2:52:53 - جمعه 12 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی
میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی
از ضعف نظارت بر قيمت‌ها در استان یزد تا ورود سازمان بازرسي به واگذاري زمين‌‌هاي شيرکوه

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکزیزد ، باران می بارد و لطافتش بوی نم کاهگلی را در کوچه پس کوچه های قدیمی به راه انداخته است که مثالش را نمی توان در هیچ کجا جستجو کرد. خانواده ابراهیمی اهل زنجان، چند روزی است که به خطه کویری یزد آمده اند. آقا محمد با همسر و دو فرزند نوجوانش در حال گذر از بافت تاریخی نخستین شهر جهانی ایران است که لحظاتی همسفرشان می شوم. او از معماری منحصر به فرد خانه های تاریخی یزد می گوید و می افزاید: وقتی قدم در کوچه های تنگ و باریک بافت تاریخی یزد قدم می گذارم، مرا به گذشته می بَرد. به دوران کودکی ام، زمانی که تنها دلخوشی کودکی ام بازی با پسرعموها و پسرعمه هایم در خانه مادربزرگمان بود. خانه ای قدیمی اما پر از مهر و صفا.
میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی

همسر آقا محمد هم که اولین بار به شهر یزد سفر کرده است، از زیبایی خیره کننده و دست نخورده بافت تاریخی می گوید و می افزاید: معماری که در برخی بناهای شهر، از قرن ها پیش همچنان پابرجاست، شاهکار است.
در حال گذر از کوچه های بافت تاریخی هستیم که به خانه لاری ها می رسیم، خانه ای که ورودی اش به یمن ورود گردشگران زیبا و جذاب شده است. در حین بازدید با سارا گفتگو می کنم که دانشجوی معماری است، او که بیشتر استانهای کشور را سفر کرده است، از نحوه ساخت بناهای تاریخی یزد بوسیله خشت و گل می گوید و بیان می کند: بهترین مصالح برای استانی کویری، همچون یزد خشت و گل است که بخوبی استادکاران قدیمی در ساخت خانه ها از آن بهره گرفته اند.

میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی

سارا که دوربین عکاسی اش مملو از عکس های اماکن تاریخی است، می افزاید: در حال تهیه مستندی از نحوه ساخت بناهای یزد هستم تا آن را بعنوان الگویی برای ساخت و ساز در عصر کنونی ارائه دهم.
همچنان در بافت تاریخی یزد هستم و تا چشم کار می کند، گردشگران در حال بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری هستند.
نه تنها بافت تاریخی ، تک بناهای تاریخی یزد هم جای سوزن انداختن نیست؛ مجموعه امیرچخماق، باغ دولت آباد، آتشکده زرتشتیان، قلعه سریزد و نارین قلعه هم از جمله اماکنی هستند که معماری خیره کننده شان، گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.
افزایش دو برابری ورود گردشگران نوروزی به یزد
جانشين ستاد سفرهاي نوروزي استان یزد می گوید: از بیست و هفتم اسفندماه سال ۹۷ تا شانزدهم فروردین ماه سال ۹۸ ، یک میلیون و ۹۰۸ هزار نفر اسکان داده شده اند که در مقایسه با سال گذشته ۱۲۴ درصد افزایش داشته است.
محسن صادقیان می افزاید: سال گذشته آمار اسکان ۸۴۷ هزار نفر بوده است.

میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی

وی همچنین با اشاره به میزبانی بیشترین مسافران نوروزی در روزهای پنجم، ششم و هفتم فروردین ماه می گوید: بیشترین تعداد مسافران در شهرستانهای یزد، مهریز، اردکان و میبد اقامت داشته اند.
جانشین ستاد سفرهای نوروزی استان یزد همچنین با اشاره به افزایش مسافرت های ریلی به استان یزد می افزاید: ۳۹ هزار و ۸۲ نفر با قطار به مقصد یزد سفر کرده اند که نسبت به سال گذشته ۱۲ و نیم درصد رشد داشته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد هم از افزایش دو و سه دهم درصدی بازدید گردشگران از اماکن تاریخی در نوروز امسال خبر می دهد و می گوید: همچنین در بحث گردشگران خارجی شاهد حضور گردشگرانی از کشورهای آلمان، اسپانیا، چین و فرانسه به شهر جهانی یزد بودیم.

میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی

سیدمصطفی فاطمی میزان استقبال مسافران نوروزی از بناهای تاریخی یزد را قابل توجه می داند و می افزاید: در این میان مجموعه امیرچخماق، مسجد جامع یزد، بافت تاریخی و باغ دولت آباد گردشگران بیشتری را به خود جذب کرده اند.

پذیرایی تمام عیار یزدی ها از مسافران نوروزی
با توجه به قرار گرفتن یزد در شاهراه مواصلاتی کشور، این استان همواره در مسیر مسافرت ها بویژه مسافرت های نوروزی است. اما میزان بازدید گردشگران در تعطیلات نوروز ۹۸ در استان یزد به اندازه ای بود که نه تنها هتل ها و مسافرخانه ها، بلکه ظرفیت مدارس هم تکمیل شد.
محسن صادقیان جانشین ستاد سفرهای نوروزی استان یزد می گوید: ۵۷۹ تخت در مهمانپذیرها، ۹۰ تخت در هتل کاشانهها، هزار و ۷۳۶ تخت در اقامتگاههای بومگردی و سنتی، ۲۸۰ تخت در کمپهای کویر نوردی و ۱۴۰ تخت در مجتمعهای گردشگری پذیرای مسافران بود.

میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد هم می گوید: ۳۸۰ مدرسه این استان برای اسکان مسافران نوروزی مهیا شد که تا شانزدهم فروردین ماه پذیرای مسافران بود.
عباسعلی دانافر از افزایش ۱۲ درصدی ظرفیت اسکان استان یزد نسبت به سال گذشته خبرمی دهد و می افزاید: در مجموع با تلاش شبانه روزی ۸۴۲ نفر از همکاران فرهنگی استان در سطوح مختلف عوامل ستادی، اجرائی و مدیران، ۲۲۱ هزار و ۵۹۸ هزار مسافر در مدارس و مراکز رفاهی آموزش و پرورش اسکان یافته اند.

میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی

وی می گوید: میهمانان نوروزی به طور میانگین دو روز و نیم در یزد حضور داشتند که با این احتساب ۵۶۵ هزار و ۶۷ نفر روز از خدمات اسکان نوروزی آموزش و پرورش بهره مند شدند .
همه آمارها، مشاهدات و خبرها از افزایش چشمگیر مسافران در نوروز ۹۸ در شهر جهانی یزد حکایت دارد، بگونه ای که چند روزی از تعطیلات نگذشته بود، که همه ظرفیت اسکان تکمیل و با چاره اندیشی مسئولان استان یزد، اماکن مذهبی هم در ردیف اقامتگاههای نوروزی قرار گرفت.

میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی

مسئول دبيرخانه بين المللي يزد، حسينيه ايران هم می گوید: نوروز امسال با توجه به افزايش ورود مسافران نوروزي به استان يزد و تکمیل ظرفیت اسکان، حسينيه هاي يزد و شهرستانهای استان هم به اقامت مسافران اختصاص یافت.
سیدحسن حسینی می افزاید: از روز ششم تا سیزدهم فروردین ماه، در هر شب یکهزار مسافر در حسينيه ها اسکان داده شدند.
سالی که نکوست، از بهارش پیداست
فصل بهار، فصل سفر است، فصلی که می توان بهترین بهره را از جاذبه های بکر کویری و کوهستانی خطه کویر برد. گرچه چند روزی از تعطیلات نوروزی گذشته است اما همچنان بافت تاریخی یزد میزبان گردشگران داخلی و خارجی است و کمپ های کویرنوردی و تفریحی هم رونق دارد.

میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی

نزدیک به دو سال است که یزد بعنوان نخستین شهر جهانی ایران معرفی شده است، شهری با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان. اکنون یزد، شهره جهان است، برغم همه اقداماتی که برای استقبال از گردشگران انجام شده، یزد همچنان برای حفظ و تقویت برند جهانی خود نیازمند تلاش و کوشش مسئولان و همکاری مردم و تشکل هاست.
مبلمان مناسب در بافت تاریخی، راهنمای گردشگر در بافت تاریخی در طول سال، زیرساخت های شبکه های اینترنتی بویژه برای گردشگران خارجی و از همه مهمتر احداث هتل های چهار و پنج ستاره از نیازهای مبرم شهر تاریخی یزد است که در نوروز امسال بیشتر از گذشته به چشم آمد.

میزبانی تمام عیار یزد جهانی از گردشگران نوروزی

بدون شک حفظ و ارتقای برند جهانی شدن یزد نیازمند گام های بلندی است که از مردم بلندهمت ، مهمان نواز، زحمتکش و با ایمان یزد و مسئولان پرتلاش و وظیفه شناس آن دور از انتظار نیست…
نویسنده : سید سکینه میرطاهری


منبع :: http://yazd.iribnews.ir

خبر جدید  اختصاص تسهیلات میلیاردی به مشاغل خانگی استان یزد
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
شعار سال