19:41:08 - شنبه 1 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
‌فشار خون عامل ۲۵ درصد آمار فوتی‌های یزد است ‌
‌فشار خون عامل ۲۵ درصد آمار فوتی‌های یزد است ‌
رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان با اشاره با تاکید بر ضرورت افزایش توجه مردم به بحث سلامت گفت: فشار خون عامل ۲۵ درصد آمار فوتی‌های یزد است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محمدحسن لطفی پیش از ظهر امروز در نشست شورای پیامرسان سلامت استان یزد با اشاره به اینکه سلامت در هیچ دورهای دغدغه و اولویت اصلی مسئولان نبوده خاطرنشان کرد: بحث سلامت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اما متاسفانه در حال حاضر آن طور که باید و شاید به آن توجه نمیشود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر باید به دنبال جلب مشارکت مردم و نهادهای مختلف در حوزه سلامت باشیم گفت: در بسیاری از کشورهای جهان توجه به سلامت از اهمیت بسیار بالایی برخودار است و خود مردم نسبت به این موضوع دقت بالایی دارند ولی در کشور ما اینگونه نیست.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان یزد با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از کل فوتیهای یزد به دلیل بیماریهای مرتبط با فشار خون است خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت زمانی میتوان ادعا کرد به جایگاه درست و مناسبی دست پیدا کردهایم که مردم رسیدگی به سلامت را هم به مانند وعدههای غذایی خود سر موقع انجام دهند.

وی با بیان اینکه ورزش مناسب و بررسی برخی شاخصهای مهم از جمله فشار و قند خون از جمله مواردی است که باید در زمانهای مشخص و معین انجام شود گفت: در حال حاضر بسیاری از مردم ما از بیماریهای غیرواگیر خود از جمله فشار خون اطلاعی ندارند.

خبر جدید  کارخانه‌های لبنیاتی یزد بدون معطلی مطالبات دامداران را پرداخت کنند

لطفی با طرح این سوال که چرا باید به جای اینکه مردم ما در طول عمر خود به صورت مداوم به بحث فشار خون خود توجه داشته باشند، الان باید بسیج کنترل فشار خون را برگزار کنیم گفت: آنقدر نسبت به این موضوع کم توجهی شده که الان چارهای نیست جز اینکه به صورت بسیج همگانی به این موضوع بسیار مهم توجه شود.

مشاور اجتماعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد ادامه با بیان اینکه ۶۰ کانون سلامت در سطح استان مشغول فعالیت هستند تصریح کرد: مطالبهگری و تلاش برای تثبیت فرهنگ پیوست سلامت در سایر ادارات از جمله اولویتهای اجرایی شورای پیامرسان سلامت یزد است.

لطفی با بیان این که منشأ بسیاری از چالشهای فرهنگی، اقتصادی و سیاسی عدم توجه به محوریت قراردادن حوزه سلامت اجتماعی، گفت: شورای پیام رسان استان با هدف افزایش سرعت اطلاعرسانی رفتارهای سالم و تسهیلات محیطی مناسب، ارتقای کیفیت اطلاعات و پیامهای ارایه شده و نهادینه شدن طرح جامع سلامت در استان یزد راهاندازی شده است.

وی از گسترش بیرویه فستفودها در سطح شهر یزد انتقاد کرد و افزود: متاسفانه روند استفاده مردم از این غذاها هم افزایش قابل توجهی پیدا کرده و بسیاری از مردم به ویژه جوانان به میزان بسیار زیاد از فست فودها استفاده میکنند.

خبر جدید  میانگین خاموشی برق در یزد ۱۳ برابر کمتر از میانگین کشوری است

ولی بهرهور دبیر شورای پیام رسان سلامت استان یزد هم در این نشست اظهار داشت:برنامه جامع سلامت استان یزد به عنوان برنامه بالادستی و در جغرافیای استانی با هدف ارتقای عادلانه شاخصهای سلامت استان است که همکاری همه جانبه، همه گروههای سلامت، هر چهار بعد سلامت استان را در بر دارد.

دبیر شورای پیام رسان سلامت یزدبا بیان اینکه این شورا به صورت شهرستانی و استان است گفت: اهداف ان اجتماعی شدن نظام سلامت، تامین پوشش همگانی، تبیین سیمای سلامت استان، توجه به ابعاد سلامت، آگاه سازی و رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم است.

بهرهور با بیان اینکه این برنامه جامع سلامت در ۸ هدف راهبردی و ۳۳ مداخله و ۱۴۳ پروژه پیگیری شده است ادامه داد:در حال حاضر ۵۶ کانون سلامت محله در سطح استان داریم که این حرکتی مردمی است که این مشارک مردمی را میطلبد.

وی گفت: شورای پیامرسان سلامت استان تشکیل شده است که هدف آن هدفمندی و افزایش سلامت اطلاعرسانی، ارتقای کیفیت اطلاع رسانی، نهادینهسازی طرح جامع سلامت، حفظ و ارتقای ذینفعان سلامت است.

ابراهیم سلمانی رئیس شورای پیام رسان سلامت یزد هم در این نشست، اظهار داشت: شورای پیام رسان ذیل کارگروه سلامت امنیت غذایی استان تشکیل شده و یکی از اهداف آن کانالیزه کردن پیامها و اخبار و اطلاعات در این زمینه است.

خبر جدید  یزد شهر دوستدار معلول| نخستین گردش دانش‌آموزان معلول یزدی در بافت تاریخی‌

وی افزود: این توقع از پیامرسانان در حوزه سلامت وجود دارد که پیامها از طریق کانالهای شورای پیامرسان دریافت شود و با بهترین اطلاعات نشر پیدا کند و در صورتی که پیامی به دست آنها می رسد، صحت اطلاعات آن از طریق این شورا استعلام گرفته شود.

رئیس شورای پیامرسان سلامت یزد خاطرنشان کرد: ما سعی داریم دغدغه همه سلامت باشد زیرا یکی از زیرساختهای توسعه جامعه سلامت است و اگر این امر به خوبی صورت گیرد ما شاهد توسعه همه جانبه جامعه خواهیم بود.

سلمانی ادامه داد: یکی از بازوهای اجتماعی شدن سلامت شورای پیامرسان استان است که امیدواریم در این زمینه اقدامات مناسبی در جهت افزایش سواد سلامت استان داشته باشیم.

در پایان این جلسه فرشاد براتی کهریزسنگی از خبرگزاری تسنیم، سیدضیاء میررحیمی از خبرگزاری شبستان، امیر رضازاده از خبرگزاری ایسنا، لیلا پورزارع از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یزد، نیره شفیعیپور از خبرگزاری مهر و کبری دانشی از خبرگزاری ایرنا به عنوان اعضایکمیته خبر شورای پیام رسان سلامت استان یزدمنصوب و احکام صادره ابلاغ شد.

انتهای پیام/ش


منبع :: ‌فشار خون عامل ۲۵ درصد آمار فوتی‌های یزد است ‌

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد