16:52:37 - دوشنبه 17 سپتامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های سینه‌زنی را ببینید
یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های سینه‌زنی را ببینید
“جوش دور” یکی از قدیمی‌ترین انواع سبک سینه‌زنی و عزاداری در ابرکوه است که به ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس رسیده است. به گزارش ایسنا، یکی از آیین‌های عزاداری مردم ابرکوه که در سال ۱۳۹۴ در فهرست آثار فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید، “جوش دور” نام دارد که به گفته راویان و بزرگان شهرستان، توسط […]

“جوش دور” یکی از قدیمی‌ترین انواع سبک سینه‌زنی و عزاداری در ابرکوه است که به ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس رسیده است.

به گزارش ایسنا، یکی از آیین‌های عزاداری مردم ابرکوه که در سال ۱۳۹۴ در فهرست آثار فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید، “جوش دور” نام دارد که به گفته راویان و بزرگان شهرستان، توسط مرحوم «حسین بصیری» و «علی قیومی» تاکنون زنده نگه داشته شده است.

خبر جدید  عزاداری سنتی در بیت سومین شهید محراب+فیلم

حامد اکرمی، پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی در این رابطه گفت: این آیین سنتی بعد از پایان مراسم روضه‌خوانی شب اول محرم و همچنین در ساعات پایانی شب عاشورا برگزار می‌شده و عزاداران در قالب دسته‌های سینه‌زنی به سمت میدان اصلی شهر، حسینیه‌ها یا بافت تاریخی حرکت می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: در سبک اصلی عزاداری به روش «جوش دور»، مردها به ‌صورت حلقه‌های متداخل، یک دست بر شانه یکدیگر گذاشته و با دست دیگر یک ضربه به سینه خود  و ضربه دیگر را به قسمت بالای زانو می‌زدند و همزمان نوحه‌ می‌خواندند. نوحه را چند نفر می‌خواندند و بقیه همراه با ضرب‌آهنگ نوحه به حرکت دوار خود ادامه می‌دادند تا این که چاووشی‌خوان، ابیاتی را می‌خواند که در فاصله حرکت جوش زنان استراحت کوتاهی کرده و برای خواندن نوحه بعدی آماده می‌شدند.

خبر جدید  دیدار صمیمانه خانواده‌های شهدای اصفهان و یزد

محقق ابرکوهی یادآور شد: امروزه در نوع دیگری از جوش دور، عزاداران در دو ردیف موازی یک دست را روی شانه نفر کناری خود گذاشته و با حرکتی منظم یک ‌پا را جلو گذاشته و خم‌ کرده و با دست دیگر یک ضربه به زانو و در حرکت برگشت یک ضربه به سینه می‌زنند.
انتهای پیام

خبر جدید  گشایش نمایشگاه عکس همکاری‌های سازمان ملل متحد و ایران در یزد + آلبوم تصاویر

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد