12:06:29 - جمعه 15 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۳۰ هزار نفر سه دهه اخیر از دانشگاه آزاد میبد دانش‌آموخته شدند
۳۰ هزار نفر سه دهه اخیر از دانشگاه آزاد میبد دانش‌آموخته شدند
یزد – ایرنا – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی میبد با اشاره به تأسیس این واحد دانشگاهی در آذرماه سال ۱۳۶۶، گفت: در حدود سه دهه اخیر ۳۰ هزار نفر از این مرکز آموزش عالی دانش‌آموخته و وارد بازار کار شدند.

به گزارش ایرنا، حسین اعرافی پنجشنبه‌شب در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تأسیس این دانشگاه یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ازنظر تعداد دانشجوست و بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان نیز است که در این مدت توانست ارائه‌دهنده خدمات گسترده نیازهای علمی و پژوهشی کشور باشد.
به گفته وی هم‌اکنون پذیرفته‌شدگان دانشگاه در ۳۵ رشته کاردانی و کارشناسی ، ۳۲ رشته کارشناسی ارشد و هشت رشته دکتری تحصیل می‌کنند.
وی یادآور شد: دانشگاه با توفیق در تأمین نیروهای موردنیاز در سطوح مختلف علمی توانست علاوه بر جلوگیری از خروج مقدار زیادی ارز و صرفه‌جویی در این زمینه ایجادکننده خودباوری در پرورش نیروهای متخصص باشد و با بومی‌سازی نیروهای کارآمد جایگاه ایران را در حوزه تولید علم ارتقا دهد.
رئیس دانشگاه آزاد میبد تعداد واحدهای این دانشگاه را در کشور حدود ۴۰۰ واحد و مرکز برشمرد و افزود: انجام کارهای علمی و پژوهشی در سطح مطلوب موجب شده تا در رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا در پایگاه سیویلیکا رتبه ۲۷۹ قرار گیرد.
رئیس دانشگاه آزاد میبد اظهار داشت: در دوره اخیر رشته‌های زراعت در مقطع دکتری، کارشناسی مدیریت بیمه و مهندسی معماری به مجموعه رشته‌های دانشگاه اضافه شد و قرار است سال آتی رشته بهداشت عمومی نیز اضافه شود.
وی بیشترین تأکید را بر راه‌اندازی رشته‌هایی در مقاطع تکمیلی برای کمک به ارتقاء کیفی فرهنگی و اقتصادی استان یزد و شهرستان میبد عنوان کرد.
این مسئول همچنین در مورد پذیرفته‌شدگان دانشگاه آزاد میبد در رشته‌های پرستاری و مامایی که امسال بدون هماهنگی با آماری بالا به‌صورت ذخیره معرفی شدند، یادآور شد: طبق برنامه‌های سازمان مرکزی دانشگاه، پاسخگویی‌های لازم انجام شده است.

** توجه به امور پژوهشی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی میبد موارد شاخص دانشگاه را وجود ۶۰ کارگاه و آزمایشگاه مجهز و تعداد اعضای هیئت‌علمی را ۷۵ نفر برشمرد که ۶ نفر به مرتبه دانشیاری رسیدند.
این مسئول تصریح کرد: کاهش تعداد دانشجویان و ایجاد دانشگاه‌ها به‌صورت موازی موجب شد، تا با اندیشیدن تدابیری حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سه ، چهار و پنج را دنبال کنیم که به‌موجب آن بتوان این واحد آموزش عالی را با نیازسنجی ازنظر امور پژوهشی ، تحقیقات و اقتصادی مدیریت کرد تا جایگاه خود را در امور پژوهشی و تحقیقاتی حفظ کند.
به گفته وی رویکرد دانشگاه کمک به تأمین نیازهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و به‌ویژه تحقیقاتی و پژوهشی و ارائه خدمات در شهرستان با شعار «حرکت به سمت نسل جدید دانشگاه کارآفرین» است.
اعرافی اظهار داشت : مجوز آزمایشگاه همکار استاندارد سنگ‌دانه و نیز بتن اخذ شد؛ همچنین آزمایشگاه سرامیک فعال‌تر از قبل است و با توجه به صنعتی بودن میبد و نیاز شهرستان ، آزمایشگاه خاک باهدف کمک به صنایع منطقه با اخذ مجوز راه‌اندازی می شود .
رئیس دانشگاه آزاد میبد پیگیری اخذ مجوز مجله علمی به زبان انگلیسی و راه‌اندازی موزه علوم طبیعی با استفاده از تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی واحد ، برنامه‌ریزی برگزاری اولین دوره مسابقات ملی طراحی و معماری پایدار را از دیگر امور پژوهشی باهدف ارتباط با صنعت و خارج کردن دانشگاه از اینکه فقط یک مرکز علمی باشد ، برشمرد.
وی افزود : سعی شد ساعت کار هیئت‌های علمی در حوزه پژوهش و ارتباط با صنعت مدیریت شود.

خبر جدید  همایش کاربرد مدل‌های پیشرفته فضایی در آمایش سرزمین برگزار می‌شود

** توسعه آموزش‌وپرورش بر اساس نیاز روز
رئیس دانشگاه آزاد میبد خاطرنشان کرد : با توجه به نیاز شهرستان راه‌اندازی آکادمی زبان‌های خارجی و راه‌اندازی مدرسه سما موردعنایت است که در این مدارس دانش آموزان در سطوح و مقاطع مختلف آموزشی از امکانات آموزشی، کمک‌آموزشی و رفاهی دانشگاه بهره‌مند می‌شوند.
وی همچنین از راه‌اندازی هنرستان پسرانه تخصصی تربیت‌بدنی برای اولین بار در استان و راه‌اندازی هنرستان هنرهای زیبا در سال آینده خبر داد.

**برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت مهارت‌آموزی
اعرافی افزود: با مشارکت مراکز خصوصی به برگزاری دوره‌های آموزشی کاربردی کوتاه‌مدت برای مهارت‌آموزی دانشجویان توجه شد ، همچنین برگزاری کارگاه‌های دوره آموزشی کوتاه‌مدت توسط اعضای هیئت‌علمی دانشگاه در دوره جدید مدیریت موردعنایت قرارگرفته است.

خبر جدید  دفتر خبرگزاری برنا در استان یزد افتتاح شد

** برگزاری همایش‌ها و مسابقات
وی به برگزاری بیست و سومین همایش ملی در رشته حقوق، نقشه‌برداری و ایمنی ، بهداشت و محیط و نیز عمران و همچنین برگزاری دومین دوره مسابقات ملی سرامیک در سال آینده در دانشگاه خبر داد.

** تأکید در جهت متکی نبودن به منابع شهریه‌ای
اعرافی همچنین اظهار داشت: کسب درآمد در ارتباط با صنعت و انعقاد قراردادهای برون دانشگاهی با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در دانشگاه است موردتوجه قرار گرفت، همچنین ۳۰ درصد نیروهای دانشگاه برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها با رضایت همکاران، تعدیل شدند.
این مسئول تأکید کرد: هیچ موقع برخلاف آنچه گفته می‌شود از محل فروش تجهیزات دانشگاه مانند وسایل نقلیه پرداخت حقوق و هزینه‌های جاری صورت نگرفت؛ بلکه با فروش تجهیزات با صرف هزینه‌هایی تجهیزات و امکانات و خودروها نوسازی شد.
رئیس دانشگاه آزاد میبد افزود: همچنین تلاش شد به مالکیت املاک و مستغلات دانشگاه که بدون سند قطعی بود ، سند اخذ شد.

** برگزاری اردوها و برنامه‌های فرهنگی
وی افزود: اولویت دانشگاه رعایت اصول و مبانی شرعی اسلامی و حرمت نهادن، در جهت آرمان‌های انقلاب است و بر همین اساس برگزاری جشن‌ها به مناسبت‌های مختلف و نیز اردوهای دانشجویی با رعایت موازین، روند مناسبی داشته است.

**دایرشان کلینیک دامپزشکی
رئیس دانشگاه آزاد میبد اضافه کرد: با توجه به اینکه یزد قطب پرورش و نگهداری اسب کشور است و در صدر آن شهرستان های اشکذر و میبد قرار دارد، می‌تواند صنعت خوبی باشد، همچنین برگزاری مسابقه ملی زیبایی اسب که با استقبال خوبی در دانشگاه روبرو شد.
وی ادامه داد : با توجه به این موضوع برای احداث بیمارستان دامپزشکی برای ارتقای سطح بهداشت و درمان دام و حرکت در جهت اقتصاد مقاومتی در دانشگاه برنامه‌ریزی و تجهیزاتی تدارک دیده شد و در حال حاضر فاز اول آن با احداث کلینیک دامپزشکی به متراژ یک هزار مترمربع با بهره‌گیری از متخصصان در دانشگاه دایر شد و فاز دوم راه‌اندازی بیمارستان تخصصی دامپزشکی است.

خبر جدید  سارقان حرفه‌ای باطری دکل‌های مخابراتی در میبد دستگیر شدند

**فعالیت‌های عمرانی دانشگاه
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی میبد در ادامه پیگیری و مشارکت در احداث پل زیرگذر روبروی دانشگاه ، تأمین روشنایی جلوی دانشگاه برای فراهم کردن ایمنی دانشجویان، بهسازی و بازسازی جداول، تعمیر و مرمت فضاهای عمومی و آموزشی و حفظ و نگهداری فضاهای موجود دانشگاه و … را از اقدامات انجام‌شده باهدف نگهداری این مجموعه عنوان کرد.
وی همچنین به احداث پل در ورودی شمال غربی دانشگاه از طرف بدرآباد برای ایمنی دانش آموزان آموزشگاه سما که در دست اقدام است اشاره کرد.
این مسئول ادامه داد: با توجه به گستردگی فضاهای دانشگاه و معدود بودن دانشجویان در راستای ارائه خدمات به شهر بخشی از فضای ۱۲۹ هکتاری دانشگاه به بخش خصوصی در جهت بهره‌برداری در حوزه گردشگری واگذار شد و دراین‌ارتباط اقدامات خوبی در جهت احداث باغ تالار با داشتن فضای سبز گسترده شده است.
وی با اشاره به وجود ۲۰ هکتار فضای سبز دانشگاه گفت: در حدود چهار هکتار باغ کشاورزی دانشگاه درختان زیتون، پسته و انار با صرف ۸۰۰ میلیون تومان هزینه و با استفاده از تجهیزات آبیاری قطره‌ای نسبت به کاشت گیاهان دارویی و کم آبخواه نیز اقدام شد.
به گفته وی این دانشگاه در پذیرش دانشجو با اداره‌های بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد شهید برای کاهش هزینه‌های تحصیل دانشجویان همکاری دارد ، همچنین صندوق خیریه علی بن ابیطالب (ع) در دانشگاه ایجادشده است که کارمندان هرماه بخشی از حقوق خود را برای کمک در امر تحصیل دانشجویان بی‌بضاعت به این صندوق واریز می‌کنند.
مرکز شهرستان ۱۰۴هزارنفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.
۹۹۳۴/ ۲۰۴۷/


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد