به گزارش خبرگزاری برنا از استان یزد به نقل از گروه گفتگو کمیته خبری جشنواره فیلم یزد، جشنواره بین المللی فیلم شهرهای میراث جهانی، یزد برای اولین بار در این شهر جهانی به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری یزد، در حال برگزاری است و ناگزیر چنین جشنواره ای به نهادهای فرهنگی، هنری و حتی اجتماعی، سیاسی استان و کشور ارتباط پیدا می کند، لذا در این خصوص با مجید جوادیان زاده، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفتگویی ترتیب دادیم تا نظرات ایشان را نیز درباره این جشنواره جویا شویم.

این جشنواره چه تاثیری می تواند بر معرفی یزد در سطح بین المللی داشته باشد؟

سینما از نظر گستردگی مخاطبین بیشترین تاثیر را دارد. البته نمی توان گفت عمق تاثیری که می گذارد نیز بالاست. اما وقتی صحبت از جهانی شدن است، نیاز به هنری پیدا می شود که همزاد آن باشد چراکه برای مطرح شدن در سطح جهانی باید بیشتر روی گستردگی تاثیر تمرکز کرد تا عمق آن.

امروز هم اگر با یک نگاه منصفانه بررسی کنیم شهرهای ما آنچنان که باید در سطح بین المللی شناخته شده نیستند. نه تنها در مورد کشور ما بلکه در مورد دیگر کشورهای خاورمیانه نیز شناخت کافی در سطح جهان وجود ندارد. یکی از محورهایی که می تواند در این زمینه کمک کننده باشد همین جشنواره هاست. نگاه خود من همیشه نسبت به جشنواره هایی که هدفمند است مثبت بوده. این موج آفرینی که جشنواره ها ایجاد می کنند به نظرم می تواند موثر باشد. همین که نگاه آماتوری وجود دارد و همه می توانند در آن شرکت کنند و گروه سنی مشخصی را هدف قرار داده است بازهم به فراگیر شدن این جشنواره کمک می کند. رسانه های مجازی که محل پخش این آثار هست نیز در دسترس کل جهان است و اینکه زمان آثار باید کم باشد نیز به فراگیری جشنواره و جذب انبوه مخاطب کمک خواهد کرد.

خبر جدید  همه پروژه‌ها در شهر یزد باید با برچسب شهر هوشمند عملیاتی گردد

آیا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ویژه ای برای معرفی فرهنگ یزد به نسل جدید دارد؟

در حوزه های مختلف تمرکز اصلی ما بر نوجوانان و جوانان است. برای مثال با توجه به اینکه یزد توانست برند پایتخت کتاب ایران را کسب کند ما باشگاه های کتابخوانی با موضوعات مختلف را داریم که برای همین سنین برنامه ریزی شده است. همچنین انجمن سینمای جوانان که اساسا برای سن جوان که افراد آموزش پذیر هستند تدارک دیده شده است. ما برند پایتخت هنرهای جدید را هم در یزد کسب کرده ایم. در هنرهای جدید با خلاقیت از شاخه های مختلف هنری استفاده می شود. قطعا هنرهای جدید بیشتر دغدغه نسل جوان است که به اینگونه از آثار تمایل دارند.

خبر جدید  نظارت بر استفاده از مصالح بومی در روستاها

نقش دولت در فعالیت هایی که به صورت مردمی برای اعتلای فرهنگ و هنر برگزار می شود چیست؟

نقش دولت بیشتر سیاست گذاری است و بیشتر تسهیل کننده فعالیت هاست. در اجرا شاید گروه های کوچک مردمی نتوانند برنامه های بزرگی مثل جشنواره ها را اجرا کنند. برای همین دولت می تواند کمک هایی را برای بهتر برگزار شدن این چنین برنامه هایی انجام دهد. به نظرم در برنامه های کوچک و مستقل دولت نباید دخالت زیادی داشته باشد چراکه شاید ورود دولت باعث ایجاد انتظاراتی باشد. نقش دولت بیشتر تسهیل گری است در مورد برنامه هایی که بنا به درخواست خود انجمن ها و گروه ها در حال انجام است.

به نظر شما خروجی این جشنواره برای یزد چه می تواند باشد؟

نمی توان صرفا از جشنواره توقع تولید اثر را داشت. رویکرد اصلی جشنواره ها به نظرم موج آفرینی است که یک انفجار رسانه ای رخ بدهد و ایده ها و امکانات به سمت موضوع جشنواره جذب شود تا افکار و اندیشه ها و جامعه هنری با موضوع جشنواره درگیر شوند. ارتباطاتی بر این اساس شکل بگیرد و عده ای مجبور شوند در این رابطه فکر کنند و تصمیم بگیرند. قطعا یزد در کنار این جشنواره معرفی می شود و استعدادهای جدیدی شناخته می شوند. امیدوار هستیم جشنواره پایدار باشد و توسط جامعه هنری پذیرفته شود.

خبر جدید  ۶ تن پارچه قاچاق در یزد کشف شد

با توجه به موضوع جشنواه اگر خود شما یک روز در شهر جهانی قصد گردشگری داشته باشید کجا را می بینید و چرا؟

وقتی صحبت از جهانی شدن و ثبت جهانی شهر یزد داریم بعضی رویکردها مثبت است و بعضی حتی با این موضوع مخالف هستند. سلیقه شخصی من به گونه ای است که وقتی در یک شهر جهانی قرار می گیرم دوست دارم بدانم آنها چگونه فرهنگ خود را جهانی کرده اند برای همین به مراکز فرهنگی خواهم رفت تا بدانم پویش های فرهنگیشان به چه شکلی است. همیشه هم پیگیر جریان هایی بوده ایم که توانسته اند از سطح منطقه ای فراتر بروند و در جلسات مختلف سیاست گذاری و هم اندیشی از این جریان ها الگو گرفته ایم.