13:43:27 - چهارشنبه 26 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شهردار شدن فرهمند در هاله ای از ابهام
شهردار شدن فرهمند در هاله ای از ابهام
یزد – ایرنا – بعد از آنکه شورای شهر یزد با استعفا و رفتن شهردار به وزارت کشور موافقت کرد مجبور به انتخاب سرپرست تا تأیید شهردار منتخبی شد که انتخاب او نیز یک ماه طول کشید.

به گزارش ایرنا ، روز شنبه ۱۹ آبان بعد از چند ماه بلاتکلیفی پست شهردار و کش و قوس های فراوان درباره گزینه های مختلف ، بالاخره مجتبی فرهمند که جوان ترین شهردار تا امروز بود با حضور ۱۱ نفر از اعضای شورای شهر به عنوان شهردار شهر جهانی انتخاب و به فرمانداری و استانداری و در ادامه وزارت کشور معرفی کرد.
برابر تبصره ماده ۷۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، « در فاصله بین صدور رأی عدم اعتماد و برکناری شهردار و یا خاتمه خدمت شهردار تا انتخاب فرد جدید که نباید بیش از ۳ ماه به طول انجامد، یکی از کارکنان شهرداری به انتخاب شورا عهده‌دار و مسئول اداره امور شهرداری خواهد شد.»
در واقع با توجه به اینکه سرپرست شهرداری یزد یعنی مهندس مشتاقیون روز چهارم مهرماه انتخاب شده ، امروز فرصت سرپرستی در شهرداری دومین شهر تاریخی و نخستین شهر خشت خام جهان به اتمام می رسد و شهرداری هم همچون فرمانداری بدون مسئول خواهد بود.
از سوی دیگر به تازگی مواردی درباره شرایط احراز تصدی سمت شهردار اعلام شده که بر اساس آن ، شهردار شدن مهندس فرهمند دچار خدشه شده و زیرسئوال خواهد رفت.
بر اساس بند چ ماده ۳ آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار با عنوان حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط و سابقه اجرایی ، ۹ سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری های شهرهای با جمعیت پانصد هزار تا یک میلیون نفر اعلام شده است.
در سوابق اجرایی شهردار منتخب شورای اسلامی پنجم شهر یزد ، مدیر عاملی و عضو هیات مدیره مهندسین مشاور شبستان یزد به مدت ۱۲ سال ، مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی یزدبه مدت چهارسال ، مدیر پروژه پرونده ثبت جهانی شهر تاریخی یزد ، عضو شورای احیاءبافت تاریخی یزد از سال ۹۲ تاکنون ، عضو و دبیر ستاد راهبردی شهرتاریخی یزد ۹۴ تاکنون ، معاون پژوهشی پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد به مدت ۲ سال و عضویت در تعدادی کمیته و کمیسیون و نهایتا معاونت شهرسازی ومعماری شهرداری یزد از آبان ماه سال ۱۳۹۶ تاکنون دیده می شود.
همچنین مدرک تحصیلی منتخب شورای شهر یزد دارای فوق لیسانس رشته معماری و شهرسازی دانشگاه علم وصنعت ایران است یعنی یک مقطع بالاتر از شرط احراز پست شهرداری اعلام شده در این آیین نامه را دارد.
البته چند نکته مهم هم در این آیین نامه وجود دارد یکی اینکه بر اساس تبصره ۲ بند چ ماده ۳ ، آمده که : به ازای هر مقطع تحصیلی بالاتر و یا سابقه خدمت بیش از سه سال در سمت مورد نیاز موضوع این ماده در شهرداری، یک سال از مدت زمان مربوط به سابقه اجرایی کاسته می شود.
و یا اینکه در ماده ۲ این آیین نامه آمده که : در صورتی که وزیر کشور یا استاندار، شهردار معرفی شده را واجد شرایط تعیین شده نداند، مراتب را با ذکر دلایل به شورای اسلامی شهر منعکس می نماید. شورای اسلامی شهر مکلف است نسبت به انتخاب گزینه جدید یا اصرار بر نظر قبلی خود اقدام نماید. در صورت اصرار شورای اسلامی شهر بر مصوبه قبلی، بر اساس تبصره (۳) بند (۱) ماده (۸۰)قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران- مصوب ۱۳۷۵- و اصلاحات بعدی آن، موضوع بلافاصله به هیئت حل اختلاف ذیربط ارجاع می شود.
همچنین درباره تشخیص وضعیت مدیریت میانی هم در تبصره های چهار و پنج بند چ ماده ۳ آمده :
تبصره ۴- منظور از مدیریت پایه، میانی و ارشد در این آیین نامه، سطوح مدیریت های مندرج در مصوبه شماره ۵۷۹۰۹۵ مورخ ۱/۴/۱۳۹۵ شورای عالی اداری می باشد.
در این مصوبه در تعریف مدیریت میانی آمده است : « مدیران میانی به آن دسته از مدیرانی اطلاق می شود که وظیفه هماهنگی، ایجاد ارتباط بین سطوح عالی (مقامات) و یا مدیران ارشد را در واحدهای ستادی به عهده دارند مانند مدیران کل و معاونین آنان، معاونین سازمان ها، مؤسسات دولتی و مراکز مستقل و سمت های مدیریتی هم سطح آنها.»
تبصره ۵- چگونگی تشخیص سمت های هم سطح در مدیریت های پایه، میانی و ارشد و معادل سازی سابقه مدیریت در بخش خصوصی افرادی که از سوی شوراهای اسلامی شهرها برای تصدی سمت شهردار انتخاب می شوند، بر اساس دستورالعملی است که توسط وزارت کشور با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و ابلاغ می شود.
به هر حال امیدواریم امروز که همه مسیرهای استان یزد به وزارت کشور ختم می شود ، مسیر دو طرفه شده و حکم استاندار و شهردار یزد هر چه زودتر از طریق باند دوم این اتوبان به یزد برسد و دومین شهر تاریخی و استان دارالعباده یزد از بلاتکلیفی خارج شود.
مردم استانی که در انتخاب دوازدهمین دوره ریاست جمهوری هشتمین استان در بالاترین میزان رأی به دکتر روحانی بوده ، توقع دارند با تدبیر دولت این مشکلات هر چه سریعتر حل شده و امید تازه ای در چرخه اقتصاد یزد جریان یابد.
یادداشت از : محمودرضا رحمانی
۱۹۶۸/ ۶۱۹۷

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  اتوبوس حامل کالای قاچاق در یزد روانه پارکینگ شد
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد