0:57:23 - پنج‌شنبه 17 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نگران اشیای داخل موزه هستیم/بنیاد مستضعفان به هیچ شکلی همراهی نکرد
نگران اشیای داخل موزه هستیم/بنیاد مستضعفان به هیچ شکلی همراهی نکرد
ایلنا: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در واکنش به پلمپ موزه قصر آیینه یزد و ابراز نگرانی از وضعیت موزه گفت: نگران اشیای داخل موزه هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در واکنش به پلمپ موزه قصر آیینه یزد و ابراز نگرانی از وضعیت موزه گفت: نگران اشیای داخل موزه هستیم.

سید مصطفی فاطمی در گفتوگو با خبرنگار ایلنا به تشریح روند فعالیت موزه پرداخت و اظهار داشت: موزه قصر آیینه یزد از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوده است.

وی با بیان اینکه این موزه از همان ابتدای انقلاب به دستور آیت الله شهید صدوقی به موزه تبدیل شد و تولیت آن با میراث بود ادامه داد: پس از انقلاب به دلیل اینکه برخی املاک در اختیار بنیاد مستضعفان قرار می گرفت این ملک نیز در همین راستا به مالکیت بنیاد مستضعفان در آمد.

خبر جدید  دادستان‌ها موظف به رصد در حقوق مردم حتی بدون تشکیل پرونده قضایی هستند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با بیان اینکه مسئولان بنیاد مستضعفان از مدتها پیش درخواست اجاره از موزه کردند اضافه کرد: موزه درآمدی نداشت و در بودجه بندی هایی که برای این اداره کل در سطح کشور صورت می گرفت چنین بودجه ای دیده نمی شد، موضوع پرداخت اجاره هیچ موقع تحقق نیافت.

وی با تاکید بر اینکه خارج از این ضوابط اداری نیز امکان پرداخت اجاره و تعیین بودجه برای آن وجود نداشت عنوان کرد: در این سال ها مکاتبات بنیاد مبنی بر سلب مکان موزه از میراث فرهنگی بود و ما در پاسخ پیشنهاداتی داشتیم که مورد توجه مسئولان بنیاد مستضعفان قرار نگرفت.

فاطمی از جمله این پیشنهادات را معاوضه اجاره موزه با زمین به عنوان اجاره بها برشمرد و تصریح کرد: حتی پیشنهاد دادیم موزه به همین شکلی برقرار که است در اختیار بنیاد قرار گیرد و چون اولین و تنها موزه رسمی یزد بود تلاش داشتیم تعطیل نشود و به قوت خود باقی بماند که مورد توجه قرار نگرفت و به هیچ شکلی همراهی نکرد.

خبر جدید  ۴۲۰۰ پرونده اختلافات خانوادگی در شورای حل اختلاف یزد تشکیل شد

وی با بیان اینکه امروز ۲۶ دیماه با حکم دادستانی قفل موزه شکسته شد و موزه در تصرف بنیاد مستضعفان قرار گرفت اظهار داشت: بیشترین نگرانی ما برای اشیای داخل موزه است چون اشیای ارزشمند و گران قیمتی هستند که قدمت هر یک از آن ها به چند هزار سال می رسد.

فاطمی همچنین با اشاره به قدمت ساختمان موزه و ثبت گچ بری های آن در فهرست آثار ملی افزود: ساختمان نیز بسیار قدیمی است و در حال مرمت است به ویژه پشت بام و دیوار ها که در حال بازسازی است و موزه دارای گچ بری های بسیار بی نظیر و خاص و نفیس است و اگر اندک بارندگی داشته باشیم قطعا آسیب خواهد دید.

خبر جدید  زمین لرزه بهاباد خسارت جانی و مالی نداشت/ مردم تنها بر اثر صدای زلزله وحشت زده شدند

وی با اظهار امیدواری بر حفظ ماهیت موزه بیان داشت: برای ما تفاوتی ندارد که میراث فرهنگی موزه را بگرداند و اداره کند یا بنیاد مستضعفان بنابراین آمادگی داریم اشیاء موجود در موزه را به صورت رسمی در اختیار بنیاد مستضعفان قرار داده و موزه همچنان به کار خود ادامه دهد.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد