به گزارش خبرگزاری برنا؛ سیدمصطفی داوودی، روز سهشنبه در نشست خبری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و دستگاههای شورای حمل و نقل استان اظهار داشت: با توجه به الحاق ۱۵۰ کیلومتر از محور بافق – جندق به محدوده یزد ، هم اکنون حدود هزار کیلومتر خط آهن زیرمجموعه این اداره کل است.

وی بابیان اینکه هماکنون حدود ۵۵۰ کیلومتر راهآهن در محدوده استان یزد در حال ساخت است ، افزود: در واقع با اجرای این طرحها در ۲ منطقه استان ، بزرگترین پروژههای ریلی کشور در این استان در دست اجراست.

مدیرکل راهآهن یزد تصریح کرد: ساخت هر کیلومتر راهآهن به طور متوسط ۶ میلیارد تومان هزینه دارد و بیش از سه هزار میلیارد تومان طرح ریلی در استان در حال اجراست.

داوودی بابیان اینکه یکی از این طرحها ساخت خط دوم راهآهن بافق – عقدا به طول ۲۵۰ کیلومتر است ، اضافه کرد: این طرح ۲ برابر استان اصفهان یعنی ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم ۶۰کیلومتر آن تا دهه فجر و مابقی تا پایان سال ۹۸ آماده بهرهبرداری شود.

وی خاطرنشان کرد: این مجموعه سال گذشته توانست سه رتبه برتر سه ستاره تعالی ، رتبه برتر ایمنی باوجود عملیات اجرایی بالا و رتبه برتر بهرهوری را کسب کند.

رئیس هماهنگی امور مناطق راه آهن کشور افزود: در سال ۹۵ موفق به کسب ۲ ستاره تعالی توسط راهآهن یزد برای اولین بار در کشور و ارتقاء آن به سه ستاره در سال ۹۷ شدیم که بر اساس ارزیابی و نظرسنجی مردمی به یزد تعلق گرفت.

به گفته داوودی ، از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از چهار میلیون نفر مسافر از راهآهن منطقه یزد خدمات گرفتهاند که مبدأ یا مقصد یکمیلیون نفر از آنها یزد بود و این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل هشت درصد رشد دارد.

وی با بیان اینکه ۷۵درصد واگن های کشور ، حداقل یک بار در سال گذشته از محدوده یزد عبور کرده است ، ادامه داد: راه‎آهن یزد در حیطه بار نیز امسال نزدیک به ۱۷ میلیون تن بارگیری و تخلیه داشت که نزدیک به ۱۴ میلیون تن بارگیری در یزد و نزدیک به سه میلیون تن تخلیه بود و در این زمینه حدود ۱۱ درصد رشد داشت.

مدیرکل راهآهن یزد از دیگر طرحهای در دست اقدام را بهسازی ایستگاه مرکز استان بهعنوان یکی از پنج ایستگاه میراث ثبتی اعلام کرد و گفت: در مرحله نخست ، عملیات اجرایی این طرح با ۲۵ میلیارد ریال آغاز می شود و برای تکمیل ۶۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

داوودی در پایان با اعلام یک خبر خوش برای یزدی هم گفت: با تلاشهای یکساله ، از اول بهمنماه ساعت ورود قطار یزد به تهران که پیشتر چهار صبح بود به هفت صبح تغییر خواهد کرد و حرکت از مبدأ یزد نیز بهجای ساعت ۱۹ به ۲۲ شب تغییر میکند.

در این جلسه ، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد هم گزارشی درباره روند فعالیتهای بخش حمل و نقل و تلاش های صورت گرفته در بخش ریلی ارائه کرد.