20:48:52 - یکشنبه 26 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نگاهی به وضعیت کودکان کار در یزد؛ کودکانی که پشت چراغ قرمز زندگی متوقف شده‌اند
نگاهی به وضعیت کودکان کار در یزد؛ کودکانی که پشت چراغ قرمز زندگی متوقف شده‌اند
فقر مادی به عنوان عامل اصلی برای کار کودکان در یزد مطرح می‌شود و بیشترین تعداد کودکان کار یزد معادل ۷۰ درصد آنها از اتباع هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، مشکلات اقتصادی، آسیبهای اجتماعی به ویژه اعتیاد والدین و بسیاری دیگر از مشکلاتی که امروز در جامعه شاهد هستیم، سبب شده که چهار راهها و میادین و برخی اماکن عمومی امروزه با تصویری دلخراش و ناراحت کننده روبرو باشد؛ تصویری که کودکان کار تشکیل دهنده آن هستند.

کودکانی که به جای بازیهای کودکانه و حضور در مدارس برای تحصیل و تبدیل شدن به آیندهسازان این نظام، کودکی خود را صرف کار در خیابانها میکنند.

کارهایی که در بخشهای مختلف تقسیمبندی شده و از باربری تا جمعآوری زباله، گلفروشی و تکدیگری و بسیاری کارهای دیگر که هیچ یک شایسته کودکی کودکان نیست.

محبوبه داورانی در این رابطه و در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در یزد، با بیان اینکه ساماندهی کودکان کار توسط سازمان بهزیستی صورت میگیرد اظهار داشت: طبق مصوبه هیت وزیران چند دستگاه موظف هستند که به کودکان کار و خیابان خدماتی ارائه دهند از جمله این ارگانها شهرداری، نیرو انتظامی، تامین اجتماعی، آموزش و پرورش، کمیته امداد، حلال احمر و استانداری، فنیحرفهای هستند.

فعالیت دو مرکز برای ساماندهی و ارائه خدمات به کودکان کار یزد

وی افزود: ساماندهی از سال ۸۲ در قالب یک مرکز شبانهروزی برای کودکان کار و خیابان ابتدا به شکل دولتی آغاز به کار کرد و از سال ۸۹ به مدیریت غیر دولتی واگذار شد.

خبر جدید  یزد |  ۳۱۲ کیلوگرم تریاک در بافق کشف شد

کارشناس مسئول آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی یزد خاطر نشان کرد: از سال ۹۵ طبق دستور عمل کشوری یک مرکز دیگر تحت عنوان مرکز حمایتی، آموزشی، کودک و خانواده در بحث ساماندهی کودکان کار و خانواده آنها تاسیس شد که به صورت غیر دولتی و روزانه درحال فعالیت است.

وی با اشاره به شغل کاذب کودکان خیابانی عنوان کرد: کودکانی که تکدیگری انجام میدهند یا شغلهای کاذبی دارند از نظر ما کودکان کار و خیابان به حساب میآیند که توسط شهرداری و نیروی انتظامی به مرکز شبانهروزی بهزیستی انتقال داده میشوند.

داورانی ادامه داد: هنگامی که کودکان کار و خیابان به مرکز ما انتقال داده میشوند اگر مکانی برای زندگی و سکونت نداشته باشند با حکم قضایی در این مرکز ساماندهی و به آنها خدمات تخصصی داده میشود و علاوه بر این این موضوع در بحث مراقبت روحی و جسمی زیر نظر روانپزشک، روانشناس، مددکار، قرار میگیرند.

کارشناس مسئول آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی یزد با اشاره به شناسایی خانواده کودک کار عنوان کرد: اگر خانواده شناسایی شود و وضعیت مطلوبی داشته باشد کودک مرخص و در غیر این صورت به مراکز شبه خانواده منتقل میشوند و کودکانی هم که از این مرکز ترخیص میشود توسط مددکار تا مدتی تحت نظر قرار میگیرد.

خبر جدید  تربیت طلاب زباندان توسط حوزه علمیه یزد انجام می‌گیرد

وی دلیل اصلی وضعیت کودکان کار را سرپرست نامناسب دانست و افزود: از اهداف مرکز حمایتی، آموزشی کودک و خانواده علاوه بر رسیدگی به کودک میتوان تواندمندسازی خانواده بر اساس نیازهای آنها، مانند سن و شرایط خانوادگی و بُعدهای دیگر خانواده نام برد.

فقر عامل اصلی تکدیگری و کار کودکان در یزد

داورانی در این رابطه هم با بیان اینکه برای کودکان بازمانده از تحصیل هم برنامه دارند اظهار داشت: اکثر کودکانی که وارد این مرکز میشوند به دلیل فقر اقتصادی وادار به تکدیگری و دیگر کارهای کاذب شدهاند.

کارشناس مسئول آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی یزد با اشاره به آموزشهای مهارت زندگی، مهارت فرزندپروری برای خانوادهها در مرکز روزانه گفت: به اضافه کمکهای معنوی حمایتهای مالی هم داریم که هرساله یک سرانه خاصی برای هر کودک و خانواده در نظرگرفته میشود.

داورانی با بیان اینکه آسیبهای اجتماعی هر روز در حال افزایش است ادامه داد:۷۰ درصد از کودکان کار را اتباع تشکیل میدهند و ۲۰ درصد از آنها فاقد کارت اقامت هستند و برای دریافت کارت اقامت آنها اقداماتی صورت گرفته و مابقی کسانی که کارت ندارند از برخی حمایتها محروم میشوند.

تا مشکلات اقتصادی هست کودکان کار هم هستند

تحصیل حق طبیعی تمام افراد جامعه است و به ویژه در انقلاب اسلامی ایران که تاکید ویژهای بر تحصیل تمام افراد و با سوادی آنها وجود دارد، محروم ماندن از این حق غیرقابل قبول است اما کودکانی هستند که به دلیل شرایط اقتصادی بسیار بد خانواده، امکان تحصیل ندارند و برای تامین حداقلهایی، به جای درس خواندن، در خیابانها مشغول به کار میشوند.

خبر جدید  یزد| واژه "تنظیم بازار " در عرف به یک تعبیر شوخی تبدیل شده است

با وجودی که بخش اصلی کودکان کار در استان یزد را بر اساس گفته کارشناس مسئول آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی یزد، اتباع تشکیل میدهند اما بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب، کودکان اتباع هم باید در ایران از امکان تحصیل بهرهمند باشند.

بر اساس مباحث مطرح شده و با توجه به اینکه مشکلی اصلی که سبب ایجاد پدیدهای به نام کودکان کار شده و با در نظر داشتن این موضوع که پدیده کودکان کار یک آسیب اجتماعی مهم به حساب میآید، فقر مادی است، به نظر میرسد تا زمانی که مسئولان اقدام مناسب و اساسی در این زمینه انجام ندهند و گامی تاثیرگذاری در راستای رفع مشکلات اقتصادی دهکهایی پایین و محروم جامعه برداشته نشود، همچنان پدیدهای به نام کودکان کار و سایر پدیدههایی از این جنس در شهرهای ما خودنمایی می کنند.

انتهای پیام/ش


منبع :: نگاهی به وضعیت کودکان کار در یزد؛ کودکانی که پشت چراغ قرمز زندگی متوقف شده‌اند

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد