به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در این نشست، با بیان اینکه در تدوین سند آمایش، به روند، رویداد، تصویر آینده و برنامه های آتی استان و تصویر مطلوب درخواستی مردم از آینده توجه شده است، اولویت دار نشدن برخی از فعالیت ها در شهرستان های استان را به دلیل فراهم نبودن زیرساخت دانست .

مهدی حجازی افزود: به عنوان نمونه، انرژی خورشیدی برای مهریز که خط انتقال برق و زیرساخت فراهم بوده سطح یک و کلان در نظر گرفته شده است ولی در ابرکوه به دلیل فراهم نبودن زیرساخت، انرژی خورشیدی در سطح محلی در نظر گرفته شده است.

وی حذف برخی از فعالیت ها مانند معدن را به علت ایجاد ارزش افزوده بالا در استان ناممکن خواند و تصریح کرد: به زودی ۷ حلقه فولاد به عنوان حلقه های نهایی برای ایجاد ارزش افزوده نهایی معدن در استان ایجاد خواهد شد.

حجازی همچنین حذف برخی از فعالیت ها مانند کشاورزی و زراعت را با وجود مصرف آب زیاد این بخش به دلیل وابستگی حیات استان به این بخش غیر ممکن برشمرد.

حجازی اولویت اصلی استان را برپایه ایجاد شغل عنوان کرد و به نقل از استاندار یزد، اظهار داشت: زمانی که سند آمایش در تهران به تصویب نهایی برسد از هیچ کدام از فعالیت های موجود استان به جز فعالیت های اولویت دار ۲۲ گانه حمایت نخواهد شد.

خبر جدید  اولین همایش بین المللی مدرسه و معماری ایرانی به میزبانی یزد برگزار می‌شود

عملکرد قابل قبول استان در حوزه اقتصاد

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با اشاره به حمایت ها، یارانه ها، روابط بین الملل، موانع و تنگناهای کشور و سیاست های کلان، عملکرد استان یزد را در مقایسه با دیگر استان ها را عملکرد قابل قبولی دانست و افزود: دولت باید در بخش خصوصی دخالت کمتری داشته باشد و با اصلاح نظام مالیاتی و رفع مشکلات به روز شدن تکنولوژی به توسعه کشور کمک کند.

کاظم یاوری، رویکردهای کلان کشور را مسبب تمایل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در صنایعی مانند کاشی و سرامیک برشمرد و تصریح کرد: برخی از کشورهای دنیا با مصرف یک پنجم آبی که در استان یزد صرف بخش کشاورزی می شود، بیش از ۵ برابر استان، محصولات کشاورزی تولید می کنند و همین امر ضرورت استفاده از تکنولوژی در کشاورزی استان را نشان می دهد.

اقتصاد دانش بنیان؛ بهترین پارادایم پیشنهادی برای سند آمایش استان

مدیرعامل منطقه ویژه علم و فناوری یزد، در این نشست، با تاکید بر افزایش کیفیت محصولات تولیدی به جای افزایش تولید تصریح کرد: در حال حاضر با وجود تعرفه گمرگی سنگین پاکستان به کاشی استان و همسایگی این کشور با چین، باز هم صادرات کاشی وسرامیک به این کشور صورت می گیرد که نشان دهنده مزیت داشتن کاشی و سرامیک استان است اما متاسفانه در صنایعی مانند نساجی و کاشی و سرامیک عمده ترین زنجیره ، ارزش تولید و کمترین زنجیره به تامین و فروش اختصاص دارد در حالیکه در وضعیت مطلوب بایستی بر تامین و فروش سرمایه گذاری کرد.

خبر جدید  اجلاس پیرغلامان حسینی به نقطه عطفی در تبیین جایگاه و نقش اجتماعی پیرغلامان و خادمان حسینی بدل شود

مهدی رحمانی، با اشاره به تعداد زیاد نیروی انسانی تحصیل کرده بیکار در استان اظهار داشت: اقتصاد دانش بنیان و لزوم دانش بنیانی شدن صنایع، بهترین پارادایم پیشنهادی برای سند آمایش استان است.

رحمانی آمادگی برای آینده تولید و توجه به انقلاب صنعتی چهارم و فناوری های نوظهوری مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا که تولید و بهره وری را تحت تاثیر قرار خواهد داد، الزامی دانست و اظهارداشت : بایستی از هدر رفتن سرمایه گذاری های کلان در صنایع موجود استان جلوگیری شود و فناوری به عنوان شاخص اصلی در تمام فعالیت های استان در سند درنظر گرفته شود.

خبر جدید  ‌وصول ۲۸۷ میلیارد تومان درآمد معادن استان الزام قانونی است

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد یزد، با اشاره به برخی چالش های اساسی ایران امروز از جمله گرفته شدن حق انتخاب مصرف کننده در اقتصاد کشور، فقدان سنجش بهره وری کارکنان دولت و کاهش ۳۵ درصدی تولید خودرو پس از تحریم فلزات اساسی، ایران را کشوری با اقتصاد منبع محور برشمرد.

عباس علوی راد، حیاتی ترین مسئله اقتصاد را شغل دانست و تاکید کرد: صنایع فعلی و ادامه روند موجود در سند آمایش نمی تواند پاسخگوی معضل بیکاری استان باشد در حالی که با توجه به موقعیت جغرافیایی یزد، این استان در ترانزیت و حمل و نقل استانی دارای پتانسیل بالایی است.

گفتنی است دستور کار جلسه بیست و نهمین نشست کانون تفکر اقتصاد یزد، بررسی بخش های اقتصادی پیش نویس سند آمایش استان و ارائه مدیرعامل منطقه ویژه علم و فناوری یزد در مورد لزوم تغییر پارادایم در صنایع استان بود.