2:50:46 - جمعه 29 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وجود اقامتگاه های بوم گردی سبب توسعه گردشگری در مهریز شد
وجود اقامتگاه های بوم گردی سبب توسعه گردشگری در مهریز شد
یزد – ایرنا – رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهریز می گوید: وجود اقامتگاه های بومی گردی در مناطق شهری و روستاهای بخش مرکزی این شهرستان سبب توسعه صنعت سبز گردشگری شده است.

الهام جلوداری شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون ۲۰ اقامتگاه بومی گردی شامل ۱۲ مورد در روستاها و بقیه در شهر مهریز فعالیت دارد.
وی ادامه داد: ۸۰ مورد درخواست ایجاد اقامتگاه بومی گردی دیگر توسط بخش خصوصی در نقاط شهری و روستایی منطقه وجود دارد که طبق مقررات بررسی و اقدام می شود.
این مسئول با اشاره به اهمیت صنعت گردشکری و ضرورت وجود امکانات برای پذیرایی از مسافران از بخش خصوصی برای مشارکت در ایجاد اقامتگاه های بوم گردی بیشتر دعوت کرد.
جلوداری از آمادگی برای توسعه صنعت گردشگری در شهرستان با حمایت دولت و همراهی و مشارکت بخش خصوصی خبر داد که زمینه های فعالیت آن در منطقه وجود دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی مهریز عصر چهارشنبه به ایرنا گفته بود: از ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۷ تا پایان روز پنجم فروردین ماه ۱۳۹۸ ، ۷۰ هزار مسافر و گردشگر از بناهای تاریخی و تفرجگاهی شهرستان بازدید کردند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش دارد.
خانم جلوداری افزود: مسافران نوروزی بیشتر از چشمه و مناظر طبیعی و بناهای تاریخی غربال بیز، باغ جهانی پهلوانپور، روستای گردشگری سریزد و کوه ریگ بازدید کردند.
بوم گردی یا اکوتوریسم یعنی احترام به طبیعت، احترام به فرهنگ­ گذشته و حال حاضر مردمانی که از سال ها قبل در یک زیست بوم خاص زندگی می کنند.
بوم گردی واژه پیچیده و غریبی نیست، رفتن و بودن در طبیعت و عشق ورزیدن به آن است، سفری مسئولانه که موجب رشد و پایداری زیست بوم ، فرهنگ و کیفیت زندگی ساکنان منطقه گردشگری خاصی می شود.
مهریز ۶۰۰ اثر تاریخی شناسایی‌ شده دارد که تاکنون ۱۰۰ مورد آن به ثبت آثار ملی رسید و باغ پهلوان پور و قنات حسن‌آباد مشیر و دهنو در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت است.
تاکنون از میان صنایع ‌دستی، رشته سنگ ‌تراشی، چاقو سازی و ترکه ‌بافی به ثبت آثار ملی رسید و علم برداری و جوش دوره امسال در فهرست آثار معنوی ناملموس ثبت می شود.
مهریز که بنای اولیه آن را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی نسبت می دهند ۵۵ هزار نفر جمعیت دارد.
مرکز این شهرستان در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.
هم اکنون حدود ۲۰۰ اقامتگاه بوم گردی در استان یزد فعال است.
بر اساس آمارگیری سال ۱۳۹۵ ، استان یزد با یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت ۶ هزار اثر تاریخی و فرهنگی دارد.
۷۵۳۶/ ۲۰۴۷

خبر جدید  فعالیت 600 دامداری بستری برای سرمایه گذاری در ابرکوه است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد