح دانشنامه ازدواج ویژه جوانان یزدی

"ربیعی" با اشاره به اینکه"ایجاد مراکز تولید بزرگ راهگشا نیست" عنوان کرد: کارهایی که باید در این شرایط انجام دهیم راه اندازی کسب و کارهای خُرد و محلی است و باید موفقیت های کوچک ایجاد کرد.

وی با تاکید بر تقویت مهارت های اجتماعی و اقتصادی در مقیاس های کوچک افزود: باید بتوانیم مناسبت های اجتماعی را تقویت کنیم و از ظرفیت های بومی و محلی بهره ببریم و درصورتیکه دنبال حل مسائل اجتماعی هستیم، این مهم فقط از طریق توجه به مشاغل خرد و بومی تحقق خواهد یافت.

"ربیعی" با تاکید بر تغییر نگاه و رویکرد به ایجاد اشتغال و تحصیل گفت: گفتگوی اجتماعی برای حل مسائل اجتماعی راهکار برون رفتن از مشکلاتی است که بخشی از آسیب ها را به بار آورده و به پیچیدگی شرایط دامن زده است.

وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش مهارت آموزی و فهم از زندگی بیان داشت: بسیاری فقر و اعتیاد را از عوامل آسیب اجتماعی طلاق می دانند اما عدم مهارت در حل مشکلات و برخورد با مسائل زندگی، عامل رشد اختلاف و در نتیجه طلاق است و فقر و بیکاری نقش بسیار اندکی دارند.

"ربیعی" با تاکید بر اینکه "باید امنیت روانی را در جامعه توسعه دهیم و در شهرهای کوچک و محلات هم به این موضوعات توجه کنیم"، اظهار داشت: سیاست گذاری ها باید معطوف به مسائل اجتماعی باشد و از سطح خانواده ها شروع شود.

وی دومین راهکار را ایجاد تفاهم عمومی برای همدلی بیشتر برشمرد و تصریح کرد: توسعه و ایجاد نهادهای اجتماعی براساس سنت های گذشته راهکاری موثر در برقراری امنیت اجتماعی است که می تواند بین سنت های گذشته و تکنولوژی امروز ارتباط موثری برقرار کند.

خبر جدید  خرید تضمینی گندم با رویکرد فعال سازی بخش خصوصی در استان یزد

رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید با بیان اینکه در سطح کلان نیز سیاست گذاری خاصی را نیاز داریم، عنوان کرد: دودکش های بزرگ و واحدهای تولیدی پر اشتغال نتوانسته شادی را به ارمغان بیاورد و کسی را خوشبخت و شاد کند لذا توصیه دارم توسعه با جوامع محلی همراه شود و امروز که نمی توانیم سرمایه گذاری های عظیم داشته باشیم با سرمایه خُرد مردم را همراه کنیم.

ربیعی بیان داشت: هدف تحریم ها تغییر مردم است لذا دولت هم حمایت کند تا با ایجاد نهادهای محلی و رشد توسعه کارآفرینی مبتنی بر نهادهای محلی گامی برای اشتغالزایی محله محور برداریم.

رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید اظهار داشت: کارآفرینی خُرد و توسعه جوامع محلی را استراتژی بزرگی برای حل مفاهیم و مسائل اجتماعی می دانیم و این آمادگی را داریم تا در این مسیر هر اقدامی که لازم است را انجام دهیم تا جامعه ای پر تلاش و پر از کار و امید داشته باشیم و امیدی که در جامعه کاهش یافته است را به جامعه برگردانیم.

گفتنی است این مراسم روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت ۹۸ با حضور "محمدعلی طالبی" استاندار یزد، "علی ربیعی" وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی و رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید، "احمد ترحمی" معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استاندار، "عباس حیدری" مدیرکل حوزه استاندار، "فخرالسادات خامسی" مدیرکل امور اجتماعی استانداری، "محمدمهدی خانی زاده" فرماندار بهاباد، "حجة الاسلام و المسلمین علی اکبر ابراهیمی بشکانی" امام جمعه بهاباد، "محمدحسین ریاحی" مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی، معاونین فرماندار، شورای اسلامی شهر، بخشداران مرکزی و آسفیچ و جمعی از مسئولین در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد برگزار شد.

خبر جدید  افزایش ۱۵۰ هکتاری سطح زیر کشت گلخانه‌های استان یزد