۱۴:۲۶:۵۷ - چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یزد الگوی کشوری در زمینه فرهنگ مدارا و اخلاق‌مداری شود
یزد الگوی کشوری در زمینه فرهنگ مدارا و اخلاق‌مداری شود
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری با اشاره به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد گفت: یزد الگوی کشوری در زمینه فرهنگ مدارا و اخلاق‌مداری شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محمود عباسی صبح امروز در آیین افتتاحیه نخستین دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو در استان یزد اظهار داشت: ما یونسکو را در یزد به ثبت نرساندهایم بلکه یزد را در یونسکو به عنوان اولین شهر خشتی جهان و یکی از استوانههای فرهنگی و تمدنی جهان که میراث مشترک بشریت است ثبت کردهایم.

معاون حقوق بشر و امور بینالملل وزارت دادگستری با اشاره به اینکه این یک پیام مشترک برای تمام جهانیان است گفت: در ورای خشت و آب و گل این شهر، یک فلسفه و حکمتی نهفته که ما آن را در یونسکو به ثبت رساندیم و آن حکایتگر تمدن درخشانی است که پیشینیان ما برایمان به یادگار گذاشتهاند.

وی تصریح کرد: این شهر باید به عنوان جهانشهر بایستی فرهنگ مدارا، فرهنگ اخلاقمداری و شهروندی را گسترش، بسط و آموزش بدهد و ما در وهله نخست نیازمند آن هستیم که در درون مرزهای جغرافیایی استانمان به عنوان یک الگو مطرح شویم.

عباسی گفت: باید به ترویج فرهنگ صلح و فرهنگ و حقوق شهروندی بپردازیم و این موازین را به عنوان مبنایی درست ترویج کنیم و فرهنگ مدارا را در بین خودمان تبیین نماییم.

معاون یزدی وزارت دادگستری ادامه داد: ایجاد دفتر نمایندگی در یزد را به عنوان یک الگو و نمونه برای سایر استانها در نظر داشت و زمینهای را فراهم کنیم تا نشان دهیم این استان و مردم آن شایستگی لازم را برای تبدیل به نشانهای برای ترویج فرهنگ صلح و مدارا در بین مردم باشیم.

بهمن نامور مطلق معاون مطالعاتی کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران هم در این نشست اظهار داشت: با گذر زمان و پارادایمها، معنا و صورت توسعه شکل جدید به خود میگیرد و امروزه با وجود شکلهای صنعت و اقتصاد فعلی، ما دارای یک سری معانی جدید از جمله شهر فرهنگی و خلاق و همچنین اقتصاد خلاق و فرهنگی هستیم.

وی با اشاره به اینکه این معانی دروازههای جدیدی برای توسعه هستند گفت: برای رسیدن به یک منطقه خلاق و فرهنگی باید از شهرهای یادگیری و هوشمند گذر کرد که خوشبختانه در شهر یزد تمهیداتی در این زمینهها دیده شده است.

معاون مطالعاتی کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران به مرکز خلاقیت شهرداری یزد اشاره کرد و افزود: همه این موارد نوید آیندهای درخشان برای آینده یزد است و باید به صنعت با معنای جدید خود در استان یزد توجه داشته باشیم و به ظرفیتهای فرهنگی در این حوزه به صورت ویژه توجه کنیم.

نامور مطلق خاطرنشان کرد: یکی از بهترین کارهایی که در شهر یزد باید صورت داد، این است که فرصتسازی در سطح شهر یزد، فرصتگیری از سطوح ملی و بینالمللی و حفاظت از فرصتها را در هر دو سطح انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه این دفتر میتواند زمینه تحقق اهداف بسیاری در ثبت جهانی یزد را فراهم کند گفت: بارقههای اولیه ایجاد این دفتر در شهر یزد توسط دکتر جمالینژاد شهردار پیشین یزد به وجود آمد و پیگیریهای خوبی در زمان وی انجام شد.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

تبليغات
بانک پاسارگاد