13:06:02 - سه‌شنبه 21 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۳۰ درصد یزدی ها از فشار خون بالا رنج می برند
۳۰ درصد یزدی ها از فشار خون بالا رنج می برند
یزد – ایرنا – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از فشار خون به عنوان یکی از علل اصلی مرگ و میر در جامعه یاد کرد و گفت: ۳۰ درصد جمعیت بیش از ۳۰ سال این استان مبتلا به فشار خون بالا هستند.

به گزارش ایرنا دکتر محمدرضا دهقانی روز سه شنبه به مناسبت طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا ( ۲۷ اردیبهشت الی ۱۵ تیر ماه ) به خبرنگاران افزود: ۴۰ درصد شهروندان یزدی مبتلا به فشار خون هستند که از بیماری خود موضوع بسیار خطرناکی هم است ، اطلاع ندارند.
وی اظهار داشت: این طرح در ۲ مرحله اجرا می شود که مرحله نخست آن از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد ماه ادامه دارد که اطلاع رسانی عمومی و تجهیز امکانات در این مرحله انجام می شود.
دهقانی اضافه کرد: مرحله دوم اجرای طرح تا ۱۵ تیر ماه ۹۸ تعیین شد که در تمام مراکز، اداره ها، کلینیک ها، بیمارستان ها و مکان های پر تردد اجرا خواهد شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار کرد: در طرح یاد شده علاوه بر افرادی بالای ۳۰ سال، مادران باردار و بیماران کلیوی مورد غربالگری فشار خون قرار می گیرند.
وی پیش بینی کرد: در طرح یادشده ۲۸۲ هزار و ۱۶ نفر غربالگری شوند که از این تعداد ۸۶ هزار و ۴۶۶ نفر مبتلا به فشار خون بالا باشند.
دهقانی تاکید کرد: گروه های هدف می توانند برای اندازه گیری فشار خون خود به مراکز ثابت و سیار، پایگاه ها و خانه های بهداشت استان مراجعه کنند.

خبر جدید  مشکل اصلی مردم شهرستان تفت آب و رفع تبعیض از منطقه است

** ثبت ۳۸ هزار و ۸۰۰ بیمار دارای فشار خون در سامانه سیب
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد اضافه کرد: در حال حاضر اطلاعات یک میلیون و یکصد هزار نفر در سامانه سیب ( سامانه یکپارچه بهداشت) استان ثبت است که از این تعداد ۵۶۰ هزار نفر بالای ۳۰ سال دارند .
وی اضافه کرد: در حال حاضر ۳۸ هزار و ۸۰۰ نفر از این تعداد مبتلا به فشار خون هستند.
طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا پویش ملی است که وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی رئیس شورای راهبری آن است و
به دستور رئیس جمهوری تمام دستگاه‌ها ملزم به همکاری با آن هستند، و دبیری شورا به عهده معاون بهداشت وزارتخانه است.
از ۲۰ میلیون جمعیت بیش از ۳۰ سال که فشار خون آنها پایش می‌شود، افراد دارای فشار خون بالا برای دریافت خدمات درمانی به سطوح بالاتر معرفی می‌شوند.
فشارخون‌ به طور طبیعی‌ بر اثر هیجان و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما افرادی‌ که‌ دچار بیماری هستند، هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونشان‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است.
فشار خون افراد ۱۲۰ روی ۸۰ طبیعی است و ۱۴۰ روی ۹۰ فشار خون بالا دارند.
بیمارستان‌هایی دولتی یزد زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی اداره می شوند و در مجموع ۱۳۲ مرکز بهداشتی و درمانی شهری در استان فعالیت دارد.
مجموع واحدهای بهداشتی و درمانی استان ۳۴۹ باب هست که شامل ۳۶ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، ۴۹ مرکز خدمات جامع سلامت شهری ، ۹۳ پایگاه سلامت و ۱۷۱ خانه بهداشت است.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.
۲۰۸۸/ ۲۰۴۷/

خبر جدید  مصوبه شورای ترافیک بهاباد جنبه اجرایی دارد


منبع :: ۳۰ درصد یزدی ها از فشار خون بالا رنج می برند

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد