12:15:34 - چهارشنبه 11 نوامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معدن دره زرشک در قلب تامین منابع آبی یزد استقرار یافته
معدن دره زرشک در قلب تامین منابع آبی یزد استقرار یافته
دبیر کانون تفکر آب دانشگاه یزد گفت: معدن مس علی آباد یا همان معدن دره زرشک در قلب تامین منابع آبی یزد واقع شده و تهدید‌های جدی محیط زیستی به دنبال دارد.

شعار سال: حسین ملکی نژاد در نشست کانون تفکر آب دانشگاه یزد، یکی از رسالت‌های تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد را بررسی و مطالعه اثرات و تبعات مثبت و منفی طرح‌های مهمی دانست که یا در استان در حال اجرا هستند و یا قرار است اجرا شوند.

وی با اشاره به اینکه کانون تفکرآب دانشگاه یزد به موضوع معدن مس دره زرشک برای کمک به مدیران استان و با هدف ارتقا توسعه پایدار در استان ورود پیدا کرده است، افزود: معدن مس علی آباد و دره زرشک در حوزه دشت یزد – اردکان و کویر ابرکوه – سیرجان واقع شده که این ارتفاعات با توجه به میزان بارش، یکی از نقاط مهم و در واقع، قلب تأمین کننده منابع آبی استان یزد است.

خبر جدید  متأسفانه علیرغم تذکرهای مکرر، شاهد حضور شهروندان در سطح شهر هستیم

ملکی نژاد با اشاره به فعالیت معادن مختلف در سراسر کشور که می‌توانند در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی منطقه مؤثر باشند، به تشریح اثرات و تبعات منفی این معادن، بر منابع آب سطحی و زیر زمینی، انتشار آلودگی منابع آبی و تخریب پوشش گیاهی، تهدیدهای زیست محیطی، تخریب زیستگاه‌های حیات وحش، آلودگی‌های صوتی، تهدید آثار تاریخی در روستاهای دره زرشک و توران پشت، مهاجرت معکوس به استان، تعطیل شدن فعالیت‌های کشاورزی منطقه و آوارگی روستاییان پرداخت.

نگرانی‌های زیست محیطی معدن علی آباد را نمی‌توان نادیده گرفت

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد نیز در این جلسه به بیان فلسفه تشکیل کانون‌های تفکر در دانشگاه یزد، تاکید کرد: هدف از تشکیل این کانون‌ها، بررسی موضوعات مختلف در ابعاد گوناگون بدون هیچ شائبه سیاسی و به عنوان یک مرجع بی طرف است.

خبر جدید  نگران تمام شدن ذخایر معدنی هستیم

ولی درهمی عنوان کرد: کانون‌های تفکر دانشگاه یزد، نظرات کارشناسی و علمی خود را با اجماع نظرات سازمان‌های مختلف شرکت کننده در این نشست‌ها، برای کمک به بخش‌های اجرایی استان و تصمیم گیری های استان و حتی کشور ارائه می‌کنند.

وی، حفظ سلامتی و تندرستی جامعه را از خط قرمزهای محیط زیست برشمرد و بیان کرد: طرح‌های مرتبط با محیط زیست در اکثرمواقع اثرات بلندمدتی دارد که باید به آن توجه خاصی شود.

درهمی با اشاره به اینکه مسئولان این موضوعات زیست محیطی و کلان را محرمانه می‌دانند، گفت: نمی‌توان مسائل و نگرانی‌های زیست محیطی را که منجر به آسیب‌های جدی شده یا می‌شود را نادیده گرفت و دانشگاه یزد به عنوان مرجعی برای پاسخگویی و اعلام نظر کارشناسی و علمی وظیفه دارد، وضعیت موجود را از بعدهای مختلف از جمله سلامتی، اقتصادی، زیست محیطی و … بررسی و برای استفاده و برای اطلاع همگان ثبت و به دستگاه‌های رسمی مربوطه اعلام کند.

خبر جدید  چالش اصلی استان یزد آب و اشتغال است/بانک ها در حمایت از تولید همراه نیستند

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۹ ، کدخبر: ۱۳۸۸۴۲، www.mehrnews.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
شعار سال