12:41:28 - یکشنبه 20 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کشاورز نمونه ملی بهره‌وری قنات از ابرکوه انتخاب شد
کشاورز نمونه ملی بهره‌وری قنات از ابرکوه انتخاب شد
یزد – ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: کاظم غلامزاده مهرآبادی که با کمک بهره‌برداران با ۱۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در مدت پنج سال، قنات مهرآباد را احیا کرد، از سوی وزارتخانه به‌ عنوان نمونه ملی حوزه نگهداری و بهره‌وری از این سازه آبی در بخش آب ‌و خاک کشور انتخاب شد.

مهدی غیب الهی روز یکشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: این کشاورز با همکاری و مشارکت بهره‌برداران توانست میزان آبدهی قنات را از ۱۰ لیتر در ثانیه به ۲ برابر افزایش دهد.
وی ادامه داد: آنها با کار جمعی و برای جلوگیری از هدر رفت آب از قنات تا مزرعه به طول ۱۰ کیلومتر لوله‌گذاری کردند.
غیب الهی اضافه کرد: این کشاورز برای انتقال آب قنات به دشت مهرآباد بخش بهمن در اجرای طرح سامانه آبیاری کم‌فشار با کمک کشاورزان، همکاری و تلاش زیادی انجام داد.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه یادآور شد : طرح آبیاری یادشده روش جدیدی است که با استفاده از فشار آب موجود در لوله‌های آبرسانی به مزرعه و یا با ایجاد فشار کم با ریزش آب درون یک مخزن کوچک و اتصال به موتورخانه بدون نیاز به استخر و پمپاژ انجام می‌شود.
وی بابیان اینکه این طرح میزان بهره‌وری مصرف آب را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد، بیان کرد : با اجرای طرح سامانه آبیاری کم‌فشار آب مورد نیاز افزون بر ۱۰۰ هکتار اراضی و باغ‌های منطقه با استفاده از ۲۰ لیتر آب در ثانیه از قنات دشت مهرآباد تأمین می‌شود.
وی بابیان اینکه ۱۵۰ خانوار کشاورز از مزایای این طرح بهره‌مند شدند تأکید کرد: به دلیل تداوم ۲ دهه خشکسالی و افت سطح آب‌های زیرزمینی، بهره‌برداران و کشاورزان برای تغییر الگوی کشت محصول کم آبخواه و پرهیز از آبیاری غرقابی اقدام کنند.
غیب الهی که از کارشناسان ارشد بخش کشاورزی ابرکوه است؛ افزود: این اقدام آقای غلامزاده مهرآبادی با توجه به تبعات پدیده خشکسالی، استفاده بهینه و بهره‌وری از آب در بخش کشاورزی کاری فوق‌العاده است.
همچنین غلامزاده مهرآبادی که به‌عنوان قنات دار نمونه ملی انتخاب شد، به خبرنگار ایرنا گفت: از سال ۱۳۹۳، لایروبی و مرمت قنات دشت مهرآباد با مشارکت و همکاری کشاورزان آغاز شد و فعالیت‌ های مربوط به احیا قنات تا ۱۳۹۵ادامه داشت.
وی ادامه داد: آب از حوضچه قنات با حدود ۱۰ کیلومتر لوله‌گذاری با مشارکت و کمک بلاعوض دولت به مزرعه انتقال یافت.
این نمونه کشوری تصریح کرد: برای اجرای طرح افزون بر ۱۰ میلیارد ریال هزینه شد که هشت میلیارد و ۱۲۰ میلیون ریال آن از کمک های بلاعوض دولت تامین و پرداخت شد.
وی ادامه داد: قبل از مرمت و لایروبی این سازه آبی با ۱۰ لیتر آب در ثانیه، آب موردنیاز هفت هکتار اراضی زیرکشت دشت مهرآباد تأمین می‌ شد که هم‌اکنون با اجرای روش نوین آبیاری کم فشار، آب مورد نیاز بیش از ۲۵ هکتار تأمین می ‌شود که این عدد تا ۱۰۰هکتار به روش نوین افزایش خواهد یافت .
غلامزاده مهرآبادی، ۲ سال به‌عنوان بهره‌بردار نمونه بخش بهره‌وری آب استان یزد انتخاب‌شده بود.
وی همچنین از تلاش و توجه مسئولان جهاد کشاورزی استان یزد و شهرستان ابرکوه به توسعه و رشد شکوفایی بخش کشاورزی قدردانی کرد.
ابرکوه در سال ۱۳۶۱، ۸۷ رشته قنات داشت که براثر افت سطح آب‌های زیرزمینی این تعداد در اواخر سال‌های ۱۳۷۸به ۴۲ رشته کاهش یافت و به خاطر تداوم خشکسالی هم‌اکنون به ۱۱ رشته کاهش یافت.
طول ۱۱رشته قنات‌های شهرستان ۱۲۶ کیلومتر و دبی آب استحصالی آن حدود ۲۰۰ لیتر بر ثانیه است که تأمین‌کننده منابع آبی ۷۰۰ هکتار اراضی زراعی و باغی است.
شهرستان ابرکوه یکی از قطب‌های عمده تولید محصول کشاورزی استان یزد است و درآمد ۳۵ درصد جمعیت آن وابسته به فعالیت‌های کشاورزی ، دامداری و دامپروری است.
در ابرکوه باوجود کم‌آبی با ۱۵ هزار هکتار سطح زیر کشت ، سالانه افزون بر ۱۹۰ هزار تن انواع محصول تولید می‌شود.
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
۷۵۴۰/ ۲۰۴۷

خبر جدید  118 طرح مخابراتی در یزد آماده بهره ‌برداری است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد