2:59:03 - چهارشنبه 1 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وکیل دادگستری: کودکان کار و خیابانی تهدیدی برای سلامتی هستند
وکیل دادگستری: کودکان کار و خیابانی تهدیدی برای سلامتی هستند
یزد – ایرنا – یکی از وکلای دادگستری و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کودکان کار و خیابانی را از جمله مشکلات اجتماعی عنوان کرد و این پدیده را تهدیدی برای سلامتی آنان دانست و از نبود آمار دقیق و رسمی در این ارتباط هم انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا، جلیل مالکی سه شنبه شب در دومین کنفرانس تخصصی حقوق کودک در یزد، وجود آمار در این زمینه را لازمه برنامه ریزی برای رفع معضلات و آسیب های اجتماعی و دفاع از حقوق کودکان دانست و افزود: در این زمینه آمار های متفاوتی از سوی سازمان ها و مسئولان ارائه می شود اما رسمی نیست.
به گفته وی تاکنون آمار های متفاوتی در این زمینه ارائه شده که ۲ هزار نفر تا چند صد هزار تن اعلام شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اظهار داشت: بر اساس قانون کار ایران به کار گیری کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع است و مجازات به دنبال دارد و کودکان ۱۵ تا ۱۸ سال کارگران نوجوان شناخته می شوند.
وی تاکید کرد: کودکان خیابانی افرادی هستند در مکان های عمومی ، بازار، پارک ها و غیره زندگی می کنند؛ این پدیده محصول حاشیه نشینی در شهرهاست و با توجه به اینکه ۲۰ میلیون نفر در کشور حاشیه نشین هستند به دلیل گسترش این چالش اجتماعی هر روز به تعداد کودکان خیابانی و کار افزوده می شود.
به گفته مالکی برخی کودکان خیابانی، روزها را در خیابان ها سپری و شب ها به خانه باز می گردند، و برخی هم با خانواده های خود در خیابان ها زندگی می کنند.
این حقوقدان یادآور شد: دسته دیگر به معنای واقعی در خیابان ها حضور دارند و مسئول حیات و بقای خود هستند و این گروه آسیب پذیرترین کودکان و طعمه ای برای مافیای سوء اسنفاده کننده از این قشر هستند.
مالکی تصریح کرد: متاسفانه کودکان به طور مداوم و مستمر به خدمت گرفته می شوند؛ به نحوی که فرصت تحصیل از آنان گرفته می شود و از مدرسه رفتن باز می مانند و از تجربه کودکی هم بی بهره اند.
وی افزود: بر اساس آمارهای سازمان های جهانی ۲۵۰ میلیون نفر کودک پنج تا ۱۴ سال در جهان از حقوق کودکی محروم هستند و ۱۲۰ میلیون نفر را کودکان کار تشکیل می دهند.
وی بزهکاری، ارتکاب جرائم و فقر فرهنگی را از جمله آسیب های اجتماعی کودکان خیابانی برشمرد و خواستار توجه بیشتر مسئولان، دستگاه های متولی ، انجمن ها و موسسه های مردم نهاد در دفاع از حقوق کودکان و وضع قوانین مقابله با تضییع حقوق آنان شد.
وی نقش کانون وکلا را در این زمینه مهم ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم همه متولیان امور در این زمینه به وظیفه خود عمل کنند و ما بتوانیم امنیت لازم را برای آنها به ارمغان آوریم.
ضرورت ارتقا حقوق کودکان، آموزش حقوق کودک، نقش وکلا در معاضدت قضایی به کودکان، دادرسی عادلانه در جرائم اطفال و بررسی چالش ها و آسیب های حوزه خشونت علیه کودکان از مهمترین محورهای این کنفرانس یکروزه بود.
کنفرانس تخصصی حقوق کودک با حضور ۴۰۰ نفر از استادان ، دانشجویان، قضات و مسئولان توسط دادگستری، دانشگاه یزد، کانون وکلا و استانداری در سالن شهید عباسپور برق منطقه ای برگزار شد.
۲۷ درصد جمعیت یک میلیون و ۱۳۸ هزاری نفری استان یزد را کودکان و نوجوانان زیر ۱۵ سال تشکیل می دهند.
۶۱۹۸/ ۲۰۴۷/

خبر جدید  مجلس بزرگداشت آیت‌الله شاهرودی در ابرکوه برگزار شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد