به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری یزد در آیین افتتاح این مرکز که با حضور استاندار یزد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، فرماندار و امام جمعه بهاباد، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس صندوق کارآفرینی امید کشور، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد، اعضای شورای شهر بهاباد و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی در دانشگاه آزاد اسلامی بهاباد برگزار شد، تمرکز این مرکز را بر کنترل و پیشگیری از آسیب های اجتماعی بیان کرد.

«فخرالسادات خامسی هامانه» از اهداف این مرکز ایجاد کسب و کارهای محلی و خرد، تقویت مهارتهای اجتماعی و بهره گیری از ظرفیت های بومی زنان و جوانان را نام برد.

خامسی همچنین حمایت از طرح های منتخب و ایجاد کسب و کار، تربیت تسهیلگران و مربیان بومی، راه اندازی اتاق کارآفرینی در مدارس، افزایش نشاط اجتماعی بانوان و راه اندازی مرکز توسعه محلی ویژه جوانان، بانوان و دانش آموزان را از دیگر اهداف این طرح دانست.

این مسئول استفاده از سازمان های مردم نهاد در برگزاری دوره های آموزشی و اجرای برنامه های نشاط اجتماعی را از پتانسیلهای خوب این مرکز عنوان کرد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: در صورت موفقیت طرح، این طرح می تواند تداوم یابد و با اختصاص بودجه بیشتر، در دیگر شهرستان های کم برخوردار نیز اجرا شود.

خامسی در مورد مؤسسه اجرا کننده این طرح اظهار کرد: جمعیت خیریه پیام روشنی به مدیرعاملی مشاور سابق امور بانوان استاندار و دیگر بانوان مدیر، فرهیخته و توانمند استان شکل گرفته و نگاه آنها نگاهی اقتصادی به مسائل اجتماعی است.

وی به آسیب های مورد تأکید مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: بر اساس تأکید مقام معظم رهبری برای جلوگیری و کاهش آسیبهای اجتماعی اعم از اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، نقاط حاد و بحرانی و فساد و فحشا، سازمان امور اجتماعی کشور برنامه هایی را طرح ریزی کرده و خواستار اجرایی شدن آنها در شهرستان ها شده است.

همراهی جامعه محلی لازمه موفقیت طرح های اجتماعی

مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری یزد افزود: شهرستان بهاباد با توجه به ظرفیت اقتصادی، اجتماعی، گردشگری و کشاورزی، مرکز هدف برنامه یادگیری اجتماعی اقتصادی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه یافتن زبانی مشترک، نزدیک کردن گفتمان ها و گره خوردن اندیشههای شهرستان مهمترین اهداف این طرح بوده است، گفت: حتی اگر طرحی بدون همراهی بخشی از جامعه باشند، نمیتواند به درستی موفق شود.

خامسی تصریح کرد: نباید در گذشته ماند و باید برای حفظ گذشته ها و انتقال آن به آینده مجهز به زبان امروزی ها شد.

مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری یزد با اشاره به نگاه اقتصادی دولت به حوزه های اجتماعی، گفت: برنامه های اقتصادی نیاز به پیش زمینه های اجتماعی و بلعکس دارد با این وصف، این طرح در قالب مناطق حاد و بحرانی، در شهرستان بهاباد تدوین شد تا افراد توانمند در سطح شهرستان شناسایی و با برگزاری دوره های آموزشی در دست گیرنده امور اجتماعی شهرستان شوند.

وی خاطرنشان کرد: چشم انداز ما تبدیل این شهرستان به یکی از شهرستان های پیشرو در کاهش آسیب های اجتماعی در استان و کشور است؛ چراکه شهرستان بهاباد تنها شهرستانی بوده است که در این حوزه طرح مدونی داشته و امید داریم پیشرفت مؤثر این طرح زمینه ساز اجرای آن در کشور باشد.

خامسی در پایان سخنانش تصریح کرد: اگر هدف خوبی داشته اما تدبیر خوبی نداشته باشیم، نخواهیم توانست به خوبی موفق شویم و باید بدانیم که لازمه موفقیت در برنامه های اجتماعی اقتصادی شهرستان ها، حمایت و همراهی همیشگی مؤسسات خیریه و مردم نهاد، مسئولان شهرستانی و استانی و نیز امامان جمعه و جماعات خواهد بود.