12:54:57 - دوشنبه 29 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رفع مشکل مسکن جوانان ندوشن نیاز به تدبیر همگانی دارد
رفع مشکل مسکن جوانان ندوشن نیاز به تدبیر همگانی دارد
یزد – ایرنا – تامین مسکن اقشار مختلف یکی از اساسی ترین نیازهای امروز شهروندان خصوصا جوانان شهر ندوشن است که واگذاری زمین برای ساخت منزل مناسب از جمله خواسته های اصلی آنهاست.

به گزارش ایرنا، در حالیکه ساخت مسکن در برخی شهرهای یزد بهبود یافته و بازار تا حدودی اشباع شد؛ این مشکل در ندوشن شهرستان میبد همچنان به قوت خود باقی است و جوانان به دلیل نداشتن سرپناه در تشکیل خانواده با مشکل جدی روبرو هستند.
تعدادی از جوانان منطقه هنوز از داشتن مسکن مناسب محروم هستند، این در حالی است ازدواج آنها به مسکن گره خورده است.
یکی از جوانان شهر تاریخی ندوشن می گوید: به دنبال زمین برای ساخت خانه شخصی است، در دوره های مختلف شورای شهر، بارها به مسئولان محلی از جمله شورا مراجعه کرد اما به نتیجه نرسید.
محمد علی جعفری با طرح این سئوال چرا جوانان ندوشن با این مشکل مواجه اند، اظهار داشت: در برخی شهرهای استان واحدهای مسکونی بیش از نیاز متقاضیان وجود دارد و گاهی هم واحدهاست و یا افرادی چند واحد مسکونی دارند.
همچنین جوان دیگری یادآور شد: به دلیل کمبود زمین و مسکن قیمت ها سال های اخیر در ندوشن رو به افزایش است، اگر این مشکل رفع نشود، کمبود و گرانی مسکن فشار بیشتری به مردم نیازمند وارد خواهد کرد.
سید محمد موسوی موضوع روز جوانان ندوشن را خانه، زمین و مسکن ذکر کرد و افزود: انتظار ما از مسئولان استان ، شهرستان، بخش و شهر این است به مشکلات رسیدگی کنند.
همچنین محمد جعفری معتقد است: گرچه مشکل مسکن باید به دست متولیان امور از جمله بنیاد مسکن و راه و شهرسازی رفع شود؛ امید ما شورای شهر است که نهاد مردمی است .
وی یادآور شد: انتظار جوانان این است مشکلات به مسئولان منعکس و برای رفع آن پیگیری کنند.
همچنین یکی فعالان اجتماعی با بیان اینکه جوانان همچنان چشم‌انتظار تصمیم مسئولان برای تأمین زمین هستند، اظهار داشت: در صورتی که زمین برای ساخت مسکن در اختیارشان گذاشته نشود، شاهد افزایش مهاجرت ها به سایر شهرها خواهیم بود، که این امر با سیاست دولت همخوانی ندارد.
مهدی جعفری با این ادعا زمین در ندوشن فراوان هست اما به متقاضیان واگذار نمی شود، گفت: در حالیکه تعداد از جوانان متقاضی مسکن در انتظار واگذاری زمین هستند، متولیان امر اقدامی برای واگذاری آن انجام نمی دهند.
به گفته وی تنها راه خانه‌دار شدن جوانان، واگذاری زمین به آنها از سوی سازمان های متولی امور و تلاش در این زمینه است.
وی خاطرنشان کرد: شورای شهر حدود یکسال پیش نسبت به اخذ مدارک متقاضیان زمین که افزون بر ۴۰۰ نفر بودند، اقدام کرد.
این شهروند ندوشنی یادآور شد: با توجه به تعداد زیاد متقاضیان، شایسته است برای خانه‌دار شدن جوانان تلاش بیشتری صورت گیرد و در راستای حفظ حقوق متقاضیان، شرایط ، ضوابط شفاف و مشخص تدوین و در معرض دید عموم قرار گیرد، انتظار می رود عدالت و حقوق اقشار ضعیف در واگذاری زمین رعایت شود و افرادی که واجد شرایط هستند بتوانند از این خدمت نفع ببرند.
همچنین عضو شورای شهر ندوشن با تائید مشکل زمین و مسکن جوانان می گوید: شورا پیگیر موضوع امور است، گفت و گو هایی با متولیان امور انجام شد.
منیژه جعفری با بیان اینکه پارسال تعداد زمین به متقاضیان مسکن واگذار شد، گفت: نبود زمین و مسکن عمده ترین مشکل مردم شهر است؛ به گونه ای که در فراخوان ثبت نام متقاضیان مسکن از سوی شورا، افزون بر ۴۰۰ نفر ثبت نام کردند.
وی با بیان اینکه جوانان نیازمند و متقاضی زمین در ندوشن شناسایی شدند و مراجعه مردمی هم زیاد است؛ خواستار توجه جدی مسئولان امر به این موضوع و رفع این مشکلات شد.
وی پیگیری برای رفع این مشکل را از جمله دغدغه ها و برنامه های شورا برشمرد و گفت: در دیداری که سال ۹۷ با مدیرکل بنیاد مسکن استان یزد صورت گرفت، برای رفع مشکل مسکن در ندوشن قول مساعدت داده شد ما بر اساس آن نسبت به ثبت نام از متقاضیان اقدام کردیم.
وی با بیان اینکه مشکل حل شدنی است، تنها همراهی و همدلی مسئولان را می طلبد، اضافه کرد: امیدواریم مسئولان امر همکاری لازم را داشته باشند و بتوانیم اساسی ترین نیاز مردم و جوانان را رفع کنیم.
این عضو شورای شهر ندوشن ادامه داد: بخشی از مشکل کمبود زمین و مسکن را می توان در داخل شهر جست و جو کرد و بخش دیگر باید از طریق احداث شهرک های جدید رفع کرد.
بخشدار ندوشن کمبود زمین و مسکن را از جمله مشکل اساسی مردم منطقه عنوان کرد و از پیگیری مسکن جوانان خبر داد و بر تلاش برای حل آن تاکید کرد.
سید بهروز موسوی روزدوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: باید مسئولان و متولیان امور با تعامل و همدلی بیشتر برای حل این مشکل تلاش کنند.
وی اظهار داشت: در این زمینه شاهد مراجعه متعددی از سوی جوانان به بخشداری و شورا هستیم و به دلیل نبود زمین نمی توان پاسخگوی آنان باشیم.
مشکل زمین و مسکن در ندوشن در حالی است، مسئولان بنیاد مسکن استان و شهرستان میبد ادعا دارند تجربه خوبی از ساخت و فروش مسکن و یا واگذاری زمین در ندوشن ندارند.
به گفته آنها سال ها پیش تعدادی واحد مسکونی در ندوشن ساخته شد و چندی قبل هم تعدادی زمین برای واگذاری به جوانان به شورا تحویل شد؛ اما برای فروش این واحدها و واگذاری زمین های یاد شده با مشکلات عدیده ای مواجه شدیم و نگرانیم این تجربه تلخ دوباره تکرار شود.
به گفته مسئولان بنیاد مسکن در حالی است که انتظار جوانان برای ساخت مسکن و زمین بالاست؛ مسئولان محلی به خصوص شورای شهر توان پاسخگویی آن را ندارند.
مدیر کل بنیاد مسکن یزد می گوید: این نهاد متولی واگذاری و ساخت مسکن در روستاهاست و متولی زمین در شهرهای راه و شهرسازی است.
علیرضا قربانیان افزود: بنیاد مسکن مداخله ای در این زمینه ندارد، در صورتیکه زمین از سوی راه و شهرسازی واگذاری شود، آمادگی داریم آن را به مردم و متقاضیان تحویل دهیم.
وی در پاسخ به سئوالی که بیش از ۴۰۰ نفر در ندوشن متقاضی زمین هستند افزود: در این زمینه نشست هایی با حضور مسئولان میبد و ندوشن تشکیل و تصمیماتی گرفته شد.
به گفته وی مقرر شد مسئولان محلی هماهنگی و پیگیری های لازم در این خصوص با راه و شهر سازی داشته باشند.
ندوشن با پنج هزار نفر جمعیت در ۸۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان یزد واقع شده است.
۶۱۹۸/ ۲۰۴۷/

خبر جدید  زمینه اشتغال 844 مددجوی کمیته امداد یزد فراهم شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
شعار سال