12:45:46 - پنج‌شنبه 14 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نخستین طرح تولید نشاء گلخانه‌ای در ابرکوه افتتاح شد
نخستین طرح تولید نشاء گلخانه‌ای در ابرکوه افتتاح شد
یزد – ایرنا – نخستین طرح تولید نشاء گیاهان گلخانه‌ای ابرکوه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و باهدف کاهش مصرف و افزایش میزان بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی، امروز پنجشنبه در روستای بخش مرکزی شهرستان به بهره‌برداری رسید.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه به ایرنا افزود: این طرح در فضایی به مساحت یکهزار مترمربع با یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال سرمایه ‌گذاری ساخته شد که یک میلیارد ریال آن از محل وام کم‌بهره اشتغال پایدار روستایی تأمین و پرداخت ‌شد.
مهدی غیب الهی اظهار داشت: در این طرح انواع محصول صیفی‌ شامل گوجه‌فرنگی و خیار سبز، برای کشت در فضای باز در هر دوره زمانی ۵۰ روزه تولید می‌شود.
این مسئول ادامه داد: در اجرای این طرح نیمه مکانیزه تا ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.
غیب الهی تأکید کرد: استفاده مناسب از زمین، صرفه‌جویی در زمان نسبت به روش کاشت مستقیم ، هزینه‌های تولید ، مصرف بذر و کاهش مصرف آب در مقایسه با روش کشت مستقیم از مزایای طرح تولید نشا سبزی و صیفی است.
وی بیان کرد: تولیدات گلخانه‌ای در تولید نشا سالم و عاری از آفات و بیماری‌ها مؤثر است، از این‌رو جهاد کشاورزی زمینه گسترده این طرح را که کم آبخواه و برای کشاورزان و سرمایه‌گذاران مقرون‌ به ‌صرفه است فراهم کرده است.

خبر جدید  14هزار نفر در مجتمع‌های بین‌راهی ایران فعالیت دارند

** اجرای کاشت نشایی در هزار و ۴۰ هکتار اراضی یزد
همچنین مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: قابلیت کشت « نشایی» تمام محصول زراعی به‌جز گندم ، جو و سیب‌زمینی در استان فراهم است.
محمدعلی حاتمی زاده افزود: تاکنون طرح کاشت نشایی برای تحقق اهداف و سیاست‌های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی و باهدف افزایش بهره‌وری در واحدهای تولیدی و کاهش مصرف آب در بیش از یک هزار و ۴۰ هکتار اراضی اجراشده است .
وی بابیان اینکه کاهش مصرف آب برای کشت محصولات مستعد نشایی اهمیت زیادی دارد، اظهار امیدواری کرد: کشاورزان برای توسعه کاشت محصول با این روش تلاش کنند.
وی ادامه داد: تاکنون در هفت هکتار اراضی کشت نشایی ذرت در شهرستان‌های خاتم ، ۲ هکتار در ابرکوه و یک هکتار ذرت و یک هکتار پنبه هم به شیوه کشت نشایی در بهاباد اجرا شد.
وی بیان کرد: همچنین در هزار و ۳۰ هکتار محصول زراعی سبزی و صیفی نظیر پیاز، گوجه‌فرنگی، بادمجان ، فلفل و کاهو به‌صورت نشایی کشت‌شده است.
حاتمی زاده افزود: هدف از کاشت محصول نشایی کاهش ۳۰ درصد مصرف آب ، تقلیل سه نوبت آبیاری ،کوتاهی دوره رشد ، گسترش یکنواختی رشد در مزرعه، افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش خطر سرمازدگی است.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی یزد ، دیگر مزایای این شیوه را گسترش کشت مکانیزه و خروج از زراعت سنتی ، کنترل علف‌های هرز ، امکان انتخاب گیاهان سالم برای کاشت ، بالا بردن کیفیت گیاهان پس از انتقال نشاء در زمین اصلی ، مدیریت بهتر کشت و صرفه‌جویی در مصرف بذر هیبرید ذکر کرد.

خبر جدید  فناوری تعمیر فیبرهای نوری در دریا بومی شد

** تجهیز ۲۴ هزار هکتار اراضی یزد به آبیاری نوین
همچنین مدیر آب‌وخاک سازمان جهاد کشاورزی یزد پیش‌تر گفته بود: برای بهره‌وری هرچه بهتر منابع آب ۲۴ هزار هکتار از اراضی و باغ‌های استان به سیستم نوین آبیاری تجهیز شده است.
سید علی‌اصغر مصطفوی افزود: این میزان آبیاری نوین از سال ۱۳۷۰ تاکنون با کمک‌های رایگان دولت و مشارکت کشاورزان اجرا شد.
وی ادامه داد: دولت امسال برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین ۲۹۰ میلیارد ریال در قالب کمک‌های بدون بازپرداخت مصوب کرد و در صورت اختصاص کامل این مبلغ سه هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز خواهد شد.
مدیر آب‌وخاک سازمان جهاد کشاورزی یزد تصریح کرد : در اجرای این طرح مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط شهرستان‌های خاتم، تفت و ابرکوه پیشتاز بودند.
این مسئول ارشد بخش آب‌وخاک یزد یادآور شد: در سال ۱۳۹۶ سه هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی یزد به سامانه نوین آبیاری تجهیز شد.
۳۵ درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی ، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار از این طریق امرارمعاش می‌کنند.
منابع آبی ۱۵ هزار هکتار از باغ‌ها و اراضی زراعی شهرستان طی ۱۰ماه با استحصال از چاه‌های کشاورزی و ۱۱رشته قنات ۱۴۰ میلیون مترمکعب تأمین می‌شود.
سطح زیر کشت محصول زراعی و باغی ابرکوه ۱۵ هزار هکتار است که سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید می‌شود .
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
۷۵۴۰/ ۲۰۴۷/

خبر جدید  تیم والیبال خاتم اردکان بر درنا ارومیه غلبه کرد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد