12:21:00 - چهارشنبه 16 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
طرح معلمان خرید خدمات آموزشی و دردسرهای آن!
طرح معلمان خرید خدمات آموزشی و دردسرهای آن!
یزد – ایرنا – اجرای طرح معلمان خرید خدمات آموزشی برای اولین بار در سال تحصیلی ۹۳- ۹۲ با هدف جبران کمبود معلم در استان ها از جمله یزد آغاز شد، آنطور انتظار می رفت نه تنها به اهداف مورد نظرش نرسید، بلکه به دردسری برای وزارت آموزش و پرورش و خانواده های دانش آموزان تبدیل شد.

با اجرای این طرح معلمان روزهایی که در مدارس اشتغال دارند از حقوق حقوق پایه و پرداخت ۲ روز حق بیمه برخوردار هستند .
آنها در ۱۵ روز تعطیلات نوروزی و سه ماهه تابستان، بدون مزد و مواجب روزگار را طی و از محل اندوخته های شخصی و کمک های مالی خانواده های خود امرار معاش می کنند.
هم اکنون تنها در شهر یزد ۱۷ مدرسه با اجرای طرح معلمان خرید خدمات آموزشی اداره می شود.
اگر به طور میانگین در هر مدرسه ۳۰۰ دانش آموز در حال تحصیل باشند، بیش از پنج هزار دانش آموز و همین تعداد خانواده ها در طول سال تحصیلی همواره با اعتراض، اعتصاب و شاید تعطیلی مدارس روبرو هستند.
از ابتدای اجرای این طرح در مدت سه سال مشکلاتی در پرداخت بیمه و حقوق این گروه از معلمان خرید خدمات آموزشی رخ نداد، اما در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، پرداخت حقوق و بیمه آنها با مشکل مواجه شد.
انگار معلمان این مدارس دیماه را نشانه گرفته اند و سال تحصیلی ۹۸ -۹۷ همچون ۲ سال قبل ، با حضور در جلوی استانداری و اداره کل آموزش و پرورش و نهادهای تصمیم گیر درخواست رسیدگی به موضوع تعویق ۱۰ ماهه حقوق و رفع مشکل بیمه ۲۲ روزه خود را دارند.
اما چالش اصلی چیز دیگری است و آن مشکل روحی وارده به دانش آموزان و والدین آنهاست چون بلافاصله بعد از پایان امتحانات نوبت اول، اعتراض و تحصن معلمان شروع و کلاس های درس تعطیل می شوند.
جالب اینکه معلمان مدارس ابتدایی برای همراهی والدین از آنها برای حضور در اعتراض های خود دعوت می کنند و برای دانش آموزان هم موضوع انشایی با عنوان « شما اگر معلمی عاشق بودید و ۱۰ ماه حقوق نگرفته بودید و بیمه ۲۲ روزه داشتید چه می کردید ؟ » تا به گونه ای زمینه گسترش دامنه اعتراض ها را فراهم کنند.
سئوال اساسی اینجاست، آموزش و پرورش که توانایی اداره ۱۷ مدرسه را در شهر یزد و پرداخت حقوق حدود ۲۰۰ پرسنل را ندارد چگونه می تواند آینده سازان را آنگونه که شایسته است ، پرورش دهد؟!!
دوم اینکه مگر معلمان حمایتی از ابتدای سال تحصیلی، چند ماه حقوق دریافت نکرده بودند، پس چرا در کلاس ها حضور یافته و آن را دایر کردند ؟!!
و نهایتا، وقتی وظیفه آموزش و حتی بخشی از تربیت و پرورش فکری و رفتاری کودکان و آینده سازان ایران اسلامی بر عهده معلمان است چرا نباید دولت به وضعیت این قشر به گونه ای رسیدگی کند تا آنها در تأمین حداقل های زندگی دچار مشکل نشوند ؟!
اینجا دیگر کارخانه و واحد تولیدی نیست، اگر تعطیل شد فقط عده ای کارگر و خانواده هایشان و یک مدیر و هیأت مدیره متضرر شود ! بلکه چند هزار دانش آموز علاوه بر تحمل لطمه روحی، خانواده های آنها هم به نوعی دچار مشکلاتی می شوند.
در مجموع، ۲۵۰ هزار دانش آموز در یکهزار و ۹۲۰ واحد آموزشی استان یزد در حال تحصیل هستند و آموزش و پرورش اگر بخواهد به راحتی می تواند مشکل ایجاد شده را که تنها برای حدود سه درصد دانش آموزان و در کمتر از یک درصد از مدارس استان وجود دارد ، حل کند و این قدر زمینه بهانه برای خود و معلمان ایجاد نکند.
حدود ۲۰۰ نفر از فرهنگیان خرید خدمات آموزشی یزد سه شنبه هفته جاری برای چهارمین بار در مقابل ساختمان استانداری حاضر شدند و خواستار احقاق حقوق های خود شدند.
پرداخت بیمه کامل، امنیت شغلی و پرداخت به موقع حقوق از جمله خواسته‌های این گروه از معلمان بود.
آن‌ها از مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش، استان یزد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کردند مشکلاتشان را پیگیری و نسبت به رفع آن اقدام کنند و ردیف بودجه‌ای هم برای این گروه از فرهنگیان در نظر گرفته شود.
به گفته یکی معلمان خرید خدمات آموزشی مشکل اصلی پرداخت نکردن حق بیمه ماهانه ۳۰ روز است که در حال حاضر ۲۲ روز بیمه منظور می‌شود.
وی از تامین امنیت شغلی و پرداخت به موقع حقوق از دیگر خواسته‌های معلمان خرید خدمات آموزشی عنوان کرد.
به گفته شماری از معلمان در صورت بی‌توجهی به خواسته‌های آن‌ها تا پنجم بهمن ۹۷ و با توجه به قول‌های مسئولان استان یزد از ششم بهمن بار دیگر از حضور در کلاس‌های درس خودداری خواهند کرد.
همچنین نمایندگان معلمان در نشستی که در دفتر نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه یزد با حضور مسئول دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان ، نماینده آموزش پرورش و نماینده استانداری برگزار شد، شرکت کردند و در این نشست جهت پیگیری خواسته‌های آن‌ها قول مساعد داده شد.
همچنین والدین تعدادی از دانش‌آموزان مدارس یادشده شهر یزد با حضور در اداره کل آموزش‌وپرورش و دفتر امام‌جمعه خواهان اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از تعطیلی کلاس‌های درس شدند.
آنها تاکید کردند: حقوق معلمان باید به موقع پرداخت شود تا وقفه‌ای در آموزش فرزندان آنها ایجاد نشود.
سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش عصر یکشنبه هفته جاری در شورای آموزش‌وپرورش یزد با اشاره به تجمع و تحصن تعدادی از معلمان خرید خدمات آموزشی در چند روز اخیر در برخی استان‌ها، گفته بود: پرداخت مطالبات این گروه از معلمان به دلیل مشکلی که در خزانه به وجود آمد به تأخیر افتاده است ،امیدواریم تا پایان هفته جاری این مشکل رفع شود.
عبدالرسول عمادی اظهار داشت: باید به تنوع روش‌های تعلیم و تربیت و خرید خدمات فکر کنیم و تا می‌توانیم هزینه‌های دولت را در این بخش کاهش دهیم.
همچنین نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه یزد روز دوشنبه در دیدار با معلمان خرید خدمات آموزشی گفته بود: مسئولان با جدیت برای حل مشکل معلمان طرح خرید خدمت آموزش‌وپرورش اقدام کنند.
آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی افزود: پیگیری مشکل معلمان توسط مسئولان امر حیاتی است .
امام‌جمعه یزد همچنین، اهمیت امنیت شغلی و بیمه معلمان را به‌عنوان یک ضرورت مورد تأکید قرارداد و بیان داشت: برای رفع نیازها باید مسئولان، راهکارهای قانونی را اجرا کنند.
محمدعلی طالبی استاندار یزد نیز در شورای آموزش و پرورش استان بر رسیدگی به خواسته معلمان تاکید کرد و خواستار اتخاذ تدابیر لازم در این ارتباط از سوی مسئولان آموزش و پرورش شد.
در سال تحصیلی ۹۸- ۹۷ حدود ۷۰۰ معلم طرح حمایتی با آموزش‌وپرورش استان یزد همکاری دارند.
هم‌اکنون حدود ۲۵۰ هزار دانش‌آموز در یک هزار و ۹۲۰ باب واحد آموزشی استان مشغول به تحصیل هستند که حدود ۱۶ هزار نفر فرزند مهاجران افغان ، عراقی و سایر ملیت‌ها هستند.
تعداد فرهنگیان شاغل استان حدود ۱۸ هزار نفر و بازنشسته نیز حدود ۱۵ هزار نفر است.
جمعیت استان یزد بر اساس سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک‌میلیون و ۱۳۸هزار نفر است که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها زندگی می‌کنند.
۱۹۶۸/ ۲۰۴۷

خبر جدید  گوشت گرم وارداتی در مهریز توزیع شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد