3:25:34 - جمعه 10 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
غفلت دولت‌ها از رویکردهای مردمی‌کردن اقتصاد
غفلت دولت‌ها از رویکردهای مردمی‌کردن اقتصاد
غفلت عملی دولت‌ها از رویکردهای مردمی‌کردن اقتصاد در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی کاملاً مشهود است.

گروه استانهای خبرگزاری آنا؛ بخش بزرگی از درجه موفقیت یک سیاست اقتصادی صرفنظر از مقوله شرایط نبود اطمینان، بستگی به میزان اعتبار سیاستگذار داشته و این اعتبار منطبق بر روند کلی سیاستهای اقتصادی دولتها در ادوار گذشته، در ذهن کارگزاران اقتصادی دارای میزان شده و بدیهی است مبنای واکنش آنان در سیاست اقتصادی دولت کنونی خواهد بود؛ بنابراین دولتهای با شهرت اندک در اعمال سیاستهای اقتصادی، برای پیشبرد اهداف اقتصادی مورد نظر خود با دشواریهای زیادی مواجه میشوند.

طرح مسئله

برخی برآوردها نشان میدهد حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار ارز خانگی در کشور وجود دارد (به نقل از رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، سایت تابناک ۷/مهر/۹۷)، بانک مرکزی در سوم شهریور ۱۳۹۷ طی بخشنامهای، مقررات و شرایط سپردهگیری ارزی را با هدف جذب ارزهای خانگی به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

خبر جدید  لزوم تمرکز دولت بر نسخه‌های کوتاه‌مدت برای رونق تولید

همچنین بانک مرکزی تضمین کرد که اصل و سود وجه ارزی سپردهگذاریشده را پس از یک سال به صاحب سپرده بازگرداند (میزان سود سپردهگذار ارزی، سالانه برای یورو، درهم و دلار به ترتیب ۳، ۲ و ۴ درصد است)، آن طور که بعدها بانک مرکزی اعلام کرد بالغ بر ۱۰ میلیون دلار سپرده ارزی از سوی بانکها جذب شده است (در خوشبینانهترین حالت کمتر از ۵ درصد مجموع ارزهای خانگی برآورد شده)در واقع سیاست جذب ارزهای خانگی کاملا شکست خورده است.

خبر جدید  5 دلیل ضرورت تمرکز بر رونق تولید در سال 98

چرا بانک مرکزی نمیتواند در شرایط تحریمها و محدودیتهای شدید ارزی از منابع ارزی قابل ملاحظه خانگی برای پیشبرد اهداف اقتصادی کشور استفاده کند؟

پاسخ روشن است، سیاستهای اقتصادی دولتها بر اساس مؤلفههای اعتماد، شهرت، اعتبار و صلاحیت نزد کارگزاران اقتصادی بهشدت مخدوش است.

در گذشته بانکها اقدام به سپردهگیری ارزی از مردم کرده؛ ولی در هنگام تحویل این سپردهها به مردم، آنها را ریالی تحویل داده بودند. موضوعی که رئیس کل بانک مرکزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری مورخه ۱۵ مرداد ۹۷ به آن اشاره کرد و گفت «برخی از بانکها در گذشته در مورد سپردههای ارزی به مردم جفا کردند!!».

خبر جدید  مسابقات والیبال بانوان در یزد برگزار می‌شود

یکی از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی، مردمیکردن اقتصاداست و این موضوع با عنوان به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیتهای اقتصادی در بند اول سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی به صراحت بر آن تأکید شده است.

آنچه مورد اشاره قرار گرفت، فقط یک مصداق از غفلت عملی دولتها از رویکردهای مردمیکردن اقتصاد در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی محسوب میشود و غفلت عملی دولتها از رویکردهای مردمیکردن اقتصاد در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی کاملاً مشهود است.

*دانشیار اقتصاد و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابرکوه

انتهای پیام/۴۱۰۳/پ


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد