19:47:54 - سه‌شنبه 9 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
موج جدید آینده‌هراسی تاکتیکی و مرحله‌ای ترامپ
موج جدید آینده‌هراسی تاکتیکی و مرحله‌ای ترامپ
اتاق فکر کاخ سفید روی اثرات ویرانگر اپراتورهای انتظارات پس‌نگر و آینده‌نگر کارگزاران اقتصادی برای بی‌ثبات‌‌کردن محیط اقتصاد ایران تمرکز کرده است.

گروه استانهای خبرگزاری آنا؛ اتاق فکر کاخ سفید روی اثرات ویرانگر اپراتورهای انتظارات پسنگر و آیندهنگر کارگزاران اقتصادی برای بیثباتکردن محیط اقتصاد ایران تمرکز کرده است.

شواهد قوی وجود دارد که ترامپ با استفاده از آیندههراسی مرحلهای تلاش دارد اجازه ندهد اثرات عملگرهای انتظاری در نقطهای از زمان تخلیه و اقتصاد ایران به ثبات نسبی برسد.

شواهد زیر نشان میدهد موج جدیدی از آیندههراسی مرحلهای ترامپ برای ادامه بیثباتکردنمحیط اقتصاد ایران در راه است:

تهدید به حذف معافیت از تحریمهای واشنگتن علیه صادرات نفت ایران برای حداقل چهار کشور خریدار بزرگ نفت و میعانات ایران شامل چین، هند، کره جنوبی و ترکیه در اوسط اردیبهشت ۹۸ و به صفر رساندن صادرات نفت ایران و طرح موضوع قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست گروههای تروریستی بخشی از این آیندههراسی است.

روشن است که ترامپ تلاش دارد آیندههراسی در هر مرحلهای از زمان دغدغه فکری کارگزاران اقتصادی در آیندهای نزدیک باشد تا اقتصاد ایران رنگ آرامش و ثبات را نبیند.

بر این اساس جهش بسیار ملایم قیمت دلار و همینطور افزایش قیمت سکه طلا در چند روز گذشته و احتمالاً تلاطمی اندک در یک ماه پیشرو در کشور از همین زوایه قابل ارزیابی است.

به نظر نگارنده تیم اقتصادی دولت بهتر است با تکیه بر خرد جمعی و تشریک مساعی تمام ارکان نظام، علاوه برموضعگیری مناسب و کاملاً یکپارچهمقابل تاکتیک آیندههراسی ترامپ در این مرحله، ابزارهای کنترلی خود را هوشمندانه برای مهار نوسانات کوتاهمدت احتمالی در بازار ارز و سایر داراییها به کار گیرد.

* دانشیار اقتصاد و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابرکوه

خبر جدید  باغشهر مهریز آماده پذیرایی از مسافران نوروزی

انتهای پیام/۴۰۶۲/


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد