11:30:37 - یکشنبه 30 سپتامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
غفلت از دیوان غزلیات مولانا
غفلت از دیوان غزلیات مولانا
مدرس زبان فارسی دانشگاه علم و هنر یزد با اشاره به مغفول ماندن دیوان غزلیات مولانا گفت: کمتر کسی با غزلیات دیوان کبیرِ مولانا که بیشتر در ستایشِ رب و عشق به شمس تبریزی سروده شده است، انس و الفت دارد. لیلا سلطانی به مناسبت روز بزرگداشت مولانا (هشتم مهرماه) در گفت‌وگو با ایسنا، با […]

مدرس زبان فارسی دانشگاه علم و هنر یزد با اشاره به مغفول ماندن دیوان غزلیات مولانا گفت: کمتر کسی با غزلیات دیوان کبیرِ مولانا که بیشتر در ستایشِ رب و عشق به شمس تبریزی سروده شده است، انس و الفت دارد.

لیلا سلطانی به مناسبت روز بزرگداشت مولانا (هشتم مهرماه) در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این که مولانا شاعر صوفی خوش‌قریحه‌ قرن هفتم هجری است، اظهار کرد: شهرت مولانا نزد ایرانیان مرهون و مدیون مثنوی معنوی او در بحر رمل است ولی کمتر کسی با غزلیات دیوان کبیرِ او که بیشتر در ستایشِ رب و عشق به شمس تبریزی سروده شده است، انس و الفت دارد.

وی افزود: این شاعر یکتا در عرصه‌ ادب و فرهنگ ایران‌زمین، نادره‌ دوران خود بود که به کمال مطلق روی آورده و به اوج زیبایی مجرد رسیده بود.

خبر جدید  سپاه ناحیه خاتم از آحاد مردم جهت حضور در یوم الله ۲۲ بهمن ماه دعوت به عمل آورد

این مدرس زبان و ادبیات فارسی با بیان این که دیوان شمس مولانا سرچشمه‌ موسیقایی بی‌نظیری است، تصریح کرد: هیچ دیوان غنایی یافت نمی‌شود که به اندازه دیوان شمس بی‌نظیر باشد چرا که این دیوان از حیرت صوفیانه‌ مولانا از خاک و افلاک برمی‌خیزد.

وی ادامه داد: مولانا با موسیقی و سماع پیوند خورده و ساخت ۳۵۰۰ غزل او در ۵۵ بحر عروضی زیبا از شگفتی‌هاست به طوری که هیچ شاعری نتوانسته در این عرصه از او پیشی بگیرد.

این مدرس زبان و ادبیات فارسی با اشاره به این که دیوان شمس دیوان شعر نیست، اظهار کرد: دیوان شمس غوغای یک دریای متلاطم طوفانی و انعکاس روحی لبریز از هیجان و شور و جذبه است.

خبر جدید  برگزاری مراسم سالگرد شهید والامقام"حسین دهقان هراتی"

او در ادامه با اشاره به این که مولانا در نوشتنِ مثنوی، بیشتر تحت تاثیرِ محیط عمومی و زمانه بوده است، گفت: دیوان شمس در سماع فراغت از عقاید رایج سروده شده ولی مثنوی متفکرانه و در جهان خالی او در فراق شمس تیریزی بوده است.

این مدرس دانشگاه، عشق مولانا به شمس را به اندازه‌ای دانست که جان مولانا را تابناک و مجنون کرده و در این‌باره بیان کرد: به قول دکتر زرین‌کوب، «عشق مولانا به شمس، عشق او به یک انسان کامل است که در هر زمان حضور دارد و از آن به حقیقت محمّدیه تعبیر می‌شود» لذا عشق او زمینی نیست بلکه ملکوتی است.

خبر جدید  اعلامیه هاي ضدشاه برای جنوب کشور در اردکان تکثیر می شد/ابتکار انقلابی اردکانی ها که مثل توپ در ایران صدا کرد

وی ادامه داد: در پنج دفتر مثنوی بیشتر تعالیم مولانا مندرج است و متضمن تفسیر و حدیث و اصول عقاید اسلامی است و باب مذاق اهل معرفت برای کسانی است که دیوان شمس را مبدعِ تعبیرآفرینی عرفان قرار می‌دهند.

سلطانی در پایان زبان و کلام مولوی را جریان‌ساز امید در افراد دانست و گفت: مولوی در اشعارش ناامیدی را می‌سوزاند و شک و تردید به حقیقت آفرینش را از بین می‌برد.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد