11:43:36 - جمعه 26 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پدیده چندسطحی بیکاری کشور را با چالش جدی مواجه می‌کند
پدیده چندسطحی بیکاری کشور را با چالش جدی مواجه می‌کند
عضو انجمن اقتصاددانان ایران پدیده چندسطحی بیکاری در ایران را معلول ناهمگنی شدید بازار کار دانست و هشدار داد که این ساختار کشور را با چالش جدی مواجه می‌کند.

عباس علویراد در گفتگو با خبرنگار گروه استانهای خبرگزاری آنا در پاسخ این این سؤال کهچرا بازار کار ایران دارای ساختار ناهمگن و همراه با پدیده چندسطحی بیکاری است؟ اظهار کرد:بهطور کلی ساختار بازار کار ایران اکنون با یک ناهمگنی خاصی مواجه است. این ناهمگنی، سیاستگذاری مطلوب و همراه با موفقیت برای اشتغالزایی را با دشواریهای زیاد مواجه میکند.

وی گفت: نرخ بیکاری در ایران بر حسب جنسیت، مدرک تحصیلی و گروههای سنی، دارای شکافهای عمیقی بوده واین واقعیت پدیده چندسطحی بیکاری در کشور را رقم زده است.یکی از عمدهترین دلایل بروز پدیده چندسطحی بیکاری این است که بازار کار ایران بر اساس مؤلفههای جنسیت، مدرک تحصیلی و حتی سنی از یک ناهمگنی مزمن رنج میبرد.

خبر جدید  باغشهر مهریز آماده پذیرایی از مسافران نوروزی

عضو انجمن اقتصاددانان ایراننبود فرصتهای شغلی کافی برای تحصیلکردههای دانشگاهی را متذکر شد و افزود:بررسیهای میدانی نشان میدهد فرصتهای شغلی احتمالی موجود بیشتر برای نیروی کار ساده و غیر ماهر است. به همین دلیل نرخ بیکاری تحصیلکردههای دانشگاهی بسیار فراتر از نرخ بیکاری کشور رفته است. بهعنوان مثال طبق آمارهای رسمی، فقط ۲۸ درصد شاغلان کارگاههای صنعتی کشور دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

خبر جدید  سازمان حفظ نباتات همه محصولات تولیدشده دانشگاه آزاد یزد را خریداری می‌کند

علویراد با بیان اینکه از ایجاد فرصتهای متنوع شغلی برای زنان غفلت شده است، اظهار کرد:با هجوم زنان در نیمه دوم دهه ۷۰ برای ورود به دانشگاهها و ادامه تحصیل، واضح بود که فشار تقاضای این گروه برای شغل بهشدت افزایش خواهد یافت؛اما دولتها کاملاً غفلت کردهو زمینههای لازم برای اشتغال آنها را فراهم نکردهاند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابرکوه خاطرنشان کرد: نتیجه اینکه سمت عرضه در بازار کار کشور بهشدت ناهمگن و دینامیک است؛ اما این ویژگیها بههیچوجه سمت تقاضای نیروی کار وجود ندارد. بنابراینپدیده چندسطحی بیکاری در ایران معلول ناهمگنی شدید بازار کار است.

خبر جدید  وزیر دفاع از نمایشگاه دستاوردهای صنایع دریایی در یزد بازدید کرد

وی یادآور شد: در محیط ناهمگن بازار کار و وجود پدیده چندسطحی بیکاری، سیاستگذاری برای اشتغالزایی بسیار دشوار و نیازمند تدابیر خاص است وغفلت از این پدیده کشور را در سال ۱۴۰۰ به بعد با چالش جدی مواجه خواهد کرد.

گفتگو از: احسان عربی مفرد

انتهای پیام/۴۰۶۲/


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
شعار سال