12:37:46 - پنج‌شنبه 16 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گسست میان کیفیت مراکز تحقیقاتی و مهارت فارغ التحصیلان دانشگاهی
گسست میان کیفیت مراکز تحقیقاتی و مهارت فارغ التحصیلان دانشگاهی
دانشگاه آزاد اسلامی رسالت سنگینی برای از بین بردن گسست سنگین میان کیفیت مراکز تحقیقاتی و سطح مهارتی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دارد.

به گزارش گروه استانهای خبرگزاری آنا،در طبقهبندی پیلارهای دوازدهگانه رقابتپذیری اقتصادهای دنیا توسط مجمع جهانی اقتصاد، مهارت فارغالتحصیلان دانشگاهی بهعنوان یکی از مؤلفههای مهم در پیلار مهارت و انتشارات علمی با شاخص H – Index و کیفیت مراکز تحقیقاتی نیز دو مؤلفه مهم در پیلار نوآوری محسوب میشوند.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد(۲۰۱۸) از وضعیت رقابتپذیری اقتصادهای دنیا، نکات قابل تأملی را در مورد وضعیت کشورمان در حوزه انتشارات علمی، کیفیت مراکز تحقیقاتی و سطح مهارتی فارغالتحصیلان دانشگاهی نشان میدهد. ابتدا وضعیت پنج کشور نخست دنیا در این حوزهها را مرور میکنیم.

پنج کشور سوئیس، آمریکا، سنگاپور، هلند و ایرلند به ترتیب رتبههای نخست تا پنجم جهانی در مؤلفه مهارت فارغالتحصیلان دانشگاهی از پیلار مهارتها را در اختیار دارند. این پنج کشور در دو مؤلفه انتشارات علمی با شاخص H – Index و کیفیت مراکز تحقیقاتی از پیلار نوآوری نیز رتبههای ۱ تا ۲۹ جهانی را در اختیار دارند.

نتیجه اینکه مهارت فارغالتحصیلان دانشگاهی در پنج کشور یاد شده شانهبهشانه و هماهنگ با ارتقای مؤلفههای نوآوری شامل انتشارات علمی و کیفیت مراکز تحقیقاتی رشد یافته است. ایران در سال ۲۰۱۸ در شاخص H و کیفیت مراکز تحقیقاتی به ترتیب رتبههای جهانی ۴۲ و ۱۶ را در اختیار داشته اما در مهارت فارغالتحصیلان دانشگاهی از میان ۱۴۰ کشور دنیا رتبه ۱۲۱ را کسب کرده است.

چرا میان مؤلفه های انتشارات علمی، کیفیت مراکز تحقیقاتی و سطح مهارتی فارغالتحصیلان دانشگاهی در کشور گسستی عمیق وجود دارد؟ این پرسشی است که همه زیر نظامهای آموزش عالی کشور بهطور عام و دانشگاه آزاد اسلامی بهطور خاص برای پاسخ دقیق به آن باید به میدان بیایند.

در واقع آسیبشناسی دقیق علت پدید آمدن این گسست و تدوین یک برنامه حل مشکل محور در سه سطح کوتاهمدت، میانمدت و بلندمدت برای عبور از این چالش اساسی، یکی از موارد اجتنابناپذیر در گام دوم انقلاب است.

به نظر میرسد دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به میزبانی بخش قابل توجهی از کل دانشجویان کشور از یکسو و در اختیار داشتن تعداد زیادی از مراکز تحقیقاتی علوم مختلف در آمایش سرزمینی کشور از سوی دیگر، رسالت سنگینی برای از بین بردن این گسست در گام دوم انقلاب به عهده خواهد داشت.

*عضو انجمن اقتصاددانان ایران

خبر جدید  انتخاب دانشگاه آزادی‌ها به‌عنوان تلاش‌گران ورزش استان یزد

انتهای پیام/۴۱۲۱/


منبع :: گسست میان کیفیت مراکز تحقیقاتی و مهارت فارغ التحصیلان دانشگاهی

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد