19:31:44 - پنج‌شنبه 24 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دانشگاه آزاد اسلامی با جدیت وارد عرصه توسعه کشاورزی شده است
دانشگاه آزاد اسلامی با جدیت وارد عرصه توسعه کشاورزی شده است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در کارگروه کشاورزی در استان یزد گفت: نمی‌خواهیم پژوهش و تربیت نیروی انسانی معلق و منزوی در دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشیم.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه بررسی موضوعات مربوط به حوزه کشاورزی استان یزد چهارشنبه به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور محمدعلی باغستانی مجری طرح بازمهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی، سعید آزادیان دستیار ویژه رئیس دانشگاه، محمد علیاکبری مسئول دبیرخانه برنامههای علمی دانشگاه آزاد اسلامی، معصومه طباطبایی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد، معاونان، اعضای هیئت علمی و استادان گروه کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد برگزار شد.

طهرانچی در این نشست خاطرنشان کرد: به عنوان کسی که نسبت به وضعیت کشاورزی کشور احساس خطر میکنم، همه مشکلات این حوزه را مربوط به مسئله آب نمیدانم، بلکه دلیلم از وضعیت نامطلوب بخش کشاورزی، عدم رغبت جوانان برای تحصیل در رشتههای مرتبط با کشاورزی و تکنولوژیهای مربوط به این حوزه است.

وی با بیان اینکه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در حال حاضر ۷ هزار دانشجوی کشاورزی دارند، گفت: نسبت استاد به دانشجو در این رشتهها یک به سه است و وضعیت به گونهای است که دانشکدههای کشاورزی به سمت تعطیلی میروند، البته این موضوع تنها مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی نیست؛ بلکه دانشگاه تهران هم امسال پذیرش دانشجو در رشته کشاورزی در پردیس ورامین را بدون کنکور انجام داد که این موضوع نشان میدهد که نسبت به رشته کشاورزی اقبال کمتری وجود دارد.

موفقیت در صنعت کشاورزی مستلزم برخورداری از دانش بومی است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: عدم رغبت دانشجویان به رشته کشاورزی به معنای آن نیست که مردم ارتباطی با بخش کشاورزی ندارند، بلکه حدود ۵ میلیون خانوار از کشاورزی درآمدزایی میکنند.

طهرانچی خاطرنشان کرد: آب در کشاورزی مسئله مهمی است؛ اما موفقیت در این صنعت، زمانی حاصل میشود که دانش بومی داشته باشیم، همانطور که در سالهای دور مردم یزد، قنات را به عنوان یک دانش و طرح بومی ابداع کردند و توانستند بر مشکل کمآبی منطقه غلبه کنند. کشاورزی اکنون به سبک گلخانهای تغییر رویکرد داده که اگر به اقتضائات این مدل کشاورزی و تکنولوژیهای موردنیاز آن توجه نداشته باشیم، صنعت کشاورزی و به دنبال آن امنیت غذایی ما به کشورهای دیگر وابسته خواهد شد.

خبر جدید  رونمایی از دو کتاب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تکنولوژی در دانشگاه خلق میشود، تأکید کرد: اگر بتوانیم تکنولوژیهای موردنیاز کشاورزی را خودمان تأمین کنیم، به هیچ وجه به واردات محصولات غذایی وابسته نخواهیم بود و تحریمهای دشمن نمیتواند در این حوزه اثرگذار باشد.

وی با اشاره به طرح بازمهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی و منابع طبیعی در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: ما در جلسات خود معضلات بخش کشاورزی را به صورت ویژه بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر مردم از رشتههای کشاورزی در دانشگاه استقبال نمیکنند، به دلیل آن است که تأثیر آن را در اقتصاد حس نکردهاند، بنابراین مسئولیت این طرح را به اردکانی و باغستانی که تحصیلاتی عالی و سابقه طولانی در این حوزه دارند، سپردیم تا دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به بازمهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی و منابع طبیعی اقدام کند و در این فرآیند همه حوزهها از جمله بیولوژی، مدیریت، حقوق، مهندسی صنایع، حسابداری و… را در کنار رشته کشاورزی توسعه دهد تا دانشگاه آزاد اسلامی بتواند به این اقتصاد متصل شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: برنامه دانشگاه آزاد اسلامی بر این است که اگر در کشور نیاز به تأمین سلامت غذایی مردم بود، در کمترین زمان و با در نظر گرفتن همه ابعاد، طرح تحقیق و توسعهآن را تهیه کند و با استفاده از توان نیروهای متخصصی که تربیت کرده بتواند در این زمینه فعالیت کند.

طهرانچی با تأکید بر لزوم مدیریت بخش کشاورزی براساس شرایط آبوهوایی کشور، گفت: در کشور ما که منابع آب و شرایط آبوهوایی برای کشاورزی مطلوب نیست، استفاده از تکنولوژیهای مدرن مانند سیستم آبیاری هوشمند، استفاده از چترهای محافظت از محصولات و جلوگیری از تبخیر آب و… ضروری به نظر میرسد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی با جدیت وارد عرصه شده و تلاش دارد با همفکری مسئولان شهری و مردم، امکانات و شرایط توسعه کشاورزی در کشور را فراهم کند.

خبر جدید  دانشگاه آزاد اسلامی میزبان نماز عید قربان اشکذر

دانشگاه آزاد اسلامی سیاستهای توسعه منطقهای را متناسب با شهرها و استانها پیگیری میکند

طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی سیاستهای توسعه منطقهای را متناسب با هر یک از شهرها و استانها پیگیری میکند، اظهار کرد: برای استان یزد که در حوزه بیولوژی و فناوریهای کنترل و برق و الکترونیک در مدیریت آب فعالیتهای خوبی داشته، موضوع کشاورزی و ایجاد ارتباط بین علوم مختلف همچون روباتیک را به عنوان یکی از موضوعات استان در نظر گرفتهایم تا مهندسی و روباتیک را در خدمت به کشاورزی به کار گیریم.

نمیخواهیم پژوهش و تربیت نیروی انسانی معلق و منزوی در دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: نمیخواهیم پژوهش و تربیت نیروی انسانی معلق و منزوی در دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشیم، بنابراین با طرحهایی که داریم، قرار است آموزش و پژوهش در این دانشگاه، مسیر تحول را طی کند تا تربیت دانشجویان از پشت میز نشینی به حضور در میدان عمل تغییر کند. در این مسیر، همفکری با مسئولان شهری برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامهریزی برای برگزاری استارتآپ در حوزه کشاورزی، تصریح کرد: کشورهای رقیب میخواهند جوانان را به سمت فعالیتهای خدماتی سوق دهند و بخش تولید را خود در اختیار بگیرند. با توجه به اهمیت این موضوع که نیازمند هوشمندی است، دانشگاه آزاد اسلامی برگزاری فنبازار و استارتآپهای تخصصی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی را آغاز کرده است.

دانشگاه آزاد اسلامی باید در اقتصاد شهری مؤثر باشد

وی در ادامه تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی باید در اقتصاد شهری مؤثر باشد. بهعنوان مثال سال آینده میتوانیم در موضوع محصول پسته تمرکز کنیم و با در نظر گرفتن ویژگیهای خاص این محصول و بهکارگیری همه پژوهشگران، استادان و دانشجویان علاقهمند از طریق سامانه پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکهای (پایش)، همگرایی و مأموریتگرایی را در تحقیقات داشته باشیم.

طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی ۵ هزار هکتار زمین کشاورزی در اختیار دارد، گفت: بنا داریم این اراضی را به استادان، پژوهشگران و دانشجویان رشتههای کشاورزی بسپاریم تا روی این زمینها کار کنند تا به باور توانستن و اشتغالزایی برسند.

خبر جدید  دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی نگرانی اشتغال پس از تحصیل ندارد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان تصریح کرد: یکی از اشکالاتی که در دانشگاههای ما وجود دارد، این است که به دانشجویان علم میدهیم نه یقین. یقین به معنای این است که زمین در اختیار دانشجوی کشاورزی قرار دهیم تا محصول تولید کند و در چرخه رقابت بازار قرار گیرد و بتواند از چرخه آموزش صرف خارج شود. دانشگاه آزاد اسلامی این کار را آغاز کرده است.

امنیت غذایی حاصل نمیشود، مگر زمانی که دانش کافی در این زمینه داشته باشیم

در ادامه این جلسه، محمدعلی باغستانی مجری طرح بازمهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی با قدردانی از نگاه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی به حوزه کشاورزی، گفت: دکتر طهرانچی با وجود اینکه در رشته کشاورزی تحصیل نکرده است؛ اما اشراف خوبی به این حوزه دارد که این دیدگاه، فرصت مغتنمی است که در دانشگاه آزاد اسلامی به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه در حوزه تولید محصولات کشاورزی دو دیدگاه بین مسئولان وجود دارد، خاطرنشان کرد: برخی معتقدند تولید محصول در ایران توجیه اقتصادی ندارد و باید به دنبال واردات باشیم. در مقابل، این تفکر صحیح و منطقی حاکم است که خودمان باید محصولات کشاورزی بهویژه محصولات استراتژیک را تولید کنیم تا به خارج وابسته نباشیم.

باغستانی تصریح کرد: امنیت غذایی به این معنی است که غذا کافی باشد، سالم باشد و عادلانه توزیع شود. امنیت غذایی حاصل نخواهد شد، مگر زمانی که دانش کافی در این زمینه داشته باشیم.

وی در پایان با بیان اینکه دانشگاهها و مراکز پژوهشی در کشور ما نتوانستهاند نگاه علمی را به عرصه کشاورزی وارد کنند، خاطرنشان کرد: این موضوع در طرح بازمهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی دیده شده است و پس از مشخص شدن رئوس این طرح، دانشجویان کشاورزی ملزم خواهند شد که بهصورت علمی و عملی در حوزه کشاورزی تحصیل و فعالیت کنند.

انتهای پیام/۴۰۲۱/پ


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد