13:30:50 - دوشنبه 24 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معابر بافت تاریخی یکی از محله های ابرکوه مرمت شد
معابر بافت تاریخی یکی از محله های ابرکوه مرمت شد
یزد – ایرنا – مدیر پایگاه پژوهشی بافت تاریخی ابرکوه گفت: مرمت و ساماندهی طرح معابر بافت تاریخی محله دروازه میدان این شهر با صرف ۱٫۵ میلیارد ریال به اتمام رسید.

عباس قدیریان روز دوشنبه در حاشیه اتمام این طرح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این طرح به طول ۲۰۰ متر از خانه آقازاده تا خانه تاریخی مستوفی اجرا شد.
وی عملیات مرمت را شامل کف فرش کوچه با قلوه سنگ، از اره چینی اطراف و پای دیوارهای کوچه به همراه بند کشی، کاهگل بدنه به صورت ته کش و روکش ذکر کرد.
قدیریان با بیان اینکه مرمت و ساماندهی بافت تاریخی در مدت چهار ماه اجرا شد، اظهار کرد: مرمت و ساماندهی یکی از مهم ترین معابر بافت تاریخی ابرکوه در برنامه کاری این پایگاه قرار دارد.
مدیر پایگاه پژوهشی بافت تاریخی ابرکوه از ادامه ساماندهی همین مسیر در سال ۹۷ خبر داد و یاد آور شد : ساماندهی معابر بافت تاریخی به دلیل اهمیت شریان های مهم عبور و مرور برای مردمی که در بافت زندگی می کنند و رفاه حال گردشگران داخلی و خارجی باقوت و هرساله با تامین اعتبار لازم ادامه خواهد داشت.
قدیریان با بیان اینکه بافت تاریخی ابرکوه ۲ هزار باب منزل قدیمی و تاریخی دارد، ادامه داد: هم اکنون حدود هزار خانوار در بافت قدیم ساکن هستند و زندگی در آن رونق دارد.
مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی ابرکوه اضافه کرد: در تقسیم اولیه بافت قدیم شهر محله های بازار ، جرم الدین، نبادان، درب قلعه ، دروازه میدان ، دروازه علی و طاووس داخل بافت قرار دارد.
این مسئول پژوهشی یاد آور شد: تمام محله بر روی ۲ بستر سنگی با کشیدگی غربی، شرقی قرار دارد و به موازات هم واقع شدند و محله دروازه علی در شمال شرقی ، درب قلعه در شمال غربی ، دروازه میدان و جهانستان در جنوب شرقی و گلکاران و پشت آسیاب در جنوب غربی این بستر سنگی قرار گرفته اند.
بافت تاریخی ابرکوه با ۱۶۲ هکتار وسعت در اول تیرماه ۱۳۹۵ با شماره ۳۱۵۲۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
شهرستان ابرکوه دارای ۴۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی است که از این تعداد ۱۲۸ اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
۷۵۴۰/ ۲۰۴۷/

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  روز قدس نقطه عطفی در جهان اسلام است
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد