19:18:58 - شنبه 13 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۳ راهبرد کوتاه‌مدت برای تحقق شعار سال و رونق نسبی تولید
۳ راهبرد کوتاه‌مدت برای تحقق شعار سال و رونق نسبی تولید
بسیاری از تئوری‌های اقتصادی برای رونق تولید و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار در کشورها، راهبردهای میان‌مدت و بلندمدت ارائه داده‌اند.

گروه استانهای خبرگزاری آنا؛ بسیاری از تئوریهای اقتصادی برای رونق تولید و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار در کشورها، راهبردهای میانمدت و بلندمدت ارائه دادهاند؛ اما شواهد یک قرن اخیر نشان میدهد گاهی کشورها به لحاظ سیطره عوامل غیراقتصادی به ناچار راهبردهای بلندمدت و میانمدت را موقتاً رها کرده و چگونگی رونق نسبی تولید در کوتاهمدت را در دستور کار قرار دادهاند.

بدون شک کشور ما اکنون در شرایط خاصی قرار دارد. فشار تحریمهای یکجانبه آمریکا، مدیریت ضعیف اقتصادی دولتها، شوک ارزی سال ۱۳۹۷ و فشار مشکلات ساختاری انباشتهشده اقتصاد ملی برخی از مهمترین عوامل رقمخوردن این شرایط خاص هستند؛ بنابراین با وجود این شرایط خاص، برای رونق تولید حتی به صورت نسبی در سال ۹۸تکیه بر راهبردهای کوتاهمدت با شانس موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

خبر جدید  لزوم تمرکز دولت بر نسخه‌های کوتاه‌مدت برای رونق تولید

نسخههای کاربردی با ویژگی تأثیرگذاری بر رونق تولید در کوتاهمدت شامل موارد زیر هستند:

۱٫ تمرکز بر حمایت از سرمایهگذاریهای توسعهای (توسعه واحدهای فعال موجود) به جای سرمایهگذاریهای ایجادی (راهاندازی واحدهای جدید) در فعالیتهای اقتصادی کشور از سوی دولت.

۲٫ تمرکز بر حمایت و ارائه مشوقها به فعالیتهای اقتصادی در کشور که در دو ویژگی زیر در ردیفهای بالا قرار دارند.

خبر جدید  ۳ پیشنهاد برای رونق تولید در استان یزد

الف- دارای ضریب فزاینده تولیدی بالا باشند. یعنی فعالیتهای اقتصادی که یک واحد خرج در آنها اثرات تولیدی بیشتری ایجاد خواهد کرد.

ب- فعالیتهای اقتصادی که وابستگی کمتری به واردات واسطهای و ارز برای تولید دارند.

۳٫ اولویتدادن حمایتهای دولت از فعالیتهای اقتصادی که با حمایت از آنها، ارزش واقعی فعالیتهایشان حتی به صورت نسبی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ افزایش خواهد یافت.

خبر جدید  نباید همه پول ها را به بانک ها داد و بعد مظلومانه در انتظار تسهیلات نشست/ ارز، بانک و کسری بودجه سه غول بحرانی در کشور

خوشبختانه در زمینه راهبردهای کوتاهمدت پیشنهادی نگارنده، مطالعات ارزشمندی در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی انجام شده است. دولت به راحتی قادر خواهد بود برای عملیاتیکردن سه راهبرد کوتاهمدت مطرحشده در راستای تحقق شعار سال و رونق تولید در سال ۱۳۹۸ از آنها استفاده کند.

*دانشیار اقتصاد و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابرکوه

انتهای پیام/۴۱۰۳/


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
شعار سال