13:27:04 - یکشنبه 30 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
میزان بارندگی در یزد ۱۵ درصد کاهش یافت
میزان بارندگی در یزد ۱۵ درصد کاهش یافت
یزد – ایرنا – رئیس گروه مطالعات آب های سطحی شرکت آب منطقه ای یزد می گوید: میزان بارندگی در سال آبی ۹۸ -۹۷ نسبت به دوره ۲۰ ساله در این استان، ۱۵ درصد کاهش دارد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی آب منطقه ای یزد ، محمدرضا عارف اظهار داشت: میانگین بارندگی به دلیل تغییر اقلیم، از ۱۱۰ میلی متر در سال به ۹۳ میلی متر کاهش یافت و دمای هوا نیز یک درجه افزایش پیدا کرد .
به گفته وی در پایان آبان ۱۳۹۷، میزان بارندگی استان، ۱۱٫۲ میلی متر بود که این عدد نسبت به میانگین متوسط ، ۸۹ درصد افزایش نشان می دهد.
عارف افزود: میزان بارش ها در آذر ماه امسال ۱۵٫۸۵ میلی متر بود که نسبت به رقم ۲۴٫۸ میانگین دوره آماری، ۳۶ درصد کاهش دارد.
رئیس گروه مطالعات آب های سطحی شرکت آب منطقه ای یزد، کاهش بارندگی و توزیع زمانی نامناسب بارش ها در ۱۰ سال اخیر را از نتایج خشکسالی های پیاپی استان یزد دانست.
عارف تاکید کرد: در گذشته نیمی از بارش ها در فصل زمستان ، ۲۴ درصد در فصل پاییز، ۲۵ درصد در فصل بهار و یک درصد در تابستان ثبت می شد که در سال های اخیر به دلیل تغییر اقلیم و توزیع زمانی نیز تغییر کرد.
وی با بیان اینکه بارش ها در فصل زمستان به دلیل درجه حرارت پایین بیشتر به شکل برف است، اظهار داشت: برف در اواخر زمستان و بهار کم کم ذوب می شود و با کمک بارش های بهاره به صورت روان آب در رودخانه ها جاری می شود.
این کارشناس ارشد صنعت آب استان ادامه داد: در برخی رودخانه ها مانند منشاد، فخرآباد و ده بالا در گذشته نه چندان دور از پدیده خشکسالی خبری نبود تا ۶ ماه روان آب جاری بود، هم اکنون میزان روان آب ها به بیش از ۳۰ درصد کاهش یافت.
رئیس گروه مطالعات آب های سطحی شرکت آب منطقه ای یزد یادآور شد : در سال ۹۷ – ۹۶ میزان بارندگی فصل زمستان ۳۵ درصد، پاییز سه درصد و بهار ۶۲ درصد بود که تغییر توزیع زمانی، نشان از تغییر وضعیت اقلیمی دارد به همین دلیل بارش ها در فصل های دیگر نمی تواند تاثیر چندانی بر منابع آبی منطقه داشته باشد .
عارف افزایش مدت خشکسالی، کوتاه شدن دوره یخبندان، آغاز دیرهنگام فصل سرما، کوتاه شدن این فصل و به شکوفه نشستن زودهنگام درختان را از نتایج تدریجی و طولانی مدت تغییر اقلیم جهانی بر یزد عنوان کرد.

خبر جدید  وجود اقامتگاه های بوم گردی سبب توسعه گردشگری در مهریز شد

** نجات یزد در گروه بارندگی مفید است
وی با بیان اینکه یزد به « بارندگی مفید» نیاز دارد، اظهار کرد: بارش مفید یعنی میزان بارندگی از تبخیر روزانه بیشتر باشد تا بخشی از آن در سفره آب های زیرزمینی نفوذ کند و ذخیره شود و به افزایش منابع آبی کمک کند.
امسال جایگاه دوم یزد در میان کم بارش ترین استان‌های کشور در پاییز سال ۱۳۹۷ با ۱۳٫۳ میلی‌متر بارندگی در این فصل، بعد از رسیدن به این رده در آبان ماه، تثبیت شد.
۱۹۶۸/ ۲۰۴۷

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  طرح جامع با مطالعه موجب موفقیت و ماندگاری برنامه هاست
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد