8:51:54 - جمعه 20 آوریل 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خلق اثر قرآنی «کتیبه دعای باران» توسط دو هنرمند یزدی+عکس
خلق اثر قرآنی «کتیبه دعای باران» توسط دو هنرمند یزدی+عکس
به گزارش ایکنا از یزد، محمدرضا صانعی و مجید پوراسماعیلیان دو هنرمند یزدی توانستند اثر «کتیبه دعای باران» برگرفته از دو آیه قرآن را در مدت زمان سه ماه و نیم خلق کنند.این اثر هنری با توجه به عرق مذهبی استان یزد و همچنین خشکسالی های چندین سال اخیر این استان و درخواست مردم این […]

به گزارش ایکنا از یزد، محمدرضا صانعی و مجید پوراسماعیلیان دو هنرمند یزدی توانستند اثر «کتیبه دعای باران» برگرفته از دو آیه قرآن را در مدت زمان سه ماه و نیم خلق کنند.
این اثر هنری با توجه به عرق مذهبی استان یزد و همچنین خشکسالی های چندین سال اخیر این استان و درخواست مردم این سرزمین برای نزول رحمت الهی و بهره گیری از المان هایی که هر یک به نوبه خود دارای سمبلی است، با ظرافت خاصی به تصویر کشیده شده است.
محمدرضا صانعی در گفت‌وگو با ایکنا اظهار کرد: این اثر برگرفته از دو آیه ۲۸ سوره شوری و ۱۱۴ سوره مائده است و با توجه به دغدغه مردم یزد مبنی بر نزول رحمت الهی بویژه باران انتخاب شد.

خلق اثر قرآنی «کتیبه دعای باران» توسط دو هنرمند یزدی+عکس

وی ادامه داد: در این اثر هنری از المان هایی از جمله نقش ترمه، بادگیر، درب های کوبه ای و رعایت حفظ حریم، بر اساس سبک خانه های قدیمی استفاده شده است.
صانعی افزود: در واقع این المان ها بازیگرهای این اثر هستند که دو آیه را روایت می کنند و درب با کوبه هایی که در قدیم جهت حفظ حریمی که برای زن و مرد ایجاد کرده بود و ارتباط ها مشخص بود، روایت را آغاز می کند.
این هنرمند یزدی گفت: کوبه های درب با این هدف و حفط حرمت و نزول رحمت الهی طراحی شده و در واقع هر کدام از المان ها در این اثر به عنوان سمبلی است.

خبر جدید  سومین محفل انس با قرآن کریم در ناحیه اشکذر برگزار شد

خلق اثر قرآنی «کتیبه دعای باران» توسط دو هنرمند یزدی+عکس

صانعی با اشاره به اینکه خداوند در آیه ۲۸ سوره شوری می فرماید: «وَ هُوَ الَّذي يُنَزِّلُ الْغَيْثَ مِنْ بَعْدِ ما قَنَطُوا وَ يَنْشُرُ رَحْمَتَهُ وَ هُوَ الْوَلِيُّ الْحَميد»ُ و اوست آن که باران سودمند را پس از آن که مردم ناامید شده اند فرود مى آورد و رحمت خود را با رویش گیاهان و پدید آوردن محصولات، میانشان مى گستراند، و اوست که سرپرستى همگان را برعهده دارد و بر کارهایش هماره ستایش مى شود گفت: خداوند متعال می فرماید: زمانی که از درگاه خدا ناامید هستید خدا روزی می دهد و ارحم الراحمین است. .
وی در پاسخ به سوال ایکنا درباره حمایت مسئولان از این آثار هنری گفت: بنده  طراح پوستر هستم و عرق مذهبی دارالعباده باعث شد جرقه خلق این اثر هنری در من ایجاد شود.
این هنرمند اظهار کرد: هنرمند می تواند در زمینه های ملی و مذهبی کار کند و ما با این اثر از المان های ملی و بومی استفاده کردیم و حرف دینی زدیم. وقتی مبانی به این زیبایی داریم و می توانیم تولیدات فرهنگی داشته باشیم چرا بیشتر مورد استفاده قرار نمی گیرد و از آن حمایت نمی شود.

خبر جدید  یزد شهر خلاق در ترویج کتابخوانی

خلق اثر قرآنی «کتیبه دعای باران» توسط دو هنرمند یزدی+عکس

وی تصریح کرد: دغدغه مسئولان مبنی بر وجود المان ها و تابلوهای مذهبی در ورودی ادارات باشد، همان طور که با توجه‌ ویژه مدیر آبفا این اتفاق افتاد و این اثر هنری خلق شد، باید هنرمندان را باور کرد و جایگاه ایرانی و اسلامی حفظ شود و این دو اصل یعنی ایرانی و اسلامی توامان در کنار یکدیگر قرار گیرد و اگر تولیدات ما بر این رویه باشد، موفق خواهیم بود و رسالت دینی را انجام داده ایم.
به گزارش ایکنا، این اثر عصر روز پنجشنبه، ۳۰ فروردین ماه به تهران ارسال و قرار است طی چند روز آینده با حضور وزیر نیرو رونمایی شود.

خبر جدید  ضرورت وجود سازمان منطقه‌ای اسناد و کتابخانۀ ملّی در یزد

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد