12:58:04 - سه‌شنبه 8 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نخستین طرح نوین آبیاری زیرسطحی در ابرکوه اجرا شد
نخستین طرح نوین آبیاری زیرسطحی در ابرکوه اجرا شد
یزد – ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه می گوید: در چارچوب بهره‌وری بیشتر از آب‌های موجود، نخستین طرح آبیاری نوین زیرسطحی شهرستان با یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال سرمایه‌گذاری در ۷٫۵ هکتار اراضی روستای تقی‌آباد بخش بهمن اجرا شد.

مهدی غیب الهی روز سه‌شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود: توسعه آبیاری نوین با حمایت دولت در دستور کار قرار دارد و افزون بر ۹۰۰ میلیون ریال هزینه ها از محل کمک‌های بلاعوض دولتی پرداخت می شود.
وی یادآور شد: مصرف کم و توزیع بهتر آب، یکنواختی و جذب بیشتر، تبخیر پایین، آهکی‌شدن کمتر زمین ، امکان کار روی زمین و کاهش هزینه کارگر از مزایای طرح است.
غیب الهی افزایش راندمان آبیاری تا ۸۴ درصد، جلوگیری از رویش علف‌های هرز، تزریق کود و مواد غذایی موردنیاز به‌طور مستقیم به ریشه، جلوگیری از هدر رفت آب، حذف کود حیوانی و استفاده از کودهای کلاته و یا کودهایی با حلالیت بالا، کاهش هزینه‌های مصرف کود را از دیگر مزایای استفاده از آبیاری زیرسطحی ذکر کرد.
این مسئول بخش کشاورزی شهرستان تأکید کرد: آبیاری زیرسطحی بیشتر در باغ‌ها و برخی زراعت‌ها و در مناطقی با شیب های تند استفاده می‌شود .
وی بابیان اینکه این طرح در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: به‌زودی مرحله دوم اجرای آن در مزارع کشاورزی در ۱۰ هکتار اجرا می‌شود.
این مسئول محلی تأکید کرد: توسعه فعالیت‌های کشاورزی با بهره‌گیری بیشتر از روش آبیاری نوین و علمی در کاهش مصرف آب در دستور کار است.
غیب الهی اظهار کرد: برای استفاده بهینه از آب تاکنون سه هزار و ۵۰۰ هکتار آبیاری نوین قطره‌ای و تیپ در اراضی و باغ‌های ابرکوه اجراشده است.
وی بیان کرد: دولت در راستای توسعه طرح‌های آبیاری نوین با کمک‌های رایگان ، کشاورزان را کمک می‌کند، و هم‌اکنون در ۵۰۰ هکتار باغ‌ها و اراضی آبیاری نوین در دست اجراست.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه از بهره‌برداران و کشاورزان خواست، برای صرفه‌جویی آب، پیشگیری از کاهش افت سطح آب‌های زیرزمینی و بهره‌وری بیشتر در بخش کشاورزی، مزارع و باغ‌های خود را به آبیاری نوین قطره‌ای ، بارانی و تیپ تجهیز کنند.
۳۵ درصد اشتغال شهرستان ابرکوه به کشت ۱۵هزار هکتار اراضی باغی و زراعی و فعالیت‌های دامداری و دامپروری وابسته است که هفت هزار و ۵۰۰ خانوار از این طریق امرارمعاش می‌کنند.
منابع آب‌های زیرزمینی ابرکوه عمدتاً از حوزه شمال فارس تغذیه می‌شود که به دلیل برداشت بی‌رویه در بالادست توسط کشاورزان استان خطر کم‌آبی و بی‌آبی ابرکوه را تهدید می‌کند .
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
۷۵۴۰/ ۲۰۴۷/

خبر جدید  تیم والیبال خاتم اردکان از کاله مازندران شکست خورد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد