4:26:27 - یکشنبه 28 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
همه مسئولان با تعامل و واقع بینی برای کاهش نرخ بیکاری تلاش کنند
همه مسئولان با تعامل و واقع بینی برای کاهش نرخ بیکاری تلاش کنند
یزد – ایرنا – نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به مطالبه مردم و لزوم پاسخگویی به افکار عمومی ، همه مسئولان استان باید با تعامل و واقع بینی برای کاهش نرخ بیکاری تلاش کنند.

به گزارش ایرنا ، محمدرضا تابش عصر روز شنبه در نشست بررسی مشکلات اشتغال شهرستان اردکان با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ، مدیران کل دستگاههای تعاون و تأمین اجتماعی و مدیران بخش های تولیدی بالای ۲۰۰ نفر در محل اداره کل تعاون گفت: اگر بخواهیم در حوزه اشتغال موفق باشیم باید تمام عوامل کارگری را در نظر بگیریم.
وی افزود: در وضعیت امروز کشور که تحریم های ظالمانه تر از هر وقتی است و به جای ۱۰ نفر ، ۵۰۰ نفر در وزارت خارجه آمریکا بر تحریم ایران نظارت دارند با درایت رهبر انقلاب در راه اندازی شورای سران قوا ، خیلی مشکلات کمتر خواهد بود.
نماینده اردکان اضافه کرد: در این میان کارفرمایان با وجود انبوه مشکلات همواره چراغ اشتغال و تولید را روشن نگه داشتند و تمام قد ایستادند که باید از آنها تقدیر شود.
تابش تصریح کرد: همیشه این سوال مطرح است که چطور با وجود آمارهای مختلف برای ایجاد اشتغال، بیکاری در شهرستان و استان افزایش یافته و تا مرز ۱۷ درصد در استان رسیده است و در مجموع چرا آمار اشتغالزایی با رشد بیکاری در تضاد است.
وی خاطرنشان کرد: ۲ تا سه برابر بیکاران استان فرصت شغلی ایجاد شده اما بازهم بیکاری کاهش نیافته به همین دلیل باید مباحث رونق تولید و خدمات را به عنوان تنها راه خروج از مشکلات مدنظر داشته باشیم.
عضو شورای پول و اعتبار کشور با بیان اینکه کشور هم اکنون دارای ذخایر ارزی خوبی در حوزه داخلی و خارجی است و حجم سپرده گذاری ها نیز افزایش یافته است ، ادامه داد: در این شرایط در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم ، باید گام‌هایی در راستای کاهش نرخ بیکاری برداشته شود.
وی با توصیه بر لزوم حفظ کرامت کارگر و حرمت کارفرمایان در کنار هم گفت: تاکید ما بر اصل سه‌جانبه‌گرایی در مشکلات کارگران است و دولت و کارگر و کارفرما برای حل مشکلات هم اندیشی کنند.
نماینده اردکان گفت: در جلسات اخیر با اقشار کارگری مواردی همچون عدم تناسب ایجاد ظرفیت های بالای اشتغال با میزان بیکاری ، لزوم افزایش تعامل و همکاری کارفرمایان و دستگاههای امنیتی برای بکارگیری نیروهای غیربومی و بحث اسکان مورد تأکید بوده است.
تابش ، لزوم تقویت حمایت از کارگران ، تقویت تشکل های صنفی ، کاهش قراردادهای موقت و تقویت تعهدات اجتماعی واحدهای تولیدی را از دیگر خواستهای کارگران عنوان کرد.
وی لزوم کاهش تنگ نظری ها در اردکان را خواستار شد و اظهار داشت: این شهرستان ، کانون توسعه و چرخش اقتصادی استان است و اگر مشکلات صنعتی و اقتصادی آن رفع شود استان نیز سرفراز است از این رو باید تعامل مسئولان با مدیران واحدهای تولیدی افزایش یابد.
وی در پایان بر لزوم تشکیل کارگروه حل مشکلات اشتغال شهرستان اردکان به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد تأکید کرد.
در این جلسه سرپرست معاونت اقتصادی استانداری یزد هم گفت: هنوز در استان برخی موارد همچون هرم سنی و هرم جمعیت بیکار و نیز مسئولیت اجتماعی واحدهای تولیدی بخوبی استخراج نشده است.
سید مسعود عظیمی افزود: البته با توجه به وسعت دید کارفرمایان استان و شهرستان اردکان همواره نتایج درخشانی را در این موارد شاهد بوده ایم که امیدواریم تداوم یابد.
همچنین مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در این جلسه ، هدف از تشکیل نشست را تبیین برنامه ها و ادامه ظرفیت سازی اشتغال اردکان عنوان کرد.
محمدحسین ریاحی افزود: شهرستان اردکان با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر ، ۳۵ هزار نفر جمعیت فعال ، ۳۱ هزار و ۵۵۰ نفر اشتغال و هزار و ۱۰۰ واحد تولیدی کمترین نرخ بیکاری را در استان یزد دارد.
در ادامه مدیرکل تامین اجتماعی استان یزد هم با بیان اینکه ضریب پوشش بیمه تامین اجتماعی در اردکان ۸۸ درصد است ، گفت: مجموع بیمه شده‌های این شهرستان که از بیمه اجباری در کارگاه‌ها برخوردارند بیش از ۲۳ هزار نفر است.
محمد صابری افزود: سال گذشته روزانه ۲۱۷ میلیارد تومان برای بیمه این ۲۳ هزار نفر پرداخت شده و ۳۲۰ نفر نیز در این شهرستان مقرری بگیر بیمه بیکاری بودند.
وی اضافه کرد: نیمی از بیمه‌شدگان اجباری کارگاه‌های تولیدی در اردکان بومی ها هستند و بر اساس محل صدور شناسنامه ۱۱ هزار و ۲۸۹ نفر نیروی کار بومی مرد و هزار و ۳۵۹ نفر هم بومی زن است.
به گفته مدیرکل تأمین اجتماعی یزد ، همچنین ۱۰ هزار و ۲۴ نفر شاغل مرد غیربومی و ۴۱۵ نفر غیر بومی زن در شهرستان اردکان فعالیت دارند.
صابری یادآور شد: در سایر مشاغل و بیمه های خویش‌فرما و مشاغل آزاد نیز چهار هزار و ۱۰۰ نفر نیروی مرد و ۹۹۱ نفر زن بومی و ۶۱۷ نفر نیروی مرد و ۱۸۶ نفر زن غیر بومی در این شهرستان فعالیت شغلی دارند.
وی ادامه داد : همچنین تعداد ۱۸ کارگاه با ظرفیت بالای ۲۰۰ نفر در شهرستان اردکان فعال هستند و بیمه تامین اجتماعی پرداخت می‌کنند.
در بخش دیگر این جلسه مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد هم گفت: براساس اطلاعات سامانه کاریابی های شهرستان اردکان ۷۴۶ نفر برای به کارگماری ثبت نام کردند که ۷۹ درصد از متقاضیان مرد و ۵۹۴ نفر معادل ۲۱ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.
فریبا آیت‌اللهی افزود: بر اساس کدملی استخراج شده از این این سامانه ، ۱۸۹ نفر بومی شهرستان ، ۴۷ نفر بومی استان یزد در مجموع ۳۲ درصد بومی محسوب می شود و ۶۸ درصد مابقی هم غیربومی ها هستند.
وی درباره کارگماری متقاضیان اردکان هم اظهار داشت: ۸۳ درصد این افزاد مرد و ۱۷ درصد زن و در مجموع ۴۵ درصد نیروی کاگمارده شده در این شهرستان بومی و ۵۵ درصد غیر بومی هستند.
۱۹۶۸/ ۶۱۹۷

خبر جدید  همایش نوروزی فرهیختگان میبدی برگزار شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
شعار سال