3:12:19 - یکشنبه 30 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یک راس آهو در مهریز در اثر برخورد با خودرو تلف شد
یک راس آهو در مهریز در اثر برخورد با خودرو تلف شد
یزد – ایرنا – رئیس اداره محیط زیست مهریز گفت: یک راس آهو در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو عبوری در جوار منطقه حفاظت شده این شهرستان تلف شد.

محمدرضا خدارحمی شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران پاسگاه محیط بانی مهدی آباد هنگام گشت و کنترل منطقه در محور جاده گردکوه شاهد تلف شدن این آهو بودند.
وی با اشاره به اینکه یکی از عوامل تلف شدن جمعیت گونه آهو در منطقه حفاظت شده بخاطر تلفات جاده ای است ادامه داد: لاشه حیوان تلف شده توسط گوشتخواران منطقه مصرف و فقط بخشی از لاشه باقی مانده است.
منطقه کالمند بهادران مهریز یزد در سال ۱۳۵۵ به دلیل تخم گذاری پرنده با ارزش و کمیاب هوبره و همچنین برخورداری از وضعیت اکولوژیکی مناسب جهت ادامه حیات گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی مختلف از جمله آهو و زاغ بور به عنوان منطقه شکار ممنوع و از اول خرداد ماه سال ۱۳۷۰ با تصویب شورای عالی محیط زیست بصورت رسمی در زمره مناطق چهار گانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و به عنوان حفاظت شده اعلام گردید.
این منطقه در حد فاصل ۵۴ درجه و ۲۰ دقیقه تا ۵۵ درجه و ۱۵ دقیقه طول جفرافیایی و ۳۱ درجه و ۵ دقیقه تا ۳۱ درجه و ۳۵ دقیقه عرض جفرافیایی واقع شده است.
کالمند در ۲۰ کیلومتری شهرستان مهریز و ۵۰ کیلومتری مرکز استان و بهادران در ۸۵ کیلومتری بزد قرار گرفته است.
وسعت این منطقه حدود ۲۵۰ هزار هکتار برآورد شده که بیش از نیمی از مساحت آن را نقاط دشتی و مابقی را ارتفاعات صعب العبور، کوهپایه ها و تپه ماهور ها تشکیل داده است.
بلندترین نقطه منطقه مزبور در کوه مدوار با ارتفاع ۳۲۹۰ متر و پست ترین نقطه آن در کفه مهدی آباد ۱۴۰۰متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
تعداد ۱۱۵ گونه گیاهی در منطقه شناسایی شد که به عنوان نمونه می توان به گونه های زیر اشاره نمود: گون، اسفناج وحشی، تره تیزک، کاکوتی، فرفیون، گل گندم، شقایق کوهی، انغوزه، زنبق صحرایی، ملیکا، خارشتر، کلاه میرحسن، کاروانکش، افدرا، اسکنبیل، تاغ، قیچ، پرند، گز، گل کتانی، بابونه ای، شب بوی صحرایی، تلخک، اسفند ، علف شور، کلپوره، شیرینک، بادام کوهی، انجیر وحشی، کسور و بنه.
همچنین جانورانی از قبیل یوزپلنگ، کاراکال، پلنگ، کفتار، روباه، گرگ، شغال و پرندگان ارزشمندی همچون زاغ بور، هوبره، کبک، تیهو، باقرقره و خزندگانی مانند بزمچه و مار در منطقه موجود می باشند.
مهریز ۵۵ هرار نفری در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد .
۷۵۳۶/ ۶۱۹۷

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  نگرش ها نسبت به حقوق کودکان در جامعه تغییر کند
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد