به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، رامین زارع در جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: کاشی و سرامیک به عنوان یکی از هفت صنعت راهبردی کشور مطرح است و یزد تولیدکننده ۵۹ درصد و صادرکننده ۶۰ درصد از کاشی کشور است.

وی با بیان اینکه در کشور ۳.۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این حوزه انجام شده است، افزود: ۵۱ درصد از این میزان سرمایه گذاری مربوط به استان یزد است.

خبر جدید  خاتم اردکان حریف آسکو نشد

زارع خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۴ درصد کاشی یزد به عراق صادر میشود و به جز افغانستان و پاکستان، تنها ۱۸ درصد کاشی و سرامیک کشور به سایر کشورها صادر میشود.

مدیرعامل مرکز ادامه داد: ایجاد مزیت رقابتی با دو راهبرد کاهش هزینه از طریق ذخیره و بهرهوری و انرژی و منابع، و خلق نوآوری به منظور رفع چالشهای نوآوری مدنظر است که در صنعت کاشی و سرامیک دنبال میشود.

زارع با اشاره به چالشهای نوآوری عنوان کرد: بهینه سازی مصرف آب از چالشها است زیرا برای یک مترمربع کاشی ۲۰ لیتر آب مصرف میشود. که چنانچه بتوان به فناوری باز چرخانی آب رسید و حداقل ۵۰ درصد آن را ذخیره که به میزان ۳۲ هزار نفر در استان یزد صرفه جویی آب صورت می پذیرد.

خبر جدید  نظارت میدانی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بر نحوه هزینه‌کرد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه ای بهزیستی استان

وی، چالش بعدی این صنعت را تکمیل شبکه های آزمایشگاهی در مرکز توسعه فناوری سرامیک اعلام کرد و افزود: هدف آزمایشگاه مرجع، بررسی استاندارد محصولات صادراتی برای حفظ برند کاشی و سرامیک، بعنوان یک کالای ایرانی است.

زارع تاکید کرد: به آزمایشگاه پایلوت و مواد سرامیک نیاز داریم تا واحدها و هسته های دانشی و نوآور بتوانند در این واحد محصولات خود را مورد آزمایش و نمونه سازی قرار دهند.

خبر جدید  نشست اعضاء مجمع سازمان های مردم نهاد جوانان استان یزد با وزیر ورزش و جوانان

وی، عدم فرآوری و جایگزینی مواد اولیه را از دیگر چالشهای صنعت کاشی و سرامیک اعلام کرد و از معاون رئیس جمهور خواستار تأمین کمک هزینه فرآوری و جایگزینی مواد اولیه وارداتی، تکمیل زنجیره آزمایشگاه سرامیک مرکز و تولید فناوری با چرخانی آب شد.