13:06:50 - شنبه 22 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۹٫۸ میلیون مترمکعب آب با خاموشی چاه‌ها در ابرکوه صرفه‌جویی شد
۹٫۸ میلیون مترمکعب آب با خاموشی چاه‌ها در ابرکوه صرفه‌جویی شد
یزد – ایرنا – رئیس شورای حفاظت منابع آب شهرستان ابرکوه گفت: در طرح نخست ۳۰ روزه خاموشی ۶۴۸ حلقه چاه کشاورزی که با همکاری بهره‌برداران و نهادهای مسئول انجام شد، ۹٫۸میلیون مترمکعب این ماده حیاتی با ارزش اقتصادی بالا صرفه‌جویی شد.

محمدکاظمی نسب ، روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا زمان اجرای نخستین مرحله خاموشی چاه‌ها را از ۲۶ آبان تا ۲۶ آذر ذکر کرد.
وی با اشاره به اجرای مرحله دوم طرح یادشده از ۱۱بهمن‌ماه به مدت ۳۰ روز پیش‌بینی کرد درمجموع میزان صرفه‌جویی آب در سال جاری به بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب برسد.
فرماندار ابرکوه با اشاره به افت سطح آب‌های زیرزمینی دشت ابرکوه ، ادامه داد: در سال زراعی ۹۷ – ۹۶ با خاموشی چاه‌های کشاورزی شهرستان ۱۶٫۷ میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شد.
وی از همراهی کشاورزان، جهاد کشاورزی ، اداره‌های توزیع برق ، حفاظت محیط‌زیست و اعضای شورای حفاظت منابع آب در اجرای طرح قدردانی کرد.
کاظمی نسب تصریح کرد: در اجرای طرح مدیریت برداشت آب که مصوبه شورای حفاظت آب است، با توجه به شرایط کم‌آبی و تبعات ۲ دهه خشکسالی، به دلیل برداشت‌های بی‌رویه و غیراصولی از منابع آب‌های زیرزمینی موجب افت شدید سطح آب‌شده است .
کاظمی نسب یادآور شد : از سال ۹۳ با اجرای طرح‌های آبیاری نوین و تغییر الگوی کشت و در سال ۹۵ با اجرای طرح خاموشی ۳۰ روزه و درسال ۱۳۹۶با طرح خاموشی ۴۵ روزه و امسال با طرح خاموشی ۶۰ روزه چاه‌ها ، مصرف آب کشاورزی در منطقه مدیریت خواهد شد.
منابع آبی ابرکوه از طریق حوزه آبریز شمال فارس تامین می شود، به دلیل برداشت بی رویه و فعالیت چاه های غیرمجاز از سوی کشاورزان این استان همسایه یزد موجب کاهش آبدهی منابع آبی منطقه شد.
به همین دلیل حرکت آب های شور منطقه به سمت آب های شیرین موجب افت کیفیت این ماده شده است و این خطر چاه ها و قنات های منطقه را تهدید می کند.
سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب از منابع آب‌های زیرزمینی دشت ابرکوه برداشت می‌شود که ۸۴ درصد آن در بخش کشاورزی و بقیه صرف شرب، بهداشت و صنعت می‌شود .
سطح زیر کشت محصول زراعی و باغی شهرستان ابرکوه ۱۵ هزار هکتار است که سالانه ۱۹۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید می‌شود .
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
۷۵۴۰/ ۲۰۴۷/

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  اغلب جاده های استان یزد لغزنده است
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد