12:50:34 - سه‌شنبه 21 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خرید و فروش نکردن ارز وقتی قیمت دلار نوسان می‌کند، عملی نیست
خرید و فروش نکردن ارز وقتی قیمت دلار نوسان می‌کند، عملی نیست
دعوت مردم به خرید و فروش نکردن ارز وقتی قیمت دلار الاکلنگ بازی می‌کند، عملی نیست.

گروه استانهای خبرگزاری آنا؛ رئیس کل بانک مرکزی در گفتگو با خانه ملت گفته است «مردم نباید وارد بازار ارز شوند؛ چراکه ممکن است متضرر شوند.» وی اشاره میکند که در دو هفته قیمت دلار حدود ۲ هزار تومان کاهش یافته است!! این در حالی است که در دو هفته اخیر قیمت دلار در محدوده ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان الاکلنگ بازی میکند (بالا و پایین رفتن)

از منظر مبانی اقتصاد، یکی از مهمترین وظایف اصلی و ذاتی بانکهای مرکزی استحکام و ثبات قیمتهاست. کاملاً روشن است که بانک مرکزی ایران در انجام این وظیفه خود هیچ توفیقی نداشته است. چرا؟ به دلیل اینکه آخرین گزارش تحولات شاخص قیمتها در کشور که توسط مرکز آمار ایران در فروردین ۹۸ منتشر شده، نشان میدهد نرخ تورم ماهانه، ۱۲ ماهه و نقطه به نقطه به ترتیب ۴، ۳۰٫۶ و ۵۱٫۴ درصد است.

خبر جدید  رفتار دوگانه مقامات پولی پیرامون سهم بازار آزاد ارز از مبادلات ارزی و چند پرسش

حال پرسش این است که چرا دعوت مردم به ورودنکردن به خرید و فروش ارز توسط رئیس کل بانک مرکزی ممکن است اجابت نشود؟!

اول اینکه اگر بانک مرکزی در وظیفه ذاتی خود یعنی استحکام و ثبات قیمتها موفق بود، مردم مجبور نبودند برای حفظ قدرت خرید نقدینگیهای خود وارد بازار ارز شوند.

خبر جدید  همه چیزی که نمایندگان مجلس برای رای به شریعتمداری باید بدانند؟

دوم اینکه وقتی قیمت دلار الاکلنگ بازی میکند و در محدوده ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان نوسان قابل ملاحظه میکند، عملاً زمینه حضور افراد برای نوسانگیری و کسب سود در بازار ارز فراهم است.

علاوه بر این، بازی الاکلنگی قیمت دلار در یک دامنه قابل ملاحظه این ابهام را برای عموم ایجاد میکند که احتمالاً دولت و بانک مرکزی در این فضا در پی کسب درآمد از خرید و فروش ارز هستند.

خبر جدید  همکاری شورای شهر یزد و دانشگاه آزاد اسلامی

بنابراین در شرایط فعلی کشور و تعدد عوامل تأثیرگذار بعضاً غیراقتصادی بر قیمت ارز، اولویت اصلی بانک مرکزی در بازار ارز میتواند حفظ ثبات قیمت ارز با یک دامنه نوسان کمتر در کوتاهمدت باشد.

*عضو انجمن اقتصاددانان و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابرکوه

انتهای پیام/۴۱۰۳/


منبع :: خرید و فروش نکردن ارز وقتی قیمت دلار نوسان می‌کند، عملی نیست

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد